הענקת הלוואות לתושבי העיר לבניית ממדים

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, בקריאה לראש הממשלה, בנימין נתניהו: "אפשר לנו להעניק הלוואות בתנאים נוחים לתושבי העיר לצורך בניית ממ"דים"

 צור:"עלינו לאפשר לתושבי העיר כולם, ללא קשר למצבם הכלכלי, להגן על חייהם. זו זכותם הבסיסית ביותר-עלינו לעשות הכל כדי לסייע"

בפגישה שהתקיימה בשבוע שעבר, ביקש צור מראש הממשלה לאפשר לעיריית ראשון לציון, להעניק לתושבים הלוואות מיוחדות בתנאי החזר נוחים במיוחד, לצורך בניית חדרי ממ"ד, כאשר בעלויות הריבית וההצמדה תישא העירייה

בשבוע שעבר, קיים ראש הממשלה מפגש עם ראשי הרשויות בדרום, אליה הוזמן גם ראש עיריית ראשון לציון, דב צור. בפגישה ביקש צור מראש הממשלה לאפשר לעיריית ראשון לציון להעניק הלוואות לתושבי העיר בתנאי החזר נוחים לצורך בניית חדרי ממ"ד. צור:"במסגרת מנגנון מתן ההלוואות המוצע, העירייה תישא בעלויות הריבית וההצמדה, על מנת לאפשר לכל תושב בעיר לבנות חדר ממוגן בביתו, בהחזר חודשי נמוך יחסית".

בראשון לציון 250 אלף תושבים, ל-90 אחוז מהתושבים יש ממ"ד או מקלט בביתם, אך לכעשרה אחוז אין ממ"ד או מקלט בקרבתם המיידית. הפתרון שמעניקה העירייה בימים אלה מתבסס על מקלטי בתי הספר ועל מרחבים תת-קרקעיים, אך המבצע האחרון חידד את הצורך במרחב מוגן דירתי בדמות ממ"ד או מקלט שנמצא במרחק של שניות מבית התושב ולא דקות, כפי שקיים היום. צור: "ראינו היטב את הנזק שגרם הטיל, מרחב מוגן בדמות חדר פנימי שאינו ממ"ד או מקלט לא היה מספק את ההגנה הראויה. עלינו לתת מענה לנושא הזה ויפה שעה אחת קודם".

בעיריית ראשון לציון מבקשים לקדם הצעה שיזם חבר מועצת העיר אייל מושיוב. ההצעה קובעת כי העירייה תצא בקול קורא לקבלנים להציע פתרונות מיגון באמצעות בניית תוספת של מרחב מוגן דירתי בבניה רגילה (קונבנציונלית) או טרומית (הממ"ד יוכל לשמש גם כחדר מגורים), או, ביצוע שיפורי מיגון בחדר קיים. כך, אומרים בעירייה, נייצר מאגר מאורגן של קבלנים שהתושבים יוכלו לעבוד מולם בפיקוח של העירייה ובתמיכתה.

במקביל, העירייה תעודד תושבים לגשת למהלך באמצעות הלוואות נוחות שאת עלות הריבית וההצמדה עליהן תישא העירייה.

מנגנון מסוג זה קיים בעירייה בתחום שיפוץ חזיתות בתים. העירייה מעניקה הלוואה של 30 אלף שקלים לבעל הנכס, בהחזר שנפרש לעשר שנים, בו משלם התושב כמאתיים שקלים בלבד בחודש ובעלות הריבית וההצמדה נושאת העירייה.

על מנת להעניק הלוואות לבניית ממ"ד, זקוקה העירייה לאישור משרד האוצר, אותו כאמור, ביקש ראש העירייה מראש הממשלה. 

 ראש עיריית ראשון לציון, דב צור:"בסבב האחרון נכנסה גם ראשון לציון למעגל הערים הנפגעות, ואף ספגה פגיעת טיל בבניין מגורים. באותו היום, חדרי הממ"ד הוכיחו עצמם כמצילי חיים-ללא כל ספק. אנחנו צריכים להגיע למצב שלכל בית אב יש מיגון מספק".

צור הוסיף, כי "פתרונות כמו תמ"א 38 תקפים רק לבתים משותפים, וגם התמ"א, לצערי, אינה נפוצה מספיק. במקרה של ראשון לציון יש כאלף בתים פרטיים בעיר שנעדר בהם מיגון. אני מאמין שמנגנון של הלוואות יסייע לתושבים רבים לעשות את הצעד של בניית ממ"ד, ומוטב שנעשה זאת מהר ככל האפשר, שהזיכרון של כל הגורמים עוד טרי".

 חבר מועצת עיריית ראשון לציון, אייל מושיוב: "קיבלתי פנייה כבר לפני מספר חודשים של תושבת מודאגת שגרה בבית פרטי בשיכון המזרח, בית ישן בן עשרות שנים, ללא ממ"ד או מקלט. ידה אינה משגת לממן ממ"ד בעלות של כמאה אלף שקלים ללא סיוע. החלטתי להציע למועצת העיר להרים את הכפפה ולסייע לתושבים באמצעות הלוואה. אין ספק, שבעיתוי הזה, הממשלה חייבת להירתם לעניין ולאשר הלוואות בתחום הזה למען כל תושבי גוש דן. אני גם מקווה שיאמצו את הרעיון בכל הארץ".

 כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

10 בדצמבר 2012