סיכום מבצע לילה שקט

  מבצע לילה שקט של החברה לביטחון-מסכמים את החופש הגדול: גם השנה ירידה משמעותית של מעל ל-10% בהשוואה לשנה שעברה בתלונות תושבים בנושא רעש

 במסגרת ההיערכות לקיץ, מפעילה החברה לביטחון וסדר ציבורי את מבצע לילה שקט למניעת מפגעי רעש בגינות הציבוריות; הנתונים מראים כי התוכנית מוכיחה את יעילותה בשטח ומאז החלה לפעול, מדי שנה חלה ירידה במספר תלונות התושבים למוקד העירוני בנושא בני נוער מרעישים; מאז התחילה הפעילות בשנת 2009 ועד היום ירדו פניות המוקד בנושא רעש במעל ל-35%

השבוע סיכמה החברה העירונית לביטחון וסדר ציבורי את פעילות מבצע לילה שקט שנערך גם השנה בחופש הגדול. בהשוואת  נתוני המוקד העירוני הנוכחיים ביחס לשנים קודמות נראית ירידה חדה בתלונות התושבים בנושא בני נוער מרעישים ביחס לתקופה הדומה בשנים קודמות. תוכנית "לילה שקט" החלה לפעול במתכונתה הנוכחים באמצעות החברה העירונית לביטחון בשנת 2009. בתקופה המקבילה בשנה זו התקבלו 3203 תלונות תושבים בנושא נערים מרעישים בשעות הלילה. כבר בשנת 2010 חלה ירידה כאשר התקבלו 2320 פניות בנושא. בשנת 2011 התקבלו 2263 פניות וב-2012 1992 פניות בלבד.

 מדובר בירידה של למעלה מ-35% בתלונות התושבים בנושא נערים מרעישים בחופשת הקיץ  מאז החלה התוכנית ועד היום.

 מנכ"ל החברה לביטחון, מוטי נחמני מספר כי המספרים הללו הם תוצאה של עבודה קשה ומרובה:"בחברה לביטחון נערכים מדי שנה, לשמירה על הביטחון והסדר הציבורי בעיר במהלך חופשת הקיץ. במסגרת זו מפעילה החברה, השנה גם בשיתוף משטרת ישראל,  את תכנית "לילה שקט", למניעת מפגעי רעש בגינות הציבוריות, אלימות והשחתה של רכוש (וונדליזם), על ידי ביצוע סיורים, תצפיות  ופעילות מוגברת בימי החופש".

המבצע החל בתחילתו של החופש הגדול והסתיים עם תום החופשה. השנה, החליטה משטרת ישראל, לקחת חלק מלא בפעילות, במסגרת מדיניות חדשה בה תיקח המשטרה חלק פעיל במניעת עבירות הפוגעות באיכות חייהם של התושבים ותהיה מעורבת יותר בקהילה.

במסגרת  מבצע לילה שקט מחולקת העיר ל-26 תאי שטח כאשר בכל תא שטח מוצבים פקח או מאבטח שימנע התגודדות ופעילות שיכולה לגרום למטרדי רעש ו-וונדליזם. המפקחים והמאבטחים פעלו מהשעה 23:00 עד 03:30, ובמקרים חריגים התארכה הפעילות לפי הצורך.

 בעירייה מספרים כי הנתונים המצביעים על ירידה בתלונות רעש, התקבלו הודות לשילוב של פעילות האכיפה יחד עם הגדלת היצע פעילויות הפנאי לנוער שמפעילים אגף הנוער והצעירים ואגף לקידום נוער במסגרת תכנית "עיר ללא אלימות". במסגרת זו מופעלים מועדוני הנוער עד השעות הקטנות של הלילה, חלק ממגרשי הספורט מוארים עד שעות הלילה המאוחרות, מידי יום רביעי התקיימו מופעים בחוף הים, ובאתרים נבחרים בעיר הופעלה פעילות "מחצלות" שהיוו מקום מפגש לנוער, בשילוב מדריכים והפעלות שקטות.

 מחזיק תיק הביטחון במועצת העיר ומ"מ יו"ר דירקטוריון החברה לביטחון, עו"ד סורין גנות:"המספרים בהחלט מעודדים אך עבודה רבה עוד לפנינו. החברה לביטחון וסדר ציבורי פועלת בכל ימות השנה עם כל המשאבים העומדים לרשותה כדי להבטיח את שגרת החיים בעיר ולהעניק לתושבים ביטחון ותחושת ביטחון. נערכנו כראוי להתמודדות עם הפרעות לסדר הציבורי גם בחופשת הקיץ במטרה לאפשר לכל תושבי העיר והבאים בשעריה ליהנות מקיץ שקט ובטוח. אני רוצה לבקש מכל תושבים לפנות אל המוקד העירוני בכל מטרד הפוגע בסדר הציבורי כדי שאנו נוכל להגיע ולטפל במהירות".

 מנכ"ל החברה לביטחון, מוטי נחמני:"לדעתי הפעילות נוחלת הצלחה כי אנחנו מבינים את הצורך במציאת האיזון שבין הצרכים של בני הנוער מחד, שמבקשים לבלות וליהנות מהחופשה, ומאידך, הצרכים של תושבי העיר, המבקשים לישון בשקט. תכנית "לילה שקט" הוכיחה כבר את יעילותה בשטח ועם זאת, אנו מבקשים להגביר באופן תמידי את יעילות עבודתנו ולכן השנה אנו עובדים בשיתוף פעולה צמוד עם משטרת ישראל, שנכנסה עמנו לפעילות ביתר שאת. אנו תקווה כי בזכות הפעילות המאומצת, כולם נהינו מקיץ שקט ונעים".

כתבה: יפעת חמו,  סגנית דוברת עירית ראשון לציון

3 בספטמבר 2012