לראשונה: הסכם קיבוצי ראשון בחברה עירונית

  הודעה משותפת לתקשורת להסתדרות ועיריית ראשל"צ

ההסתדרות ועיריית ראשל"צ חתמו על הסכם קיבוצי ראשון בחברות עירוניות בעיר *** בארץ קיימות עשרות חברות עירוניות המעסיקות עשרות אלפי עובדים. אולם בניגוד לעובדי הרשויות המקומיות הם אינם מועסקים תחת הסכם קיבוצי

ההסתדרות המעו"ף ועיריית ראשון לציון חתמו היום על הסכם קיבוצי בחברות העירוניות בראשון לציון. מדובר בהסכם קיבוצי פורץ דרך שכן זו הפעם הראשונה שההסתדרות חותמת על הסכם קיבוצי המעגן את תנאי העסקת העובדים בחברה עירונית ברשות מקומית. ההסכם ייכנס לתוקפו לאחר אישור של הממונה על השכר במשרד האוצר.

המו"מ נוהל במשך שנה וחצי על ידי יו"ר הסתדרות המעו"ף, ארנון בר דוד וע"י יו"ר ההסתדרות במרחב ראשל"צ, זורי מזרחי. מטעם העירייה ניהל את המו"מ מנכ"ל העירייה, פרנקו גונן.

טקס החתימה התקיים היום במעמד יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, אבי ניסנקורן, יו"ר הסתדרות המעו"ף ארנון בר דוד ויו"ר ההסתדרות במרחב ראשון לציון, זורי מזרחי ומצד העירייה: ראש העיר, דב צור, יו"ר ומנכ"לי החברות העירוניות וועדי העובדים החדשים.

ההסכם נוגע לכ- 1000 עובדים המועסקים כיום בשתי חברות עירוניות: "החברה לביטחון" האחראית על הסדר הציבורי ו"החברה לתרבות, ספורט ונופש". ההסכם מעגן את תנאי העסקת העובדים וביטחונם התעסוקתי.

במסגרת ההסכם יוצמד השכר של העובדים בחברות העירוניות להסכמים הקיבוציים במגזר הציבורי. כמו כן, תינתן תוספת ותק של 1% בשנה, פנסיה מהיום הראשון לעבודה כמקובל במדינה, קרן השתלמות וזכויות סוציאליות. כמו כן, רווחה והשתלמויות לעובדים.

 ראש עיריית ראשון לציון, דב צור אומר היום: "הבאנו הישג לעובדים. הבאנו הישג לראשון לציון. אני שמח שגם כאן העיר הצליחה להיות פורצת דרך. לעיריות אין שום נכס למעט ההון האנושי, שהמטרה היחידה שלו היא לשרת את ציבור התושבים. לא יכול להיות מצב של פערי שכר בלתי סבירים בתוך מערכת אחת. אין לנו עניין לחסוך עליהם כסף, אלא להסדיר את מערכת יחסי העבודה שתאפשר לכל העובדים במערכת העירונית להיות מרוצים". צור הדגיש כי במסגרת ההסכם התחייב שלא תהיה כל פגיעה בעובדים שיתניידו בין העירייה לחברות העירוניות.

 יו"ר הסתדרות המעו"ף, ארנון בר דוד אומר היום: "המצב של עובדי החברות העירוניות במדינה אינו טוב. מדובר בעובדים שאין להם ביטחון תעסוקתי ואינם מועסקים תחת הסכמים קיבוציים. ההסכם שנחתם עם עיריית ראשון לציון מהווה את הפעם הראשונה שעירייה לוקחת על עצמה לנהל איתנו מו"מ ענייני להסדרת תנאי העסקת העובדים במסגרת הסכם קיבוצי. אני מברך את העיריה והעומדים בראשה. אני מקווה שזהו ההסכם הראשון מסוגו מבין הסכמים רבים נוספים שנחתום בחברות עירוניות".

 יו"ר ההסתדרות, עופר עיני בירך את דב צור ואמר כי הוא שמח שראש עיריית ראשל"צ הרים את הכפפה והיה הראשון שהבין את הצורך לקדם גם את עובדי החברות העירוניות.

 ההסכם המשפטי נוסח ע"י היועמ"ש של הסתדרות המעו"ף, עו"ד רן קידר, מטעם העירייה עו"ד טפת רייף-קרבר ומטעם החברות העירוניות עו"ד עופר שפיר.

 לפרטים:

דוברות ההסתדרות: אייל מלמה: 050-8482808 ; דפנה כהן-נוריאל: 050-8482856 

דוברת העירייה: טליה סומך: 054-6729432

 

31 אוקטובר 2012