"חולמת גם בעברית"

הסיפור של נונה פטיסייב הוא סיפור מאלף על כוח רצון * לפני שנה וחצי היא עלתה לארץ מבלי לדעת את השפה, בסוף שנת הלימודים הנוכחית היא נבחרה כמצטיינת שכבתית עם ממוצע ציונים מדהים של 98 * "פשוט רציתי מאוד אז השגתי את זה" היא מסבירה בפשטות

תלמידים יקרים, אם לפעמים קשה לכם בלימודים ואתם מוותרים לעצמכם, נסו לעשות את אותו הדבר, רק בארץ זרה ומבלי שתדעו כלל וכלל את השפה. זה בדיוק מה שעשתה נונה פטיסייב (14) שהוכיחה לעצמה ולסביבתה שאם מספיק רוצים, הכל אפשרי.לפני שנה וחצי היא עלתה מרוסיה ובסוף שנת הלימודים בחודש האחרון, היא נבחרה נונה למצטיינת שכבתית בחטיבת הביניים בן גוריון עם ממוצע ציונים מדהים של 98. "בכל המקצועות קיבלתי מאה, חוץ ממקצוע אחד, אפילו בעברית קיבלתי 100".

נתחיל מההתחלה, לפני כשלוש שנים עלתה דודתה של נונה לארץ, הוריה של נונה (בת יחידה) שמעו את חוויות הדודה ושקלו לעשות את אותו הדבר. בשלב הראשון, החליטו לבקר כתיירים בישראל ואז לקבל את ההחלטה, וכך היה: "היה לנו כיף, מזג האוויר היה נפלא וההורים שלי החליטו כבר אז לעלות לארץ".

נונה גלשה באינטרנט, קנתה ספרים והתחילה ללמוד על הארץ החדשה "באמצעות ספרים התחלתי ללמוד אותיות ומילים פשוטות כמו "את", "אני". בדצמבר 2011 עלתה המשפחה לארץ והתיישבה בראשון לציון. מכיוון שהמשפחה עלתה באמצע שנת הלימודים, לנונה לא ניתנה תקופת הסתגלות והיא נרשמה לבית הספר "בן גוריון". "פחדתי מאוד" היא מספרת על יומה הראשון בבית הספר ומפתיעה "עם המילים הבודדות שלמדתי הצלחתי לשאול תלמידים איפה הכיתה שלי". אלא שגם בכיתה לא היה לה פשוט, רק תלמיד אחד היה דובר רוסית ונונה מספרת שגם הרוסית שלו לא הייתה ממש טובה. "אמרתי לעצמי שאין לי ברירה, שאני צריכה לדבר עברית יהודייה". נונה לא ויתרה לעצמה, היא קראה ספרים והשקיעה יותר מאחרים בלימודים. בכל יום היא הקציבה לעצמה ללמוד 15 מילים חדשות בעברית.

היא מספרת שהייתה ממתינה בקוצר רוח לשיעורי מתמטיקה ואנגלית שבהם אין צורך בשימוש רב בשפה העברית. נונה מספרת שהנוסחה להצלחה היא גם הסביבה שתמכה בה מאוד: "קיבלתי שיעורים פרטיים בבית הספר ובכלל המורים עזרו לי מאוד. גם התלמידים בכיתה היו מאוד חמים בשונה מרוסיה, היה להם איכפת שאני אצליח והם עזרו לי מאוד".

מנהלת חטיבת הביניים בן גוריון, רותי רוזנטל, בירכה את נונה על הישגיה הלא מובנים מאליהם ואמרה: "נונה היא תלמידה חרוצה ומעוררת השראה, בתוך שנה וכמה חודשים היא הצליחה לרכוש את השפה ולהיות מצטיינת שכבתית. "

בינתיים ההתקדמות בבית היא מעט איטית יותר, ההורים של נונה לומדים באולפן אבל עדיין מתקשים לדבר בעברית "אני רוצה לדבר בעברית בבית, אבל זה מאוד קשה בשבילם. אני מאוד אוהבת את השפה, אני גם חולמת בעברית".

 

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

7 ביולי 2013