חינוך ירוק ורווחי

ראש העיר במעמד חניכת הקולטים

עיריית ראשון לציון חנכה בטקס חגיגי את המערכות הסולאריות שהוצבו על גגות 30 בתי ספר בעיר

בטקס חגיגי בבית הספר היסודי "חתני פרס נובל", חנכו בעירייה ובחברה הכלכלית את המערכות הסולאריות שהוצבו על גגות בתי ספר בעיר. הפרויקט כולל 30 בתי ספר. עד עתה הוצבו המערכות על גגות 26 בתי ספר והארבעה הנותרים נמצאים בביצוע.

הטקס נערך במעמד ראש העירייה, דב צור, המשנה לראש העירייה ומחזיק תיק איכות הסביבה, רז קינסטליך, יו"ר החכ"ר יוסי שניר, מנכ"ל העירייה, פרנקו גונן, מנכ"ל החכ"ר, ניצן פלג, סמנכ"ל העירייה, חיה ברנפלד, מנהלת בית הספר ובכירים נוספים. 

החברה הכלכלית השלימה הצבת 26 מערכות פוטו-וולטאיות על גגות בתי ספר בעיר בעלות של כ- 30 מיליון שקלים. המערכות מייצרות 50KW כל אחת, כך שהחכ"ר מהווה תחנת כוח קטנה המייצרת 1.5MW.    את הפרויקט הציבורי, השני בגודלו בארץ אחרי ירושלים, ניהלה חברת "הנדסה ירוקה". את המערכות הציבו החברות Green Tops, SolarPower, ו-NextCom.

אין מדובר רק בפרויקט לשם יצירת רווח, אלא גם בחינוך לשמירה על הסביבה. בכל בית ספר שעל גגו הוצבה מערכת, הותקן מסך פלאזמה אשר מסביר לתלמידים על המערכת ומציין את כמות החשמל המיוצרת בכל רגע נתון.

בחברה הכלכלית חישבו כי החזר ההשקעה יעמוד על כשמונה שנים, ולאחר מכן, הרווח לקופת החברה והעירייה יעמוד על 130 אלף ₪ למערכת לשנה, כלומר, כארבעה מיליון שקלים בשנה.

 ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, אומר כי מדובר ברווח משולש: "התגייסות לאומית לייצור חשמל נקי, חינוך ילדינו לשמירה על הסביבה ורווח כספי שישמש את תושבי העיר" צור הודה לחברה הכלכלית על הרוח היזמית, ועל הניצול החכם של ההון שצברה החברה במשך השנים. צור גם שיבח את מהירות הביצוע של הפרויקט ואמר שהעיר מרוויחה פרויקט ירוק לתפארת.

יו"ר דירקטוריון החברה הכלכלית, יוסי שניר, אמר כי "למרות שלחברה פרויקטים בהיקף של מאות מיליונים, אנו רואים בפרויקט הזה פרויקט דגל. יש כאן חשיבות ערכית לאומית, חשיבות חינוכית ורווחיות". אני מקווה שחברת חשמל תגדיל את המכסה, הוסיף שניר, "יש לנו עוד הרבה גגות פנויים".

מנכ"ל החברה הכלכלית, ניצן פלג, הודה לכל הגורמים אשר סייעו בקידום הפרויקט ביעילות ובמהירות – מינהל ההנדסה, מינהל החינוך, הנהלות בתי הספר ועוד. פלג הוסיף כי הפרויקט הזה הוא חלק ממדיניות רחבה המונהגת בחברה לקידום הנושא הירוק. היום בכל פרויקט אנו משלבים יועץ לתכנון ירוק ובונים על פי הנחיות הבנייה הירוקה".

כתבה: טליה סומך, דוברת העירייה

14 בנובמבר 2011