עיר בטוחה

  עיריית ראשון לציון החלה השבוע להפעיל את שלב א' בפרויקט המצלמות הנרחב ביותר בישראל

 בהשקעה של 25 מיליון שקלים תפעיל עיריית ראשון לציון, באמצעות החברה העירונית לביטחון וסדר ציבורי, כ-1,000 מצלמות שייפרסו ברחבי העיר ויעבירו מידע למוקד העירוני. המצלמות יכללו גם מערכת כריזה. מדובר בפרויקט המצלמות הנרחב ביותר בישראל ובעל הטכנולוגיה המתקדמת ביותר בזכות העובדה כי המידע יעבור על גבי סיבים אופטיים שפרושים ברחבי העיר. בתחילת השבוע, החל לפעול שלב א' של הפרויקט במסגרתו משדרות כ-100 מצלמות ישירות למרכז השליטה הממוקם בעיריית ראשון לציון.

 שלב א' בפרויקט, כולל את הצבתן של מצלמות בעשרות אתרי קצה, כגון, חצרות בתי ספר, אזורי בילוי, אתרים הומי אדם במרכז העיר, גנים ציבוריים, רחבת היכל התרבות, חניונים, צמתים מרכזיים ועוד.

 במסגרת שלב א' נבנה מרכז שליטה ובקרה ראשון מסוגו בארץ, שמשלב את מוקד 106 המסורתי, המתבסס על מערכת הטלפוניה יחד עם מערכת וידאו. כך, יוכלו המוקדנים לצפות במתרחש בזמן אמת. למטרה זו, נבנה המוקד העירוני מחדש במטרה להתאימו לצרכים שמציב הפרויקט לאור  הצרכים החדשים בהתמודדות עם מצבי שגרה וחירום. בשל אלה, נדרשה מערכת שליטה חדשה שתתן מענה גם למערך השגרה וגם במעבר מהיר, לטיפול במצבי חירום מתפתחים.

המוקד הישן נהרס לחלוטין ובמקומו נבנה אחד חדש, מורחב ומשודרג:המוקד הורחב וניבנה על שטח של 400 מטרים. הוא כולל 2 קירות מסכים, 12 עמדות של סיירי מצלמות ו-10 עמדות מוקדנים.

 שלב ב' יכלול הצבת יתר 900 המצלמות ברחבי העיר, כך שראשון לציון תהיה העיר בעלת הפריסה הרחבה ביותר של מצלמות בישראל.

 ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, אומר כי המטרה היא לרתום את הטכנולוגיה המתקדמת ליצירת עיר בטוחה. צור: "מערכת השליטה והבקרה תאפשר לנו לספק ביטחון והתרעה, וגם לתת מענה בתחומים אחרים, כגון, זיהוי מפגעים בטיחותיים, תברואתיים ואחרים וטיפול בהם. מוטת השליטה תאפשר לנו לצפות במתרחש ולתת מענה בזמן אמת. מדובר בפרויקט שיעלה משמעותית את איכות החיים, הביטחון ותחושת הביטחון בעיר".

 חבר מועצת העיר, מחזיק תיק הביטחון ומ"מ יו"ר החברה לביטחון וסדר ציבורי, עו"ד סורין גנות, אומר כי מדובר בפרויקט ראשון מסוגו בארץ, אשר יאגד בתוכו שילוב חדשני של חומרה מהדור המתקדם ביותר עם מיטב התוכנות, אשר יופעלו ויפוקחו בידי מיטב המפעילים. איתור רכב בתאונת פגע וברח, לדוגמה, לא ידרוש תשומות כוח אדם משמעותיות מצד המשטרה ויפוענח בזמן קצר ביותר. ההרתעה שתושג ממערכת פיקוח הדוקה שכזו תגביר את הבטחון האישי ותמנע עבירות עתידיות. יחד עם זאת, בהיותנו מודעים לסוגיית הפרטיות העולה מפרויקט גדול מסוג זה, ניסחנו קוד אתי קפדני, שיאפשר מחד להבטיח את השגי ותפוקות הפרויקט להגברת הביטחון האישי ומאידך לשמור על הפרטיות במרחב הציבורי.

 מנכ"ל החברה לביטחון וסדר ציבורי, מוטי נחמני, מציין כי העובדה שהחומר יועבר על גבי סיבים אופטיים מבטיחה איכות גבוהה מאוד, שתאפשר זיהוי פנים ולוחיות רישוי, וכן הפקת ראיות. כמו כן, למצלמות תהיה יכולת כריזה בזמן אמת. תשתית הסיבים האופטיים, תשדרג עד מאוד את הרמה הטכנולוגית של העיר ראשון לציון ותאפשר לה יכולות רבות ומגוונות כדוגמת מערך אינטרא-נט בבתי הספר, בקרת רמזורים ועוד".

 עוד הוסיף נחמני:"גם סוגיית הפגיעה בצנעת הפרט נלקחה בחשבון על מנת לצמצם למקסימום האפשרי את הפגיעה בפרטיות התושבים, ולכן מתחילת הפרויקט ייחסנו חשיבות רבה לסוגיה זו, והגדרנו אותה כיעד מרכזי".

 מסתבר כי ביכולתן של המצלמות לשמש גם ככלי מידע לתושבים שיוכלו לראות באמצעותן אם חוף הים מלא או  אם הכבישים עמוסים בצילומים מגובה רב יחסית.

 ההחלטה על מיקומן של המצלמות התקבלה לאחר תהליך בשיתוף כל גורמי הביטחון:המשטרה, כיבוי האש ופיקוד העורף, כדי לסמן את האתרים החשובים לתיעוד. באמצעות מודל תלת-ממדי של העיר ראשון לציון הוחלט היכן להתקין את המצלמות כדי שיתאפשר שטח כיסוי רחב כמה שיותר.

 אחת הבשורות בפרויקט היא לילדי בתי הספר שמעתה יהיו מצויים יותר מתמיד תחת עינו הפקוחה של המנהל. בשעות הלימודים השליטה תמצא בלעדית בידי המנהלים או סגניהם. לכל מנהל שבבית ספרו הותקנו מצלמות יש מערכת בקרה במשרדו שמאפשרת לו שליטה מוחלטת בתנועת המצלמות ובהקלטת התמונות. לאחר שעות הלימודים השליטה חוזרת למוקד העירייה.

כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

18 יוני 2012