התנדבות יוצאת דופן

תמונה קבוצתית של מתנדבים
התנדבות יוצאת דופן של חמש נשים

חמש נשים המטופלות מזה שנים ברווחה, החליטו להחזיר לקהילה ויזמו שוק "קח תן"  במתנ"ס רמת אליהו כאשר כל מוצר נמכר בשקל אחד בלבד.' ההיענות הייתה מדהימה ולמעלה מאלף פריטים נמכרו.

 חמש נשים המטופלות במינהל לשילוב חברתי בעיריית ראשון לציון ועברו תהליך שיקום ארוך מבחינה אישית, משפחתית, מקצועית ותעסוקתית, החליטו להחזיר חזרה לקהילה. לאחר שחשו מספיק חזקות ועצמאיות, הן פנו לשני זורע אלוני, עובדת הסוציאלית שליוותה אותן, וביקשו "להעביר את זה הלאה". אלוני הציעה לארגן שוק "קח תן", הנשים ומתנדבות נוספות הוקסמו מהרעיון.

בתחילה גייסו להגשמת הרעיון את נדב חדד, סטודנט לעבודה סוציאלית קהילתית, אשר עבר הכשרה מעשית בעיר כחלק מלימודיו. כמו כן, הן היו זקוקות למקום לקיום השוק, אז הן פנו למנהל המתנ"ס ברמת אליהו, פרץ חג'ג', וקיבלו אישור לקיים את השוק במקום וכן סיוע לוגיסטי, מוזיקה והגברה ופרסום השוק. כמו כן, הפגישות השבועיות של הפעילות נערכו במתנ"ס.

"כמארגנת הפרויקט, יש חששות גדולים שזה לא יצליח" משתפת אלוני "אבל ציפינו שיגיעו הרבה אנשים". הנשים החלו לחלק פליירים הקורא לתושבים לתרום בגדים ופריטים שאינם זקוקים להם עוד "רצינו שזה יהיה שוק מכבד ולכן קיבלנו רק פריטים שהם עדיין שמישים, איכותיים וטובים, וההיענות הייתה מעל לכל הציפיות". אלוני הקצתה חודש ימים לאיסוף פריטים וכבר לפני תום התקופה, חדר הישיבות של המינהל היה מלא בשקים "הייתה היענות מטורפת, לא ראינו את הרצפה מרוב שקים. היו שם בגדים, ספרים, צעצועים ופריטים נוספים רבים" סיפרה אלוני בהתרגשות.

אם לא היה די בכל הפריטים שנאספו, הגיעו ביום השוק עשרות אם לא מאות תושבים שהביאו מבתיהם פריטים נוספים אותם ביקשו לתרום.

הנשים קיבלו החלטה קטנה שתרמה רבות להצלחת השוק, הן קבעו כי כל פריט ימכר בשקל אחד וכל הרווחים יועברו לעמותה בקהילה "ראינו אנשים שמתביישים ואומרים שהם לא צריכים, אבל כשאמרנו להם שזו תרומה לעמותה, הם הסכימו לקנות".

בסופו של דבר השוק נחל הצלחה גדולה ולמעלה מאלף פריטים נמכרו "הקבוצה הייתה מאוד מרוממת, היו אנרגיות טובות לתרום חזרה לקהילה, הן כבר מחכות לפעם הבאה".

בתמונה: -נדב חדד, סטודנט לעבודה סוציאלית, באדום- שני זורע אלוני עובדת הסוציאלית, שתי מתנדבות- לאה מאבי ותמי מור 

 

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

8 באפריל 2013