כנס הנחלת התוכנית ללימודי התנדבות במערכת החינוך העירונית

תמונה של דב צור נושא דברים
 

במודל יחיד מסוגו בארץ - בעקבות החלטתו של ראש העירייה לפיה  ילמדו תלמידי העיר  שיעורים במעורבות חברתית, בצדק חברתי ובהתנדבות, לצד הלימודים הרגילים:
בשבוע שעבר נערך כנס התנעה להנחלת התוכנית לאנשי החינוך, מנהלי בתי הספר, מורים, נציגי משרד החינוך ונציגי תנועות ומרכזי הנוער

השנה, על פי תכנית שיזם ראש העירייה, יילמד מקצוע ההתנדבות מגיל הגן ועד כתה יב', כמקצוע מן המניין בתוכנית הלימודים הפורמאלית, לצד מערכת השעות הרגילה. למעשה, כפי שמתקיימים בבתי הספר שיעורי מתמטיקה ואנגלית, מעתה, במערכת השעות השבועית של התלמידים בכל חלקי העיר יתקיימו שיעורים בהתנדבות ובמעורבות חברתית. בכדי ליישם את התוכנית כבר בשנת הלימודים הנוכחית, לאחר שגיבש מינהל החינוך תוכנית מפורטת ליישום ההחלטה, התקיים בשבוע שעבר כנס בהיכל התרבות שמטרתו להתניע את הפרויקט ולהנחיל את התוכנית במערכת החינוך העירונית הפורמאלית והבלתי פורמאלית.

בכנס, שנערך בהשתתפות ראש העירייה, דב צור, חבר המועצה מחזיק תיק הנוער והצעירים, דורון אוזן, ראש הצוות למינהל חברה ונוער במשרד החינוך, רפי דהן, ראש מינהל החינוך בעירייה, ד"ר שוש נחום, מנהלת אגף חינוך על יסודי, דלילה אשכנזי, מנהלת אגף הנוער והצעירים, דפנה שקורי ועוד, קיבלו מנהלות ומנהלי בתי הספר, מחנכות ומחנכים, יועצות, רכזות ורכזים חברתיים ונציגי מרכזי הנוער ותנועות הנוער, הסבר מפורט על הרציונאל מאחורי התוכנית והוראות וכלים מעשיים ליישומה של התוכנית בראשון לציון.

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור: "כפי שאתם בטח יודעים, מערכת החינוך העירונית נמצאת במגמה חיובית של עלייה: עלייה בהשקעה, עלייה בהישגים ועלייה באחוזי הזכאות לבגרות. אבל לצד זאת, לא פחות חשוב מהעלייה בהישגים אני רואה במערכת החינוך מקום מרכזי להנחלת ערכים, שבידו לייצר אזרחים טובים יותר לקהילה שלהם, לעירם ולארצם.

השנה מציינת ראשון לציון 130 שנים להיווסדה. כעיר שהוקמה על ידי מתנדבים שיצאו חלוץ לפני העם היהודי, וכעיר שבה עוצבו אבני היסוד הרוחניים של הלאומיות והתרבות העברית בארץ ישראל, אנו רואים חובה להוביל, בעיר בפרט ובארץ בכלל, את המשימה של חיזוק האחדות והסולידריות בחברה. את התהליך אנחנו מתחילים במערכת החינוך. אם אנחנו רוצים לשנות את פני החברה הישראלית  עלינו ללמד את הערכים הללו כפי שאנו מלמדים אלגברה ואנגלית".

עוד הוסיף צור:"כי כל בית ספר יידרש לבנות תכנית התנדבות שתתאים לאופי בית הספר, כך שההתנדבות תהיה זמינה ונגישה לתלמידים. באמצעות השילוב של שיעורים בכיתה והתנסות מעשית אחר הצהריים, נוכל לחשוף את ילדינו לנפלאות שבנתינה, לסיפוק שבדאגה לאחר  ולקלות שבה כל אחד יכול להשפיע. אני באמת מאמין שבידינו לחולל שינוי. אני נרגש לקראת תחילתו של המהלך, שאני רואה כמהפכני, וכבעל פוטנציאל אמיתי לדחוף קדימה את פני החברה הישראלית".

צור הודה לצוות שישב על המדוכה והכין את התכנית, ביניהם, ראש מינהל חינוך ד"ר שוש נחום, ראש אגף חינוך על יסודי, דלילה אשכנזי, ראש אגף הנוער, דפנה שקורי וכל מי שסייע בידן.

מחזיק תיק הצעירים והנוער, דורון אוזן: "אני מברך על היוזמה של ראש העירייה בקידום נושא זה ובמיוחד אני מדגיש את שיתוף הפעולה בין אגף הנוער והצעירים למינהל החינוך בהכנת התוכניות אשר ילוו את עבודת המנהלים והתלמידים כדי שהתוכנית תצליח למען העיר בראשון לציון".

כתבה: טליה סומך, דוברת העירייה

16 אוקטובר 2012