פורום קיסריה – הפורום הכלכלי המשפיע בישראל – יתקיים השנה לראשונה בראשון לציון

 

פורום קיסריה ה- 19 של המכון הישראלי לדמוקרטיה יערך ב- 19-20 ביוני, בקמפוס המסלול האקדמי המכללה למינהל שבראשל"צ ובתמיכת עיריית ראשון לציון. בכנס ישתתפו שר האוצר ונגיד בנק ישראל, גורו ההשקעות אבי ג'וזף כהן, ואורחת הכבוד: סוזן פוינטר, סמנכ"לית לקשרי ממשל ומדיניות ציבורית בגוגל העולמית.
פורום קיסריה של המכון הישראלי לדמוקרטיה, הוקם מתוך תקווה ליצור ולהתוות מצע כלכלי, שיעמוד בבסיס המדיניות הכלכלית של ממשלות ישראל. שלא כמו כינוסים המשמשים במה ארעית להבעת עמדות, משתתפי הפורום פועלים חודשים ארוכים מראש כדי להביא לדיוניו תכניות מעשיות, שהממשלה יכולה לאמץ ולבצע. המשתתפים בפורום נציגי המגזר העסקי והציבורי, שרים ונציגי הכנסת והאקדמיה, מאמינים שההמלצות והדיון המקצועי המתנהל, בו ישפיעו לטובה על התקציב ועל מדיניות הממשלה. בשנות פעולתו הצליח פורום קיסריה 'לסמן' נושאים שהפכו להיות מרכז סדר היום הכלכלי: מס ההכנסה השלילי, האי-שוויון בחלוקת ההכנסות, העסקת עובדים זרים, הצורך ברפורמה בשוק ההון, הדרכים לצמצום העוני ועוד.
כמדי שנה, יוצגו במושבי הכנס בפני שר האוצר מחקרים אשר נכתבו על ידי בכירי האקדמיה, המגזר הציבורי והמגזר הפרטי בישראל. בכינוס הקרוב ידון הפורום בשלב "הכניסה לחיים" (טווח הגילאים 18-22) במהלכו מתקבלות ההחלטות המשמעותיות ביותר לעתיד התעסוקתי של האזרחים. עוד ידונו בכנס בכלכלת האינטרנט בישראל: פאנל בהשתתפות מנכ"ל גוגל ישראל, מנכ"ל התמ"ת, מובילי דעה ומקבלי החלטות. המשתתפים  יגיבו על ממצאי מחקר שנעשה ביוזמת גוגל ישראל ובמימונו, באמצעות חברת מקנזי ישראל ובדק את השפעת האינטרנט על הכלכלה. נושא נוסף שיעמוד במרכז הדיונים הוא "הסרת חסמים ביורוקרטים, תרומה לכלכלה?" נציגי משרד האוצר יציגו את הפעילות הנעשית לטובת העלאת דירוגה של ישראל, במדד המשקף את נוחות עשיית העסקים במדינה ונוחות פתיחת עסקים חדשים. כמו כן יתקיים דיון בנושא "ישראל ישב לבטח" – הכלכלה הגלובלית וישראל: פאנל בהנחיית פרופ' יעקב פרנקל יעסוק בהשלכות הכלכלה הגלובאלית על ישראל. בהשתתפות "גורו" ההשקעות אבי ג'וזף כהן, אדוארד מורס,  המשנה לנגיד הבנק הספרדי וכלכלנים בכירים בישראל.
ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, אשר מעניקה חסות לכנס, בירך את הנהלת המסלול האקדמי המכללה למנהל על קיום הכנס בעיר,  ואמר, כי העיר ראשון לציון בתנופת פיתוח ובדרכה להפוך למרכז העסקים החדש של ישראל, ואין אכסניה יותר הולמת לכנס כה מכובד ומשפיע.
אריק כרמון, נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה: "קיום הכנס במסלול האקדמאי המכללה למינהל בראשל"צ, בא מתוך ההבנה שיש לחבירה עם המוסד האקדמי, משום יכולת לתרום לצביון המיוחד של הדיונים בפורום".

לדברי פרופ' זאב נוימן, נשיא המסלול האקדמי המכללה למינהל: "החברה הישראלית היא קיסריה ודימונה, הרצליה פיתוח וקריית שמונה. החברה הישראלית היא יהודים וערבים, דתיים וחילונים, עולים חדשים ו"צברים" ותיקים. בחברה הישראלית הזדמנות היא מילת מפתח. המסלול האקדמי המכללה למינהל הוא השתקפות של כל אלה. הוא מהווה מודל לחברה הישראלית על כל רבדיה, ומכאן כי הוא מהווה את הבית הטבעי, לאירוח פורום קיסריה על מגוון דיוניו בקמפוס המכללה בראשון לציון. השותפות האסטרטגית שבין פורום קיסריה למסלול האקדמי המכללה למינהל נובעת מהזיהוי של  המכללה עם תחומי הכלכלה והפיננסים, והגשר שהיא מהווה  מזה מספר עשורים בין האקדמיה והמחקר, לתעשייה הישראלית. בנוסף,  המסלול האקדמי המכללה למינהל מאפשר לראשונה, לחברי הפורום,  להתחבר לרוח הצעירה של הסטודנטים הלומדים בו. חזון הפורום - להתוות מדינות כלכלית, מתיישר עם היותו של המסלול האקדמי המכללה למינהל  גוף אקדמי חלוצי ובעל השפעה מקרו כלכלית על שוק העבודה ".


כתבה :טליה סומך, דוברת העירייה
13.6.2011