17 שנים להירצחו של יצחק רבין

תמונה של דב צור ונושאי זר
השבוע מלאו 17 שנים להירצחו של ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר יצחק רבין. בראשון לציון הנציחו את יום הזיכרון במספר אירועים. הטקס המרכזי לציון יום הזיכרון התקיים ביום א', 28.10.12, באנדרטת הזיכרון בכיכר השלום בעיר. במהלך הטקס, שהתקיים במעמד ראש העירייה, דב צור, ממלא מקומו וסגנו, מוטי עג'מי וחברי מועצה נוספים, צפה הקהל בקטעי שירה ונגינה של תלמידי בתי הספר ברחבי העיר ובמסכת לזכר יצחק רבין בהגשתם של תלמידי חטיבת הביניים ע"ש רבין מקריית החינוך השש שנתית "אמירים". בהמשך אותו היום התקיים בשעות הערב טקס נוסף בחטיבת הביניים קריית גנים בהגשת תלמידי החטיבה, חברי מרכז הנוער "המרחב" וחברי תנועת הנוער העובד והלומד.

 ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, אשר השתתף בשני הטקסים נשא דברים לזכרו של יצחק: "מורשת מפוארת של עשייה הותיר יצחק רבין - שהחלה בגיל 19 כאשר התגייס לפלמ"ח, דרך עשרות שנים של שירות בצה"ל, פיקוד על צה"ל, מעבר לעשייה ציבורית בכנסת ובממשלה, חתירה לשלום וכינון חברת מופת אזרחית. רבין הבין כי חיזוק החברה הישראלית חשוב לא פחות מביצור בטחונה של המדינה. כראש ממשלה הוא עמד בהתחייבותו ושינה את סדר העדיפויות הלאומי: התקציבים לחינוך, לרווחה, לתשתיות, ליישובי הפריפריה ולמגזר הערבי הוגדלו באופן משמעותי על חשבון תקציב ההתנחלויות ותקציב הביטחון. צמיחה מהירה אפשרה את חקיקתו של חוק ביטוח בריאות ממלכתי, אקדמיזציה של המכללות, בניית מערכת השכלה גבוהה בפריפריה, סלילת כבישים ומחלפים.רבין הציב את חברת המופת כחזון ועמד בו. הוא הוכיח כי במדינת ישראל, הנלחמת יום יום על קיומה, ניתן לעצב חברה אזרחית ראויה. אך את היום הזה אנו מציינים ברמה הלאומית לא משום מפעל חייו, אלא בעיקר משום לכתו. בלקח שצרב בנו מותו. לקח מר, שגם שבע עשרה שנים לא ריככו את עוצמתו".

 עוד הוסיף צור:"ההתנקשות בחייו של רבין העמידה מראה אל מול פני החברה הישראלית, מראה שבורה לעשרות רסיסים. רסיסים של שנאה, פילוג, מחלוקת, שסעים והסתה. רסיסים שדקרו אותנו בבשר החי והותירו אותנו מדממים עד היום הזה.

הלקח שעלינו לשנן שוב ושוב הוא כי אורח החיים הדמוקרטי במדינה הזו אינו מובן מאליו, ועלינו לשמור עליו מכל משמר. עלינו לשוב ולהזכיר ביום הזה, כי בכל דיון - קשה וכואב ככל שיהיה, וצפויים לנו רבים כאלה במיוחד בתקופה הקרובה – עלינו לשמור שגבולות הויכוח הדמוקרטי לא ייפרצו. ועלינו לקחת חלק בויכוח הדמוקרטי, להצביע, להשפיע, לפעול למען עתיד טוב יותר. יש בידינו לשנות. אין לי ספק בכך. ובסופו של יום, עלינו לזכור כי כולנו עם אחד, ולכולנו גורל משותף בארץ הזאת. הלקח הזה נכתב בדם, דמו של יצחק רבין".  

כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

29 אוקטובר 2012