עוברים את ל"ג בעומר בשלום, עם מדורה ירוקה ובטוחה

 

בעירייה מתכוננים לחגיגות ל"ג בעומר ומכשירים שורה של מגרשים ברחבי העיר למדורות הצפויות. לרשימת המגרשים יש לפנות לאתר האינטרנט של העירייה. מעבר לכך, מבקשים בעירייה לשוב ולהזכיר לתושבים את חשיבות צמצומן של המדורות ואיחודן.

המשנה לראש העירייה, ומחזיק תיק איכות הסביבה, רז קינסטליך, מסביר: "ראשון לציון כעיר ירוקה, אשר חרתה על דגלה את נושא הקיימות ופועלת לצמצם באופן משמעותי את פליטת גזי החממה, חייבת להיות חלוצה גם בעניין זה. זה אתגר ראשון במעלה לכולנו ובעיקר לקהיליית החינוך ולהורים להעמיק את תודעתם של התלמידים ובני הנוער בעיר באשר לנזקים החמורים שגורמות המדורות לעיר, לקהילה, למדינה ולכדור הארץ".

המדורות מהוות גורם משמעותי ביותר לזיהום אוויר ולפליטת גזי חממה. מידי שנה בשנה נרשם בערב ל"ג בעומר שיא בזיהום האוויר ובפליטת גזי החממה. לכך יש להוסיף את השחתת העצים והעגלות שנסחבו מהסופר כמו גם את הפגיעה בקרקע כתוצאה מהבערת המדורות.

לטובת אלו אשר ידליקו בכל זאת, מציע אגף איכות הסביבה בעיריית ראשון לציון להשתמש בטיפים הבאים לטובת הדלקת מדורה ירוקה ובטוחה יותר:

1.       השתמשו בפסולת עץ מהטבע  -בענפים יבשים ובקרשים ללא מסמרים ולא בתחליפי עץ למיניהם: מלמין  M.D.F  ,  פורמייקה,המצופים בפלסטיק עם דבק או לכה מהם נוצרים בעת השריפה חומרים רעילים מאוד העשויים לגרום לפגיעה בבריאות האנשים הנמצאים ליד המדורה ונושמים באוויר מזוהם.

2.       אין להשליך למדורה חומרי פלסטיק ,ניילונים, צמיגים, לוחות אסבסט או מוצרים המכילים אסבסט כגון: חלקי גגות, אדניות,מיכלי מים וצינורות .שרפתם של חומרים אלו גורמת לפליטת חומרים העלולים לגרום לסרטן.

3.       אין להשליך למדורה זכוכיות, אבנים, חפצים שונים, הם עלולים להתפוצץ ולהוות סכנה.    

4.       השתדלו כאמור להבעיר מדורה אחת גדולה במקום הרבה קטנות.

5. באתר שנקבע ומאושר על ידי העירייה חשוב להקפיד על שטח נקי וחשוף, לא בקרבת עמודי חשמל, שטח בנוי, גנים ציבוריים   מתחת לעצים או בקרבת שדה קוצים.

6.  מומלץ לא לשבת קרוב מאד למדורה ולא בכיוון שאליו פונה העשן, כדי להימנע משאיפה  של מזהמים.                                                                                                                                                

7. להכין מראש אמצעי כיבוי כגון מים וחול.

8.       בסיום הפעילות יש להקפיד ולוודא את כיבויה המוחלט של המדורה וכמובן לאסוף את כל שאריות הפסולת  ולהעבירן למכולות האשפה הסמוכות                                                                                      

מתוך מחויבות לאיכות החיים שלנו ושל הדורות הבאים בואו נחגוג את ל"ג בעומר ירוק ובטוח ללא זיהום אוויר. ל"ג בעומר שמח וסביבתי לכולם!

 כתבה: טליה סומך, דוברת העירייה 30.4.2012