כנס הארצי של תוכנית גמל"א

תמונה של זמרת בכנס
  קרוב ל-1,000 משתתפים בכנס הארצי של תוכנית גמל"א (גמלאים למען אתיופים) בראשון לציון

מן הנתונים שהוצגו בכנס עולה כי בראשון לציון מספר המתנדבים בתוכנית הגבוה ביותר בארץ!

 עיריית ראשון לציון אירחה בשבוע שעבר את הכנס הארצי של תוכנית גמל"א בהיכל התרבות בראשון לציון. אל הכנס הגיעו קרוב לאלף משתתפים מן הערים השונות בהן מופעלת התוכנית. גמל"א-גמלאים למען אתיופים, מופעלת ב37 ישובים בארץ, חלקם במגזר הערבי ובמסגרתה מתנדבים גמלאים על מנת להעניק לילדי אוכלוסיית יוצאי אתיופיה חונכות אישית וקבוצתית, עזרה לימודית, סדנאות העשרה וסיוע בהקמה והפעלה של משחקיות וספריות בבתי הספר ובמוקדי הקליטה.

 תוכנית גמל"א פועלת בראשון לציון בהצלחה רבה, בריכוזה של ניצה קלו, במסגרת פעילותו של אגף הפרט בעירייה, בראשותו של ניסים כהן. בראשון לציון מספר המתנדבים הגבוה ביותר וכך, במסגרת התוכנית פועלים כ-200 מתנדבים בני העיר המטפלים בכ-900 ילדים המשתייכים ברובם הגדול לקהילה האתיופית. הבחירה לקיים את הטקס דווקא בראשון לציון, מסמלת את ההוקרה אותה רוחשת הנהלת הארגון למתנדבים הרבים מהעיר. האחריות הארצית להפעלת התוכנית ניזונה מתקציבים של ארגון הג'וינט והקרן לידידות.

 הטקס התקיים בנוכחותם של סגן ראש העירייה, הרב אריה כהן, מנכ"ל אשלים-ג'וינט, ד"ר רמי סולימני, מנכ"ל הקרן לידידות, ציון גבאי, מנהל אגף הפרט בעיריית ראשון לציון, ניסים כהן, מנהלי אגפים בעירייה, מנהלי בתי ספר, עובדים במנהל החינוך, מתנדבים ועוד.

בכנס, נהנו משתתפים מהופעתה של הזמרת מירה עוואד, מהופעה של להקת המחול של כפר הנוער "ויצו" נחלת יהודה ומברכותיהם של המכובדים.

 ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, שלח את ברכתו למשתתפי הכנס ואמר למתנדבי התוכנית:"אני מביט בכם, ואני רואה קבוצה של אנשים שמוּנעים מתוך תחושת שליחות ואחריות לחברה הישראלית-זהו אינו דבר מובן מאליו.

אי אפשר בערב שכזה לא לדבר על הרוחות הגזעניות הנושבות באזורים מסוימים במדינת ישראל. כואב לי לראות איך אנחנו, יהודים, במדינה היהודית, מבדילים בין בני אדם על פי צבע עורם.

אני יכול לומר לכם שאני מצידי מתכוון להילחם בתופעה הזאת בכל מקום שבה היא תופיע כי אני חושב שיש לנו אחריות, כרשות, לעודד את הקליטה של בני העדה האתיופית בקהילה.

במסגרת ההשקעה, בעיר כ-100 תוכניות לקהילה האתיופית, לכל פלחי הגיל, הקמנו מועדונים תרבותיים ברמת אליהו ובמזרח העיר, אנו מקימים 3 בתי כנסת נוספים עבור הקהילה, אנו משקיעים בשיפור החזות העירונית, בשדרוג מוסדות החינוך, בגנים ציבוריים חדשים ובפתיחת מרכזים לנוער הקהילה האתיופית, במזרח ובמרכז העיר הוותיקה.

כדי לסייע לילדים להתערות בחברה הישראלית, אנו מפעילים מערך הסעות להסיע ילדי גנים מחוץ לשכונה, כדי שלא ייווצרו אותם גטאות במערכת החינוך. ולילדי הגנים שבוחרים בכל זאת ללמוד בשכונה אנו מפעילים יום לימודים ארוך.

יותר מזה, יזמנו תכנית לעידוד השתתפות של בני העדה בתנועות נוער - העירייה משלמת עבורם הסעות ודמי חבר, ואני מציב כמטרה לתנועות הנוער בכל רחבי העיר לקלוט לשורותיהם בני נוער מהעדה. 

אתם, מתנדבות ומתנדבים, מהווים גורם כה חשוב, שמחבר את החברה הישראלית לעולים ומחזק אותם בכל כך הרבה מובנים ובמיוחד בתחום שאני מאמין בו בכל ליבי – החינוך-תודה לכם!".

מנהל אגף הפרט בעיריית ראשון לציון, ניסים כהן: "המתנדבים הנם משאב יקר ואיכותי. אנו עושים כל מאמץ כדי לטפחם ולסייע להם. תכנית גמלא זוכה לתמיכה עירונית מקסימאלית, תקציבית, ארגונית ומקצועית והתוצאות מדברות בעד עצמן".

 כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

16 בינואר 2012