כנס שאלות ותשובות בנושאי תמ"א 38 ושיפוץ חזיתות

  ראש עיריית ראשון לציון נפגש עם תושבים  לערב שכולו שאלות ותשובות בנושאי תמ"א 38 ושיפוץ חזיתות בניינים

 1000 מבנים ברחבי העיר זקוקים לחיזוק מפני רעידות אדמה(תמ"א 38) מתוכם כ-50 בניינים הגישו בקשה ליישום תמ"א 38 ולתוכנית עיבוי בינוי; 222 בניינים הגישו בקשה לבדיקה לשיפוץ חזיתות בתים ו-175 בעלי דירות כבר משכו הלוואות מעיריית ראשון לציון על סך 4,300,000 ₪ למטרה זו

 בשבוע שעבר נפגש ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, עם 150 מתושבי שכונת אברמוביץ' לכנס שאלות ותשובות בנושאי תמ"א 38 ושיפוץ חזיתות. בכנס הוסבר לתושבי השכונה כיצד יוכלו לשפר את איכות חייהם על ידי חיזוק (תמ"א 38) או שיפוץ חזית מבני בתיהם בעלויות נמוכות ובעזרת הלוואות מיוחדות הניתנות על ידי עיריית ראשון במסגרת תנופת הפיתוח בעיר.

 בשנה שעברה, יזם ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, מהלך לפיו לרשות תושבי העיר תעמוד הלוואה להחזר בתנאים נוחים למטרת שיפוץ חזיתות הבתים. העירייה יצרה, בשיתוף עם בנק הפועלים, מערכת תומכת של העמדת הלוואות לטובת התושבים בראשון-לציון, בהיקף של 200 מיליון שקלים ובתנאים חסרי תקדים, שתאפשר מתן הלוואה לכל בעל נכס שיבקש לבצע שיפוץ חזית, בסכומים של עד 25,000 ₪ ליחידת דיור, ללא ריבית וללא הצמדה.

 שנה מאז יצאה התוכנית לפועל והביקוש גבוה. 222 בניינים ברחבי העיר פנו בבקשה לשיפוץ חזיתות כאשר חלקם ביקשו גם לחזק את הבניין נגד רעידות אדמה. 64 בניינים נמצאים היום בשלב קבלת הצעות מחיר ומועמדים לשיפוץ, 12 בניינים קיבלו את כל האישורים וההלוואות וממתינים לתחילתו של השיפוץ. כמו כן, 4 בניינים נמצאים כבר בתהליך שיפוץ מתקדם ו-9 בניינים כבר שופצו בהצלחה.

בכנס הובהר לתושבים כי תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה (תמ"א 38) נועדה לאפשר חיזוק מבנים שאינם עומדים בדרישות התקן לעמידות מבנים ברעידת אדמה. התוכנית מאפשרת לקבל היתרי בנייה לחיזוק מבנים וגם לתוספות בנייה, תוך קבלת הקלות מס ופטורים משמעותיים, כדי ליצור תמריץ לחיזוק. כמו כן, הוסבר למשתתפי הכנס כיצד פועלת עיריית ראשון לציון על מנת להקל את התהליכים בדרך ליישום תוכנית תמ"א 38, בין היתר על ידי היחידה להתחדשות עירונית הפועלת לקידום מתן היתרי בנייה, ובעזרת החברה הכלכלית אשר תנהל פרויקטים לחיזוק מבנים בכדי לסייע לתושבים בכניסה לפרויקט תמ"א 38. הנתונים מראים כי ההיענות לפרויקט גדלה: עד היום הוגשו בעיר כ-50 בקשות כניסה לפרויקט תמ"א 38, ניתנו 12 היתרים ו-4 מבנים קיבלו טופס 4.

 מלבד ראש העירייה, נכחו בכנס יועץ ראש העיר לתמ"א 38, ארנון גלעדי, מנכ"ל האגודה לתרבות הדיור, ראובן צדוק, מנהל האגודה לתרבות הדיור בראשון לציון, צביקה ברקוביץ  ורבים מתושבי שכונת אברמוביץ', אשר חפצו לשמוע על עיקרי תכנית תמ"א 38 לחיזוק מבנים מפני נזקי רעידות אדמה.

 ראש עיריית ראשון לציון דב צור, אמר כי "עיריית ראשון לציון רואה חשיבות עליונה בחידוש פניהם של האזורים הוותיקים בעיר – אזורים אלו מהווים חלק חשוב ומרכזי במרקם האורבני של ראשון לציון וחזונה של העירייה הוא שיפור חזותם וערכם של בנייני העיר והאזור הוותיק כולו באמצעות פרויקט שיפוצי הבתים".

עוד הוסיף, צור, שעל מנת לאפשר את מימושו של פרויקט גדול זה, הקימה העירייה את הקרן למימון ביניים – שמטרתה לסייע לכל תושב המחזיק בנכס בבניין, אשר זקוק לשיפוץ, ליטול הלוואה בתנאים נוחים במיוחד ובפריסה לשנים רבות.

 מנהל האגודה לתרבות הדיור בראשון לציון, צביקה ברקוביץ, הבהיר את חשיבות תוכניות תמ"א 38 שיפוץ חזיתות המבנים שכן, באזורים הותיקים בעיר, פגעי הזמן ניכרים בחזיתות המבנים אשר הפכו ברבות השנים מבניינים מטופחים ונעימים למראה למבנים שחזיתותיהם המוזנחות מהוות מפגע סביבתי וגורמות הן לירידת הערך עצמו והן לירידת הנכסים הסובבים אותו.  

כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

19 בספטמבר 2011