הורות אסרטיבית מהי?

 

 150 אנשי מקצוע מהרשות העירונית למלחמה בסמים ואלכוהול וממינהל לשילוב חברתי,  קיימו ערב עיון במטרה לגייס ולערב יותר הורים בהתמודדות עם ילדיהם *
"הורים המאמצים את דרך החינוך האסרטיבית,  מפעילים בביתם את תכנית המניעה הטובה ביותר להתמודדות עם לחץ חברתי"

 במסגרת המאמצים למנוע מצעירים ובני נוער להחליק במדרון התלול של השימוש בסמים ואלכוהול, התקיים השבוע יום עיון מקצועי שמטרתו לערב הורים בחיי ילדיהם ולהוות גורם הגנה

מול הלחצים החברתיים והפיתויים שאורבים להם בחברה.

כ-150 אנשי מקצוע, בניהם עובדים סוציאליים, פסיכולוגים ומנחי קבוצות הורים מהרשות העירונית למלחמה בסמים ואלכוהול וממינהל לשילוב חברתי, נטלו חלק ביום העיון ושמעו הרצאה מפי ד"ר נעמי אפל, עובדת סוציאלית המתמחה בתחום הטיפול ההתנהגותי-קוגנטיבי, על החשיבות שבמעורבות הורים בחיי ילדיהם. ד"ר אפל הציגה כלים פרקטיים לשינוי סגנון הורי לא יעיל, לסגנון הורי אסרטיבי בהתאם לצרכי הילד.

יש לציין כי בשנים האחרונות, יותר אנשי מקצוע, מאמינים שלדמויות ההוריות, יש את  היכולת הטובה והיעילה ביותר להשפיע על התנהגות המתבגר. הורות אסרטיבית, טומנת בחובה את היכולת ליצור תקשורת אפקטיבית, העונה על צורכי האדם עצמו, בשים לב לתחושותיהם ורגשותיהם של האחרים תוך שמירה על כבוד הזולת. הורים המאמצים את דרך החינוך האסרטיבית, מפעילים בביתם את תכנית המניעה הטובה ביותר ומציידים את ילדיהם בכלים להתמודדות עם לחץ חברתי והתרחקות מהתנהגויות סיכון, כמו גם שימוש לרעה בסמים ואלכוהול.

בהמשך יום העיון הוקרן הסרט "לאהוב את סופיה" שיצר וביים אוהד ייתח. זהו סיפור מצמרר על משוררת רוק כריזמטית שהתדרדרה לסמים וזנות וכעת מנסה להיחלץ - בתנאי שלא יכריחו אותה ללכת בתלם. הסרט גורם לצופים לצאת למסע משותף לתוך המקומות האפלים והאינטימיים של בעולמה של סופיה. זהו לא סרט קל לצפייה, יחד עם זאת, הוא מעורר מחשבה ומאוד רלוונטי להורים. בתום הסרט, ענה הבמאי לשאלות הקהל.

בהרשות העירונית למלחמה בסמים ואלכוהול מדגישים כי מטרת יום העיון היא לחזור לחדד ולהדגיש, שכל תכנית מניעה, הינה חלקית לגמרי ללא מעורבות נכונה ואמיתית של ההורים "אנו עושים מאמצים רבים , באופן ישיר ודרך אנשי מקצוע הפוגשים משפחות מתוקף תפקידם, לעורר מוטיבציה בקרב ההורים להשתתף בהדרכות שאנו מקיימים, על מנת להבין שילדים זקוקים להורים אסרטיביים, שבידיהם הכלים והמיומנויות, להוות גורם הגנה לילדיהם מול הלחצים החברתיים והפיתויים שאורבים להם בחברה".

 כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

8 ביולי 2013