לב העיר בראשון לציון חוזר לחיים

תמונה של המדרחוב בלילה

העירייה חידשה את מדרחוב רוטשילד כחלק מתכנית להחיות את מרכז העיר ההיסטורית

רחוב רוטשילד הוא ליבה ההיסטורי של העיר ואחד הרחובות הראשונים במושבה ראשון לציון. בשנים האחרונות, בעקבות החלשות פעילותו המסחרית של הרחוב, הוחלט על תכנון מחדש של המרחב הציבורי. דגש מיוחד הושם על  שימור המרקם והמבנים ההיסטוריים, בכדי לחזק את סיפור המושבה ההיסטורית, כרעיון המרכזי בתכנון. בשבועות האחרונים הסתיים השיפוץ וכבר מדווחים על עלייה משמעותית במספר המבקרים בו.

ראשון לציון היא עיר מורשת תרבות. כמושבה הראשונה של העלייה הראשונה, נושאת העיר ערכים לאומיים ואף בינלאומיים. ברובע העיר ההיסטורית תוכלו למצוא את בית הספר העברי הראשון בארץ ובעולם, שפועל ברציפות כבר 127 שנים, ממולו תוכלו למצוא את המרתף בו חי נפתלי הרץ אימבר, מחבר ההמנון הלאומי, ולא רחוק משם תמצאו את המקום בו הונף לראשונה הדגל הלאומי והושר ההמנון הלאומי. האתרים שנשתמרו במרכז העיר מאפשרים לחוות את החוויה הציונית לעומקה.

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, דור שלישי בעיר, רואה בהחייאת לב העיר ההיסטורית משימה ראשונה במעלה והחליט על קידום תכנית שימור מקיפה שכוללת כמאה מבנים היסטוריים. בלב העיר ההיסטורית, כאמור, שוכן מדרחוב רוטשילד, בקטע הרחוב שתיעודו הראשון הוא כבר משנת 1899.
על הובלת הפרויקט הופקדה לפני כשלוש שנים החברה הכלכלית, ועל התכנון משרד האדריכלות צור-וולף. תכנית פיתוח מדרחוב רוטשילד הגדירה כמטרה מרכזית להניע תהליכי התחדשות עירוניים ולשפר את דימויו של מרכז העיר ההיסטורי בעיני התושבים והמבקרים. על פי מתכנני הפרויקט, המפגש בין העיר העכשווית, לליבה ההיסטורי, אופייני לערים היסטוריות בהן משתלבים הצורך של העיר להתפתח ולשמור על תפקוד מרכז העיר, עם הרצון  לשמור על רוח המקום. התכנון המחודש של הרחוב מחבר שני מרכיבים אלה תוך יצירת איזון ביניהם.

השלב הבא בפרויקט כולל שיפוץ חזיתות בתי העסק, על פי תכנון אדריכלי שתכתיב העירייה וכן החלפת ריהוט הרחוב של בתי העסק לריהוט רחוב אחיד, אשר יעניק למדרחוב שדרוג נוסף. העירייה תעמיד הלוואות לבתי העסק אשר יבקשו סיוע בשיפוץ החזיתות.

בעירייה מצפים כי ההשקעה במרחב הציבורי תביא לשינוי תמהיל בתי העסק במקום ולהתעוררות עסקית ומסחרית במקום שתמשוך יותר מבקרים.

יש לציין, כי בימים אלו החלו העבודות לשימור מגדל המים שזהו אחד הסמלים של העיר, השוכן בתחילתו של המדרחוב. בנוסף, שוקדים על המשך תכנון הרחוב, מכיכר המייסדים - בית כנסת הגדול ועד לרחוב דרור או חיבור למדרחוב, על מנת להשלים את שדרוג האזור כולו.

ראש העירייה, דב צור: "ראשון לציון נמצאת בתנופת פיתוח אדירה, אבל בעיני, סוד הצמיחה של העיר היא בחיבור שלה לשורשים. יש לנו מורשת מדהימה שמשרטטת את ראשית הציונות וחובתנו לתת למורשת הזו את הכבוד הראוי לה. החידוש של המדרחוב מתחבר לפעילות השימור הענפה שלנו, ולהשקעה בשימור נכסי המורשת של העיר".

חבר המועצה ומחזיק תיק המדרחוב ותיק הפיתוח העסקי, אייל מושיוב, ציין כי השדרוג של המדרחוב נעשה תוך שיתוף בעלי העסקים בתכניות ואף שיתוף פעולה עימם לטובת שיפוץ חזיתות בתי העסק וריהוט הרחוב, שצפוי להיות מוחלף בקרוב. מושיוב הוסיף, אנו יודעים שעברה על בעלי העסק תקופה קשה, אך כבר עתה ניתן לראות שמספר המבקרים במדרחוב שילש את עצמו לעומת התקופה שלפני השדרוג.

מנכ"ל החברה הכלכלית, ניצן פלג, ציין כי  במסגרת עבודות השדרוג נעשה שימוש בחומרי הגלם הטובים ביותר, והתכנון בוצע תוך חשיבה על צורכי המדרחוב כעת ובעתיד. המדרחוב החדש משופע בספסלים ובעצים, שאמנם עדיין צעירים, אך יצמחו ויטילו צל רב. בנוסף, השקענו במזרקות ובאמת מים, כדי לייצר אטרקציה נוספת למבקרים במקום. המרחב כולו נגיש ופותח את הנוף לכל אורך המדרחוב, החל מהמפגש עם רחוב הרצל ועד בית הכנסת הגדול.  

 

 

                                         

 

כתבה: טליה סומך - פינגולד, דוברת העירייה

11 במרץ 2013