חיילים ליום אחד

תמונה קבוצתית של חיילים
  הורים לחיילים ומתגייסים מהעדה האתיופית השתתפו בגדנ"ע בבסיס צה"ל

 לראשונה בראשון לציון, הורים מהעדה האתיופית "התגייסו" לצה"ל. הם קיבלו מדים, יצאו לשטח,  עברו שיעורי משמעת צבאית, נחשפו למערך הצבאי ומבנה צה"ל, התאמנו בתרגילי פרט וחוליה והכי חשוב-  הבינו מה הילדים שלהם עוברים ומה הם צפויים לעבור

מנתונים אגף כוח אדם בצה"ל, שיעור הגיוס לצה"ל בקרב יוצאי אתיופיה הוא גבוה באופן ניכר יחסית לאוכלוסייה ועומד על כ-85%, גם בקרב יחידות הקרביות ניתן למצוא אחוז גבוה חיילים יוצאי אתיופיה שמתחילים את ההכשרה. הבעיה היא בהמשך שירותם הצבאי, כאשר אחוז גבוה יחסית לא משלים את כל שנות השירות, לכך יש מספר סיבות, כמו פערי שפה, הבדלים תרבותיים וקשיים כלכליים בבית.

לשם כך בדיוק קיימת תוכנית "זינוק בעליה" הפועלת בשיתוף אגף נוער וצעירים בעירייה, משרד החינוך ומשרד הביטחון, חיל החינוך ומערך הגדנ"ע, ומטרתה ללוות מתגייסים יוצאי אתיופיה ולקדם את השתלבותם בחברה הישראלית.

כחלק מפעילויות התוכנית, מתקיימים ימי גדנ"ע בו משתתפים הורים של נערים בני הקהילה האתיופית. בשבוע שעבר, בפעם הראשונה בראשון לציון, יצאו 17 הורים לחיילים ולמלש"בים הצפויים להתגייס השנה, לבסיס גדנ"ע ברמות מנשה ליום אחד בו הכירו מקרוב את השירות הצבאי.

עם הגעתם, קיבלו ההורים מדים ועברו את שרשרת החיול, לאחר מכן הם יצאו לשטח מלווים במדריכי הגדנ"ע. שם הם קיבלו הסברים על התפקידים שונים בצבא, משמעותם וחשיבותם על לחימה בשטח, ההתנהגות הרצויה בצבא ופקודת מטכ"ל. בהמשך הם עברו שיעורי משמעת צבאית, פירקו נשק, התאמנו בתרגילי פרט וחוליה זכו לטעום את האוכל הצבאי.

במהלך היום, נחשפו ההורים למערך הצבאי על כל גווניו ולהיסטוריה והמורשת  של הזרוע הצבאית של מדינת ישראל. כאשר המטרה היא ליצור הזדהות עם ילדיהם המשרתים בצה"ל ואלה העומדים להתגייס ועל החשיבות לתרומתם לצבא. רכזת התוכנית בעיר, תהילה גזאיי, אמרה שהתהליך העלה את אמון ההורים, וידיעותיהם על הנעשה במערכת הצבאית. "הם טעמו את מה שהילדים שלהם עברו או יעברו, הם שאלו שאלות, התעניינו והתרגשו מאוד ללבוש את מדי הצבא". גזאי מסבירה כי בשונה מההורים הצברים, הורים מהעדה האתיופית לא מכירים את הצבא ולא שירתו בו, לכן הם חוששים כשילדיהם מתגייסים וכאשר הם בצבא, קשה להם להבין אותם. כעת נחשפו ההורים לאפשרויות העומדות בפני ילדיהם, בגיוס לתפקידים משמעותיים ואפשרויות קידום.

גזאיי מספרת על רגע השיא במהלך יום הגדנ"ע "בתום שיחת סיכום, התחלנו לשיר את ההמנון, והם התרגשו מאוד".

כאמור, פעילות זאת היא חלק נוסף בפעילות זינוק בעליה בעיר, התוכנית פועלת מסוף אוקטובר וטיפלה עד היום בכ-300 פניות לצד פעילות יזומה רציפה מול חיילים ומלש"בים.

בחופשת הקיץ הקרובה יצאו בני נוער אתיופים, שלא נחשפו לפעילות הגדנ"ע במסגרת אחרת, לפעילות גדנ"ע למשך ארבע ימים.

 

יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

17 ביוני 2013