לראשונה בישראל: חוף ים שהיה בשימוש הצבא יהפוך לחוף רחצה פתוח לציבור

  משרד הביטחון ועיריית ראשון לציון חתמו על הסכם להעברת 15 דונם חוף ים מבסיס צה"ל לטובת חוף רחצה

בשבוע שעבר חתמו משרד הביטחון ועיריית ראשון לציון על הסכם לגריעת שטח של 15 דונם מבסיס מטווח 24 השוכן לחוף ימה של העיר ראשון לציון, והעברתו לידי עיריית ראשון לציון, שתכשיר אותו לחוף רחצה.

מדובר בפעם הראשונה בתולדות המדינה שבה חוף ים שהיה בשימוש של צה"ל ונערכו בו אימונים -  יפונה, ינוקה מנפלים, הן ברצועת החוף ביבשה והן בשטח הימי, ויהפוך לחוף רחצה מוכרז.

ההסכם נחתם לאחר שנתיים של משא ומתן אשר בסופו הסכים משרד הביטחון להעביר רצועה של 150 מ' אורך ו-100 מ' עומק משטח הבסיס הצבאי לידי עיריית ראשון לציון. במסגרת ההסכם תבצע העירייה סקר נפלים ופינוי שלהם בשטח המועבר ובשטח הים שמולו. העירייה גם תקים גדר ימית בקצה הדרומי של הבסיס על מנת למנוע סחף נפלים מהבסיס. העירייה תישא בעלות הכשרת החוף לרחצה, המוערכת בתשעה מיליון שקלים.

 ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, בירך על חתימת ההסכם ואמר כי מדובר במסע מפרך של למעלה משנתיים להשיג עבור תושבי מדינת ישראל עוד פיסת חוף ים שתהיה פתוחה לציבור. צור: "אני שמח שבמשרד הביטחון הבינו כי חוף הים הוא משאב טבע ששייך לכל אזרחי ישראל וצריך לבחון, חזור ובחון, שתפיסת הצבא את השטח היא הכרחית".

הבסיס, אשר ממוקם בתוך שטחה המוניציפאלי של עיריית ראשון לציון, תופס את מרבית רצועת החוף של העיר העומדת על כ-7 ק"מ. תושבי העיר נאלצו להסתפק עד כה ברצועה קטנה של כ-800 מ', השטח שיועבר יוסיף עוד 150 מ' לרצועת החוף של העיר ויגדיל אותה בכ-20%.

 צור הדגיש, כי השטח ישמש אך ורק לטובת הציבור הרחב, "אין כאן היבט נדל"ני, אין לי עניין לבנות רבי-קומות, אלא להעניק איכות חיים לתושבי העיר, שזו רצועת החוף שלהם".

עוד ציין צור כי לא יוותר על האפשרות לפנות את הבסיס כולו, "נמשיך לפעול מול משרד הביטחון ברוח טובה במטרה לפנות את כל הבסיס או את מרביתו מהשטח המוניציפאלי של העיר, כדי שראשון לציון תקבל את החוף שמגיע לה".

 העירייה נמצאת כעת בשלבים של בניית מכרז לסקירת הנפלים ופינויים.

מנכ"ל העירייה, פרנקו גונן: "מדובר בפרויקט ראשון מסוגו בארץ. מעולם עוד לא בוצע פינוי של בסיס לטובת חוף רחצה, הן בשטח היבשתי והן בשטח הימי, על כל המשמעויות הבטיחותיות שנובעות מכך. אנו מתייעצים ומלווים על ידי קצין החבלה של המשטרה וכל הגורמים הרלוונטיים בצה"ל ובמשרד הביטחון.  אנו מקווים להשלים את הכשרת השטח לרחצה עד תחילת עונת הרחצה הקרובה, אך ייתכן כי בשל מורכבות הפרויקט, זה יידחה במספר חודשים".

 באגף חופים ואגמים בראשותו של אלי שוורצברג, אומרים כי מדובר במהלך מחויב מציאות בחוף ראשון לציון. תוספת של 150 מטרים לחוף הקיים, היא תוספת משמעותית ביותר, לרצועת החוף שמשרתת את תושבי העיר ראשון לציון והערים הסמוכות לה.

כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

6 בפברואר 2012