קריסת קו ביוב ברחוב התקומה

תמונה של רחוב התקומה והשבר
קו ביוב קרס ברחוב התקומה ופער בור שהביא לסגירת הכביש צוותי תאגיד המים עבדו כל הלילה והצליחו להביא לפתיחת הכביש בבוקר

ביום שני אחר הצהריים קרס קו ביוב העובר ממזרח למערב וחוצה את רחוב התקומה, וכתוצאה מכך נפער בור עמוק אשר הביא לסגירת התנועה בכביש בשני הכיוונים. במבצע לילי מיוחד הצליחו צוותי תאגיד המים "מניב" להסיט את הביוב, להסיר את הצינור ולהחליפו  בצינור חדש. לאחר 12 שעות נפתח הכביש לתנועה.

האירוע החל כאשר אוטובוס אגד ריק מנוסעים עבר ברחוב התקומה בקטע שסמוך לשדרות משה דיין. כאשר עבר האוטובוס מעל לקו הביוב, קרס לפתע הכביש והאוטובוס החל לשקוע. מנכ"לית מניב, גב' סאלי לוי, וצוותי תאגיד המים "מניב" שהוזעקו למקום, זיהו כי מדובר בקו ביוב שקרס. הכביש נסגר מיד לתנועה. ראש העירייה, מנכ"ל העירייה וצוותי עירייה יחד עם צוותי כיבוי ומשטרה הגיעו למקום ובחנו את הנזק שנגרם ואת הדרכים לתקן את הנזק בהקדם האפשרי.

במבצע שנמשך כל הלילה, הצליחו צוותי תאגיד המים "מניב" להסיט את הביוב שזרם בצינור לקו צינור אחר, להסיר את קו הביוב השבור ולהחליפו ב-24 מ' של צינור חדש. הבור תוקן והכביש נפתח לתנועה ביום ג' בשעה 05:30 בבוקר.

מומחי תאגיד המים מסבירים כי צינור ביוב הוא צינור פלדה אשר מצופה מבפנים בבטון. לעתים, כתוצאה מהשפכים, הבטון נעכל, מתנתק מהציפוי, הצינור נחלש ואז נוצר סדק שברבות הימים מביא לקריסת הקו. מדובר בקו רוחב ארוך העובר ממזרח העיר למערבה, בחלקו תחת כבישים מרכזיים המוסיפים לחוסר היציבות של הצינור. בימים אלו מחפשים בתאגיד המים אחר פתרונות הנדסיים למיגון נוסף של קטעים אלה.

מנכ"לית תאגיד המים "מניב", גב' סאלי לוי, אומרת כי תאגיד המים עוסק כל השנה בחידוש תשתיות על מנת שתופעות כאלה לא יקרו, "אנו יודעים שתושבים לעתים רבות לא מבינים מדוע חשוב לפתוח את הכביש ולחדש את תשתיות המים והביוב. הם רואים רק את ההפרעה לשגרת החיים, אך עבודת המניעה מסייעת לנו להימנע ממקרים כאלה".

סאלי מציינת כי בעיר 500 ק"מ קווי ביוב ו-500 ק"מ קווי מים. בשנת 2012 חידש תאגיד המים 15 ק"מ צנרת מים ו-13.5 ק"מ צנרת ביוב, כאשר ההשקעה הכוללת בתשתיות עמדה בשנת 2012 על 123 מיליון שקלים.

סאלי הודתה לכל העוסקים במלאכה על הטיפול המהיר במפגע ובמיוחד לאינג' גרגורי שניידר, מר אלי כהן וחברת ע.ר. יצחקי, שאפשרו להביא לפתיחת הכביש ולהחזיר את שגרת החיים באזור לסדרה.

כתבה: טליה סומך פינגולד , דוברת העירייה

18 ביוני 2013