"לימדה אותי להיות ישראלית"

 

קסניה קרימובה עלתה לארץ בגפה מרוסיה לפני שבע שנים *  בשנה האחרונה היא חנכה תלמידה ממוצא אתיופי, עזרה לה להשתלב חברתית,

סייעה לה בלימודים ועל הדרך זכתה גם במשפחה חמה ואוהבת *  פלא שהיא קיבלה אות הצטיינות ארצי ממשרד הקליטה? "אני מרגישה שסגרתי מעגל"

 לפני שנה נכנסה העולה החדשה קסניה קרימובה (23) למנהלת מחלקת התנדבות בעיריית ראשון לציון וביקשה להתנדב במסגרת תוכנית שח"ק לעולים סטודנטים. מנהלת המחלקה, פנינה שריג, הפתיעה אותה ושאלה האם היא תסכים לחנוך ילדה ממשפחה אתיופית. קסניה חששה בתחילה, מזה שבע שנים שהיא בארץ לבדה, ללא משפחה, גרה עם שותפים וחוגגת את חגי ישראל עם חברים שעלו איתה ארצה "לא הכרתי את העדה האתיופית ולא יצא לי אף פעם לעבוד עם נוער". קסניה הגיעה לפגישה הראשונה עם העובדת הסוציאלית והחיבור עם הילדה היה מיידי. קסניה מצאה ערוץ תקשורת עם הילדה בת ה-12 "התחלנו את המפגשים בקיץ ואמא שלה אמרה לי שכרגע אין לימודים, אז אין צורך במפגשים שבועיים, אבל הרגשתי שהילדה זקוקה למישהו שהיא יכולה לשתף אותו ברגשות ומחשבות ולא רק לשם לימודים." לאט לאט גם ההורים של הילדה זיהו שיש לבתם חונכת שמביאה איתה ערך מוסף ונקשרו אליה "האמא התחילה יותר ויותר לשתף אותי".

גם בלימודים חל שיפור ניכר "אני זוכרת שבכל פעם שהיא הייתה מספרת לי על ציון גבוה שהיא קיבלה בלימודים, מיד הייתי מתקשרת לפנינה ומספרת לה".

הסיפור של קסניה, סטודנטית שנה ב' ללימודי ביוטכנולוגיה באוניברסיטת בר אילן, הגיע עד למשרד הקליטה והעלייה, שם בחרו בה כאחת מ-50 המצטיינים ברחבי הארץ. "זה היה קצת מביך לקבל אות הצטיינות" היא מספרת "עשיתי מה שהייתי צריכה, מבחינתי זו סגירת מעגל בשבילי, כשאני עליתי לארץ, כולם היו שם בשבילי, עכשיו אני הייתי בשבילה. היא לימדה אותי להיות ישראלית". אגב, גם אחרי שתמה החונכות, קסניה המשיכה לפגוש את החניכה "אני מקווה שאנחנו עוד נמשיך להיפגש, התחברתי אליה".

בראשון לציון מתנדבים 12 צעירים עולים שבחרו לקשור את חייהם בארץ ישראל. תכנית שח"ק, של משרד הקליטה והסוכנות היהודית, מאפשרת לסטודנטים הצעירים להכיר ביכולותיהם ,לסגור מעגל ולהיות גם בצד הקולט עלייה.

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

8 ביולי 2013