ראשון לציון בתוכנית סיוע חדשה לחולי אלצהיימר

פרויקט "קשרים וכישורים"-שירות חדשני בקהילה למשפחות המטפלות בבן משפחה חולה אלצהיימר או דמנציה

פרויקט "קשרים וכישורים" בראשון לציון הוא שירות חדשני בקהילה למשפחות המטפלות בבן משפחה חולה אלצהיימר או דמנציה. מדובר בערכה מקצועית ייחודית להפעלתם של אנשים הסובלים מירידה בזיכרון. מטרת הערכה היא לגרות את מגוון כישוריו של האדם ולשמר קשרים וכישורים מוחיים בינאישיים בדרך מהנה ומשמעותית.

הערכה מיועדת לסיוע לסובלים מירידה קוגניטיבית, בעקבות דמנציה; מחלת אלצהיימר, אירוע מוחי, פרקינסון ועוד, אשר שוהים בבית, במרכז יום או בבית אבות.
הקשיש החולה מופעל על ידי בן זוג, ילדים, נכדים, מטפל, עובד זר, מתנדב או איש מקצוע. המטפל העיקרי יופעל על ידי המתנדב
 אותו מספקת התוכנית. הפעילות נדרשת לשם שימור היכולות הקוגניטיביות, החושיות, המוטוריות והחברתיות, במטרה להאט את קצב התדרדרותם. כמו כן, הפעילות מסייעת בשיפור איכות החיים והחיוניות של החולה ובנוסף תורמת לחיזוק, חידוש ופיתוח יחסים איכותיים ומהנים בין המפעיל לחולה.

הערכה מכילה שבעה אוספים המייצגים מגוון פעילויות בנושאים שונים: אוסף אימון גופני וגירוי חושים, אוסף אימון מוחי, אוסף משחקים, אוסף להעלאת זיכרונות, אוסף יצירה, אוסף שירים ואוסף מתכונים. כל אוסף מלווה בחוברת הדרכה למפעיל. כל עזרי הפעילות נמצאים בתוך תיק שימושי שעוצב במיוחד.

בפרויקט לוקחים חלק המינהל לשילוב חברתי בעיריית ראשון לציון, עמותת עמדא ועמותת מט"ב. לצורך הפעלת הפרויקט מגויסים מתנדבים אשר עוברים קורס מקצועי והכשרה ייחודית, אשר לאחר מכן ידריכו ויעזרו למשפחות בהפעלת הקשיש, על מנת לשמור ולשפר את יכולותיו ובכך לשפר את איכות חייו. ההשתתפות בקורס אינה כרוכה בתשלום.

מ"מ ראש העירייה ומחזיק תיק הרווחה מוטי עג'מי:"המינהל לשילוב חברתי מפעיל שירות זה על ידי מתנדבים אשר מטרתם לטפל בשלב הראשון באנשים הסובלים מירידה בזיכרון ובשלב השני לתת למשפחה כלים והכשרה להמשך הטיפול כאשר המטרה העיקרית הינה שיפור איכות חייו של המטופל ומניעת הידרדרות מצבו הרפואי. ברצוני להודות לעמותת עמדא ולמט"ב העושים פעילות זו בהתנדבות ומסייעים למטופלים ולבני משפחותיהם".

מתנדבים המעוניינים להשתתף בפרויקט זה ומשפחות המעוניינות בשירות מוזמנים לפנות לאתי ריטן, עובדת סוציאלית, רכזת הפרויקט בטלפון: 0528798891.

כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

19 במרץ 2012