קונים ומבשלים נכון

שתי סדנאות ל"חינוך לבריאות" ו"ניהול תקציב ביתי" הכינו את המשתתפים לערב הסיום היצירתי:  כל אחת מהמשפחות הייתה צריכה לערוך קניות בסכום קבוע בסופרמרקט פיקטיבי *  המטרה: לבחון האם כל משפחה קנתה בהתאם לצרכיה ובדגש על תזונה בריאה

 במשך ארבעה חודשים התקיימו במתנ"ס רמת אליהו שתי סדנאות ייחודיות "חינוך לבריאות" ו"ניהול תקציב ביתי" שיועדו למשפחות יוצאי אתיופיה במסגרת תכנית "חומש רווחה" ובהשתתפות שיקום שכונות ברמת אליהו. כל קבוצה מנתה כ- 15 משתתפים, ובמקביל לפעילות הסדנא המתנ"ס,  כל משתתף זכה גם להדרכה אישית ואינדיבידואלית בביתו על מנת להטמיע את הנלמד בקבוצה.

מטרות הסדנאות הן לפתח מודעות גוף ונפש, הקניית ידע עיוני ומעשי בחינוך לבריאות ותזונה נכונה ובכלל לשפר את איכות החיים של כל המשפחה. במהלך הסדנאות למדו המשתתפים מודלים ועקרונות בקידום בריאות, תזונה נכונה בבית ובבית הספר, פעילות גופנית ותרומתה לבריאות ועוד.

בשבוע שעבר הגיעו לסיומן הסדנאות בערב חוויתי ויצירתי כאחד, כל משפחה קיבלה 400 ₪ בשטרות מזויפים לצורך עריכת קניות ב"סופרמקט" שהוקם לצורך הפעילות ובו היו שני סוגי מזון - בריאותי ( אורגני) ומזון מתועש- חטיפים וממתקים. כל משפחה התבקשה לערוך קניות בהתאם לצרכיה ובדגש על תזונה בריאה ולאחר מכן לבשל על פי המתכונים שנלמדו בסדנת חינוך לבריאות. היות והילדים היו מעורבים בעריכת הקניות, הם ניסו להפעיל לחץ על ההורים על מנת שיקנו להם ממתקים וחטיפים. אולם ההורים עמדו בלחץ ורכשו מוצרים חיוניים ובריאותיים בהתאם להנחיות שקיבלו בסדנאות.

כמו כן, אף משפחה לא חרגה ממסגרת התקציב שהוקצב לה מראש ואף הייתה משפחה אחת שנשארה עם עודף תקציב. ניכר כי המשפחות עשו סדרי עדיפויות והפעילו שיקול דעת. התפתח שיח בין הנשים לגברים על הרגלי עריכת קניות, סדרי עדיפות וכך באה לידי ביטוי הבנה והצורך בשותפות בין הבעל לאישה בניהול היום יומי של הבית לרבות חלוקת תפקידים. בהמשך כאמור, התבקשו המשפחות לבשל את אשר קנו, תחילה, הגברים היססו להשתתף בהכנת הבישולים אולם עם מעט עידוד ומתן לגיטימציה מאנשי הצוות, הגברים החליטו לקחת חלק בבישול. המשפחות התחלקו לשלוש קבוצות עבודה לצורך הכנת האוכל. הבישול בתנאי שטח בא להמחיש את החיבור שאנו עושים מדי יום בין העבר להווה, בין אתיופיה בה הבישול נעשה על מדורה וכן העדר נגישות למים זורמים הישר מהברז, לבין ישראל בה הבישול נעשה על הגז או על מכשירים טכנולוגים אחרים.

כל המשתתפים בסדנא ובערב השיא זה הביעו את שביעות רצונם מהתהליך שעברו והדגישו את התרומה של המידע וההרגלים שרכשו בסדנאות בתחומי חיים כה חשובים לתהליך התערותם בארץ.

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

14 ביולי 2013