החברה לביטחון סיכמה את שנת 2011: ירידה של 37% באלימות בני נוער ו-85% באירועי ונדליזם

 

שנת 2011: פריסת מצלמות ברחבי העיר, בנייתו של המוקד העירוני החדש, הרחבתה של היחידה לאיכות הסביבה, שיפור ההיערכות לחירום ושיפור השירות לתושב; ירידה של 6% בפניות המוקד בתחומי עיסוקה

של החברה; שיעור פשיעת מבוגרים ירד  ב- 15.3%, ירידה של 7% במספר התיקים הפליליים שנפתחו בעיר, שיעור פשיעת בני נוער ירד ב- 41.8%, ירידה של 37% במספר אירועי אלימות נוער, ירידה של 19% בכמות הקטטות, ירידה של 85% באירועי וונדליזם וירידה של 1.2% בשיעור הפרעות רעש שמקורו בנוער

החברה העירונית לביטחון וסדר ציבורי, סיכמה בשבוע שעבר את שנת הפעילות 2011, סימנה מטרות לשנת 2012 והעניקה תעודות הערכה לעובדיה המצטיינים של החברה.  בכנס השתתפו ראש העירייה, דב צור, חבר המועצה, מחזיק תיק הביטחון וממלא מקום יו"ר הדירקטוריון של החברה, עו"ד סורין גנות, מנכ"ל העירייה, פרנקו גונן, מנכ"ל החברה לביטחון, מוטי נחמני, ראשי מינהלים, מנכ"לי החברות העירוניות, יו"ר מרחב ראשון לציון בהסתדרות, זורי מזרחי וכן כיבדו את האירוע נציגי המשטרה ובראשם נצ"מ רונן יפת, סנ"צ צביקה רוזנברג ורפ"ק מבורך אברהם.

 מן הנתונים שהוצגו בכנס עולה כי, בהשוואה לשנת 2010 חלה ירידה של 6% בפניות המוקד בתחומי עיסוקה של החברה לביטחון. הנושאים הנפוצים ביותר בפניות התושבים הם: חנייה, איכות סביבה ונערים מרעישים. השכונה ממנה מגיעה כמות הפניות הגדולה ביותר היא שכונת רמב"ם ואילו השכונה עם מספר הפניות המועט ביותר:בנות חיל. גם השנה הופעלה תוכנית "עיר ללא אלימות" והמספרים מדברים בעד עצמם. מנתוני המשטרה עולה שבין 2009, לפני כניסת התוכנית לעיר, לסוף 2011 יש ירידה באלימות בעיר: שיעור פשיעת מבוגרים ירד  ב- 15.3%, חלה ירידה של 7% במספר התיקים הפליליים שנפתחו בראשון- ירידה גבוהה יותר מאחוז הירידה במחוז מרכז (3.7%), שיעור פשיעת בני נוער ירד ב- 41.8%, חלה ירידה של 37% במספר אירועי אלימות נוער, ירידה של 19% בכמות הקטטות, ירידה של 85% באירועי וונדליזם, ושיעור הפרעות רעש שמקורו בנוער צומצם ב- 1.2% .

 מעבר לפעילות השוטפת של החברה, במהלך שנת 2011 שמה החברה דגש על מספר פרויקטים מיוחדים, ובראשם פרויקט חדשני וייחודי לפריסת כ- 1,000 מצלמות בכל רחבי העיר – "מבט ראשוני" - שאותו הטיל ראש העירייה על החברה לביטחון להוביל במטרה להפוך את ראשון לציון לעיר בטוחה יותר. פרויקט התקנת המצלמות נמצא בימים אלו בעיצומו, כולל את  פריסתן המצלמות, שיעבירו מידע למוקד העירוני ויכללו גם מערכת כריזה, בהשקעה של 25 מיליון שקלים. מדובר בפרויקט המצלמות הנרחב ביותר בישראל ובעל הטכנולוגיה המתקדמת ביותר. בימים אלו מתנהל שלב א' בפרויקט, הכולל הצבה של כמאתיים מצלמות בעשרות אתרי קצה, כגון, חצרות בתי ספר, אזורי בילוי, אתרים הומי אדם במרכז העיר, גנים ציבוריים, רחבת היכל התרבות, חניונים, צמתים מרכזיים ועוד.  במסגרת זאת, המוקד העירוני נבנה מחדש במטרה להתאימו לצרכים שמציב הפרויקט ולאור  הצרכים החדשים בהתמודדות עם מצבי החירום. המוקד נבנה כמרכז שליטה ובקרה ראשון מסוגו בארץ, שישלב את מוקד 106 המסורתי, המתבסס על מערכת הטלפוניה יחד עם מערכת וידאו. כך, המוקדנים יוכלו לצפות במתרחש בזמן אמת.  

