קריאת רחוב על שם הזמר האגדי ג'ו עמר

ג'ו עמר פינת רבי משה כלפון - עיריית ראשון לציון החליטה לקרוא לרחוב על שמו של הזמר האגדי, ג'ו עמר, מחלוצי הזמר המזרחי הים תיכוני.  אביו של הזמר התגורר בשכונת רמת אליהו והשניים תרמו להקמת בית כנסת בעיר

מועצת עיריית ראשון לציון אישרה את החלטת הועדה לקריאת שמות לרחובות והנצחה וקיבלה את בקשת ברית יוצאי מרוקו לקרוא שם רחוב על שמו של הזמר, החזן, המלחין והפייטן, ג'ו עמר ז"ל. הרחוב ממוקם בשכונת נחלת יהודה, בין הרחובות מוליק איל לבין רבי משה כלפון הכהן.

עמר היה מחלוצי הזמר המזרחי הים תיכוני ונחשב בזמנו לאחד מבכירי החזנים בעולם. הוא נולד במרוקו ב-1930 ונפטר ב-2009 בהיותו בן 79. אביו של ג'ו עמר, דוד, התגורר בשכונת רמת אליהו בעיר ויחד עם בנו תרמו להקמת בית הכנסת בשכונה. מספרים כי בעת ביקוריו של ג'ו בעיר, הוא נהג להתפלל עם אביו בבית הכנסת.

שנה לאחר מותו קיימה עיריית ראשון לציון ערב מחווה לזמר האגדי במסגרת פסטיבל ראש לציון השנתי. עמר נחשב למוכשר עוד בנערותו, כאשר עלה לישראל בשנת 1956 הוא כבר נחשב זמר בעל ותק במולדתו. תוך זמן קצר הפכו רבים משיריו ללהיטים, בניהם "שלום לבן דודי", "ברצלונה", "ישמח משה", 'פרח הלימון', 'ידידי השכחת', 'יעלה יעלה' ועוד.

עם חזרתו לארץ בשנת 2000, לאחר שהתגורר מספר שנים בארה"ב, הוא לקה באירוע מוחי שריתק אותו לכיסא גלגלים, לאחר מכן לקה במחלת הפרקינסון, איבד את צלילות קולו והפסיק לשיר.

ראש העיר, דב צור, אמר עם קבלת ההחלטה: "יש לנו את הכבוד להנציח את זכרו ותרומתו של מי שהשפיע רבות על התרבות הישראלית, אני משוכנע ששיריו ימשיכו ללוות אותנו עוד שנים רבות."

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

6 בינואר 2012