ראשונים במחזור

תמונה של פח מחזור כחול
  2,500 מיכלים לאיסוף נייר חולקו על ידי העירייה לבתים צמודי קרקע ברחבי העיר

העיר ראשון לציון, שרק לפני שלוש שנים פיזרה מתקני מחזור לבקבוקים והייתה לאחת הערים האחרונות שנכנסו לתחום, צמצמה כבר את הפער בתחום המחזור, וכעת הופכת לעיר הראשונה בארץ שמעניקה לבתים פרטיים מיכלים למחזור נייר. במסגרת פיילוט ניסיוני הנערך בימים אלו בעיר בשיתוף עם קמ"מ מפעלי מחזור, חולקו לבעלי בתים פרטיים, צמודי קרקע, ברחבי העיר 2,500 מיכלים לאיסוף נייר. עם המיכלים, קיבלו התושבים הסבר מפורט על אופן האיסוף, אופן הפינוי ויום הפינוי.

יחידת המחזור העירונית במינהל איכות הסביבה פועלת בכל ימות השנה כדי לשפר ולהגביר את המודעות למחזור פסולת ולשיפור איכות החיים ואיכות הסביבה בעיר. נכון להיום ממחזרת העירייה פסולת בכמה תחומים ואופנים שונים: העירייה מבצעת איסוף פסולת קרטון למחזור מכ- 450 עסקים בעיר, איסוף פסולת קרטון למחזור מחדרי אשפה בבתים משותפים, איסוף נייר מבניינים משותפים בהם 4 דירות ומעלה, באמצעות כ-3,000 עגלות ייעודיות לאיסוף נייר, איסוף נייר מכל מוסדות החינוך בעיר ומכל המרכזים הקהילתיים בעיר באמצעות עגלות ייעודיות לאיסוף נייר, איסוף נייר ממוסדות עירוניים, כדוגמת, משרדי העירייה, משרדי ממשלה, כותרים וספריות. ברחבי העיר פזורים כ- 200 מיכלים ייעודיים לאיסוף נייר, בנפח 2 מ"ק, המוצבים ברחובות העיר. כמו כן, בשלוש השנים האחרונות התקינה העירייה כ- 500 מתקנים לאיסוף אריזות פלסטיק בכל רחבי העיר ובתחילת חודש ספטמבר 2011 החל פיילוט לאיסוף אריזות פלסטיק למחזור מבתים משותפים באמצעות עגלות ייעודיות בחדרי האשפה.

בימים אלו נמצאת העירייה בהליך רכישתם של 80 מיכלים לאיסוף טקסטיל משומש למחזור של בגדים משומשים. המיכלים יוצבו בכ- 80 מרכזי מחזור משולבים ברחבי העיר שיכללו גם מתקן לאיסוף נייר ומתקן לאיסוף אריזות פלסטיק למחזור.

כמו כן, איסוף סוללות משומשות נעשה באמצעות מיכלים ייעודיים מכל מוסדות  החינוך בעיר, מרכזים קהילתיים, מוסדות עירוניים וממשלתיים, חנויות  חשמל, מפעלים, חנויות טמבור וחנויות הצילום בעיר.

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור:"ראשון לציון ירוקה ולא מהיום. נושא איכות הסביבה מעסיק אותנו בכל הרמות ואנו פועלים ללא הרף על מנת לקדמו בעיר לרמה הגבוהה בישראל. יחד עם זאת, הצלחת הפעילות לא תלויה רק בנו, אלא בשיתוף הפעולה של התושבים. אנחנו מאמינים שככל שנקרב את מתקני המחזור לבית, כך יותר אנשים ימחזרו. אני מקווה שהפיילוט יצליח ושמראשון לציון תצא הבשורה בעניין".

חבר המועצה, משנה לראש העיר, רז קינסטליך, המחזיק בתיק איכות הסביבה:"במסגרת תפקידי, אני פועל כל העת על מנת לקדם מספר גדול של תוכניות שיטמיעו את ערך השמירה על הסביבה. מטרתנו היא להציב את ראשון לציון בראש הרשימה של הערים הירוקות. גם בתחום המחזור אנחנו "ראשונים", אנחנו בדרך הנכונה ואין לי ספק שנצליח להגיע אל היעד ולהוות מודל לחיקוי לכל הערים בארץ בנושא זה".

כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

16 ינואר 2012