קוף ברח מהחי-כיף

תמונה של קוף גיבון
  ביום ב' האחרון, 6.2.12, ברח קוף גיבון לבן יד מהחי כיף בראשון לציון; בשל נביחותיו של כלב שחזה בקוף, טיפס הקוף המבוהל על עמוד חשמל וכך אותר זמן קצר לאחר היעלמותו

 מרבית הקופים בחי-כיף, גן החיות של ראשון לציון, ממוקמים בתצוגות סגורות, אך שניים מהם,  היוצאים מן הכלל, הם "עמי ותמי", צמד קופי גיבון לבן יד, החיים להם בשלווה על אי הגיבונים הממוקם במרכזו של אגם גדול המכיל בין היתר מגוון של בעליי כנף מסוגים שונים כמו ברבורים לבנים, עגורי כתר וברווזים ממינים שונים.

 האגם אינו מוקף בגדר מאחר והמים משמשים כמכשול טבעי בפני הגיבונים. בבוקרו של יום ב' האחרון, 6.2.12, מסיבה לא ברורה, הצליח "עמי" לצלוח את מכשול המים ודלג על צמרות העצים עד לאזור המישורי הנמצא מדרום לחי-כיף. מאחר והגיבונים מבלים את רוב חייהם בגבהים, טיפס "עמי" על אחד מעמודי התאורה ושם משך את עיניהם של וולאדי, תושב שכונת קריית ראשון וכלבו שהיו בטיול בוקר. בגילוי של אזרחות טובה, התקשר וולאדי למוקד העירוני ודיווח על האירוע הבלתי רגיל.

 מאותה נקודת זמן התגלגלו העניינים באופן שוטף ולפי הספר וכך מתאר את האירוע מנהל החי-כיף, בצלאל פורת מנהל החי-כיף: "בסביבות השעה 09:15 התקבל דיווח מהמוקד העירוני על קוף שנצפה על ידי תושב העיר מדרום לחי-כיף. כנדרש בכל גן חיות, קיים בחי-כיף נוהל "התנהגות בעת בריחת בעל-חיים". ווטרינר החי-כיף מלווה בשניים מצוות גן החיות נסעו לכיוון עליו נמסר בהודעה. במקביל, קיימתי שיחה עם התושב, בתיווכו של המוקד העירוני. לאחר שקיבלתי תיאור יותר מפורט לגבי המקום בו נראה הקוף לאחרונה, איגפנו את האזור והתקדמנו בתנועת מלקחיים תוך שאנו מצמצמים יותר ויותר את שטח החיפוש. בתוך דקות ספורות איתרנו את 'עמי', תוך שהווטרינר מטשטש אותו באמצעות חץ מיוחד. זמן קצר לאחר מכן לכדנו אותו ופחות מחצי שעה מקבלת פניית המוקד, הוחזר הגיבון לחי-כיף, שם טופל והוכנס להסגר לצורך מעקב על התאוששותו. אנו מאחלים ל'עמי' החלמה מהירה ומבטיחים להחזיר אותו מהר ככל הניתן לזרועותיה של 'תמי' המתגעגעת."

כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

7 בפברואר 2012