 בנוסף, בוצעו השנה מספר מהלכי התייעלות בהתמודדות עם מצבי חירום. על כך פירט נחמני: "הוספנו היערכות מקומית, שתיתן לנו מוטת שליטה טובה יותר ותעניק שירות טוב יותר לאזרחים".

גם בנושא איכות הסביבה וניקיון העיר הוחלט השנה על  הרחבת  את תחום האכיפה, ועל הגדלת יחידת הפקחים של איכות הסביבה בחברה לביטחון, ביותר מפי 2. מטרתה העיקרית של פעילות היחידה היא שמירה על עיר נקייה מפסולת בשטחים הפתוחים ומניעת פעילויות כרייה או גניבת חול בלתי חוקיות. עד השנה פעלה היחידה במתכונת של 6 פקחים, ואילו כעת התווספו 8 פקחים נוספים והיחידה פועלת 24 שעות ביממה, במתכונת מורחבת של 14 פקחים.

כמו כן, הושם השנה דגש מיוחד על שיפור השירות לתושבים. במסגרת זאת, עבדו בחברה במהלך השנה על זמן תגובה מהיר יותר לפניות, הרחבת הנוכחות בשטח, על הצבתם של מפקחים שכונתיים, על שיפור הכשרתם המקצועית של עובדי החברה  ועל בנייתה של אמנת שירות לתושב שתשמש את עובדי החברה לביטחון.

 לסיום הציג מוטי נחמני את יעדי החברה לשנת 2012: בשנה הקרובה, מעבר לפעילות השוטפת, נתמקד בעיקר בהפעלת שלב א' של מבט ראשוני ומוכנות לביצוע שלב ב', בתרגול המערך לשעת חירום, שיפור רמת הכשירות והמקצועיות בקרב עובדי החברה, שיפור השירות לציבור (אמנת שרות, בקרת תהליכים), השתלבות בחגיגות 130 לעיר, המשך פעילות במסגרת עיר ללא אלימות, ובמוכנות לחירום ולרעידות אדמה".

 ראש העיר, דב צור, שיבח את העשייה הרבה של החברה לביטחון ובישר לעובדי החברה בשורה משמחת במיוחד, לפיה במסגרת השלב המתקדם בו מצוי המשא ומתן מול ההסתדרות בעניין הסכם השכר של עובדי החברה, בדומה לעובדי המגזר הציבורי אשר קיבלו בתחילת השנה  כל עובדי החברה יקבלו מענק חד פעמי של 2,000 שקלים לחג הפסח, על חשבון המענק העתידי שינתן במסגרת ההסכם. עוד הוסיף צור: "בתחילת הדרך רצינו להציב את כל נושאי איכות החיים בראש סדר העדיפויות, איכות הסביבה, ניקיון העיר ועוד, אך לעתים, המציאות מכתיבה לנו כיצד להתנהג. השנה, לצד הנושאים הללו, עלינו לשים דגש נוסף ומיוחד על נושא החירום בעיר. כולנו חיים במדינה הזאת ומכירים את האיומים שהיא מציבה לפנינו. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להיות מופתעים. עלינו להמשיך בהיערכות המאסיבית לחירום עד למוכנות מושלמת". ראש העיר הוסיף ואמר לעובדי החברה, "הציבור בראשון לציון סומך עליכם. אתם מעניקים שירות חיוני ותורמים לביטחון ולתחושת הביטחון בעיר, ועל כך תבורכו".

 חבר מועצת העיר, מחזיק תיק הביטחון ומ"מ יו"ר החברה לביטחון וסדר ציבורי, עו"ד סורין גנות, פנה לעובדי החברה:"אני שמח לבשר שהמו"מ מול הסתדרות העובדים באשר לתנאי העסקתם של עובדי החברה, נמצא בימים אלו בשלבים סופיים ביותר. בסופו של המו"מ יזכו עובדי החברה להטבה משמעותית בתנאי העסקתם שיהוו מודל לעובדי חברות עירוניות בכל רחבי הארץ. כפי שאני דואג להבהיר  בכל הזדמנות אומר גם הפעם כי דלתי פתוחה בפניכם תמיד".

עוד הוסיף גנות:"בהזדמנות זו, אני מבקש להודות למנכ"ל החברה לביטחון, מוטי נחמני, לחברי הדירקטוריון של החברה, לחברי המועצה, לראש העירייה, דב צור, לניצב משנה רונן יפת, שכיבד את האירוע בנוכחותו ולכל מי שליווה את פעילותה השוטפת של החברה-תודה רבה. לולא עבודתם הקשה של כל הגורמים שציינתי, לא היינו מגיעים להישגים כפי שבאו לביטוי בנתונים שהוצגו כאן היום".

 כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

3 באפריל 2012