לראות ולא להאמין

תמונה של הבנין לפני ואחרי
  "לראות את התמונות של ה'לפני'  וה'אחרי' ולא להאמין" 

32 משפחות מבניין ברחוב ראובן ובת שבע 7, מצטרפות למשפחות משני בניינים נוספים , ברחוב ששונו ללא היכר במסגרת תוכנית שיפוץ חזיתות *  עוד שני בניינים ביקשו להצטרף ופרויקט "שפת רחוב" בעיצומו *

לזה ניתן להוסיף את שיפוץ בית הספר הסמוך, שדרוג הגינות הציבוריות ואפילו לתושבים יהיה קשה לזהות איפה הם גרים

 הדיירים בבניין הוותיק ברחוב ראובן ובת שבע 7 ראו איך שני בניינים ברחוב שלהם עברו בתוך מספר חודשים עבודות לשיפוץ החזיתות והפכו בין רגע מבניינים בעל מראה מיושן לבניינים עם חזות חדשה ואף צבעונית. ועד הבניין התכנס והחליט: "גם אנחנו רוצים".

32 המשפחות המתגוררות בבניין בן השמונה קומות פנו לאגודה לתרבות הדיור בעיריית ראשון לציון והחלו בתהליך. הועדה בחנה את בקשתם ואישרה להם לצאת לדרך. כל משפחה לקחה הלוואה בגובה של 30 אלף שקלים, בהחזר חודשי של עד 250 ₪, כאשר העירייה סופגת את כל עלויות הריבית וההצמדה.

מנהל האגודה לתרבות הדיור בראשון לציון, צביקה ברקוביץ, מספר כי בסך הכל הגיע עלות השיפוץ לכמיליון שקלים, והוא כולל שדרוג כולל לחזית הבניין, חידוש לובי הבניין, שיפוץ קירות וריצוף חדר המדרגות, התקנת מערכת אינטרקום חדשה בבניין, מסתורי כביסה וגגון לכל דייר, שדרוג האינסטלציה, החלפת ארונות חשמל ושיפוץ מלא לחדר האשפה.

"המצב של הבניין שלנו היה גרוע מאוד" מספרת יו"ר ועד הבית, דינה שלו, שתאמינו או לא, בתחילת השנה שעברה היא החליטה לקחת לידה את ניהול הועד ולו בשביל לקדם את שיפוץ הבניין "קיבלנו כבר התראות ממהנדסי העירייה, נפלו לנו קרמיקות מהקירות, נחשפו הברזלים בבטון, המים חלחלו מהאדניות וגרמו לעובש בתקרות. זה היה ממש בניין מגעיל."

דינה לא בזבזה דקה, מרגע שהיא התמנתה לעמוד בראש הועד, היא פעלה במרץ לקדם את הנושא ובתוך חודש ימים בלבד השיגה את ההסכמה של כל הדיירים. בליווי האגודה לתרבות הדיור בעירייה ומשרד ריגלר אדריכלים הם הפיקו את ההדמיות לבניין "כינסתי את כל הדיירים ונתתי להם לבחור בין הצבעים סגול, לילך ואפור" היא מספרת על תעוזת הדיירים ללכת על צבעים לא שגרתיים לבניין בן 34 שנים.

דינה מספרת ש"השינוי מדהים, יש זוג דיירים שמיד אחרי השיפוץ רכשו כאן דירה, ואז הם סיפרו לי שהם כבר ראו את הבניין לפני השיפוץ וסירבו בתוקף לקנות בו דירה. אבל אחרי השיפוץ, המתווך הגיע איתם שוב, הם התבלבלו ואמרו שהמקום מוכר להם. בכל אופן, הם לא היססו ומיד קנו כאן דירה".

אגב, כנראה התהליך מדבק, כי שני בניינים נוספים ביקשו להצטרף לתוכנית וכבר נמצאים בפני ועדה לאישור הלוואות. מלבד זאת, כל האזור נמצא בתנופה. בית הספר "רעות" הסמוך עבר לאחרונה שיפוץ כללי. פרויקט הדגל "שפת רחוב" נמצא בעיצומו וכולל בין היתר: שדרוג במערכת התאורה, ריבוד כביש, ריצוף מדרכות, הצבת מתקני ריהוט רחוב, הסדרת חניות ועוד. כמו כן, האגף לפיתוח נופי שדרג וישדרג מספר גינות ציבוריות ויציב מתקני כושר.

מאז יצאה התוכנית לפועל שופצו כשישים מבנים ברחבי העיר. במקביל הביקוש גדל מדי חודש כאשר 250 בניינים ברחבי העיר פנו בבקשה לשיפוץ חזיתות וחלקם ביקשו גם לחזק את הבניין נגד רעידות אדמה.

ראש עיריית ראשון לציון דב צור, גזר את הסרט בחנוכת הבניין ואמר: "לראות את התמונות של ה'לפני' וה'אחרי' ולא להאמין. השיפוץ הצעיר את הבניין בעשרות שנים, יחד עם שני הבניינים ברחוב שכבר עברו את התהליך ושניים נוספים שנמצאים בעיצומו, הרחוב משנה את פניו ללא היכר. אנחנו כעירייה נוסיף לרענון חזות המקום ומלבד עבודות "שפת הרחוב" אנחנו נשדרג את כל המרחב הציבורי.  יש לנו חזון להפיח רוח חדשה בשכונות הותיקות ואנו נמשיך להעמיד לרשות התושבים הלוואות בתנאים נוחים לשיפוץ חזיתות הבתים".

 

 כתב : יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

2 ביוני 2013