ראשון לציון בטווח הרקטות - העירייה הפעילה את מערך החירום

תמונה של דב צור וקצין פיקוד העורף
 

ביום חמישי בשעה 16:37 נכנסה גם העיר ראשון לציון לטווח הטילים. עם הישמע האזעקה החלה העירייה בהפעלת נוהל החירום. בדקות אלו הוצף המוקד העירוני בפניות של תושבים שביקשו לברר פרטים נוספים ובדיווחים על פיצוצים שנשמעו. המוקדנים השיבו כי אכן מדובר באזעקת אמת וכי יש להיכנס מיד למרחב מוגן. דקות ספורות לאחר מכן כבר הגיע ראש העירייה, דב צור, יחד עם מנכ"ל העירייה, פרנקו גונן, למוקד. צור הורה מיד על פתיחת מרכז השליטה, פתיחת המקלטים הציבוריים, פתיחת מפקדות הרובעים העירוניים וכינוס מטה החירום העירוני. 

לאחר דקות התברר כי אכן זוהתה נפילה, אך זו הייתה בשטח פתוח וכי לא היו נפגעים ולא נגרם כל נזק. ראש העירייה, דב צור, דיבר בערוצי התקשורת השונים ואמר, "ידענו כי קיימת אפשרות שטילים יגיעו לטווח העיר ראשון לציון ונצטרף לאחינו בדרום, ואכן, נערכנו למצב כזה ואף תרגלנו אפשרות כזו". צור קרא לציבור, שאינו מורגל במציאות כזו, לנהוג באחריות ולהישמע להנחיות פיקוד העורף. בהמשך פנו תושבים רבים למוקד העירוני ודיווחו על בעיות במקלטים בבתים משותפים, מקלטים שאינם ערוכים ועוד. המוקד העירוני העביר את הפניות לטיפול של האגף לשעת חירום בחברה לביטחון, שפעלו באופן מיידי לתיקון הליקויים.

בשעה 19:00 ערך ראש העירייה הערכת המצב במרכז השליטה בהשתתפות מנכ"ל העירייה, נציגי פיקוד העורף, מפקד תחנת המשטרה, מנכ"לי החברות העירוניות ובכירים נוספים בעירייה. בהערכת המצב הוחלט כי העיר תשוב לשגרה והלימודים יתקיימו כסדרם.

ואכן, תושבי העיר חזרו ברובם לשגרה ובמרבית בתי הספר נרשמה נוכחות של כ-80% מהתלמידים. צור הדגיש, כי יש חשיבות להמשיך בשגרת החיים, תוך שאנו קשובים כל העת להנחיות פיקוד העורף. "מוסדות החינוך פתוחים, מתורגלים וערוכים לקבל התלמידים, ואני גאה בהתנהלות האחראית של ההורים, התלמידים והצוותים החינוכיים".

מנכ"ל העירייה, פרנקו גונן:"אין ספק שהתרגולים האחרונים הכניסו את המערכת למצב של מוכנות גבוהה ועם הישמע האזעקה בראשון לציון, פעלה המערכת העירונית בצורה מהירה, יעילה וחלקה. מייד פתחנו את כל המקלטים הציבוריים ומפקדות הרובעים, והמוקד החל לפעול במתכונת מיוחדת כדי לתת מענה יעיל לתושבים. אנחנו ערוכים לכל תרחיש ועם זאת מבקשים לחדד לתושבי העיר כי עליהם להישמע להנחיות פיקוד העורף ולפעול על פיהן".

מנכ"ל החברה העירונית לביטחון וסדר ציבורי, מוטי נחמני:"פרסנו תצפיתנים על גבי בניינים גבוהים ברחבי העיר על מנת לזהות, חלילה, מיקומי נפילות בשטחי העיר, הפעלנו את מרכז השליטה במתכונת מלאה ומתוגברת והתחלנו לקבל דיווחים מהרגע הראשון. אין ספק שהתרגולים הרבים שערכנו כדי לא להיות מופתעים, סייעו לנו בהתמודדות יעילה בזמן אמת. אפשר לומר שכל אדם ידע את מקומו בכח ופעל כדי למלא את תפקידו בחירום".

עם הישמע האזעקה בראשון לציון,  במוקד העירוני 106 , באתר האינטרנט העירוני  ובעמוד הפייסבוק העירוני עדכנו את התושבים כל העת במתרחש. בין היתר ביקשה העירייה לחדד לתושביה, להיות מוכנים ולדעת היכן נמצא המרחב המוגן הסמוך למקום מגוריהם, עבודתם וכדומה.

מנהלת המוקד העירוני, ניצה אבירם, סיפרה כי החל מהישמע האזעקה הראשונה ביום ה' האחרון, הוצף המוקד בפניות תושבים. ממספר בודד של אזורים בעיר התקבלו פניות מתושבים על כך שהאזעקה אינה נשמעת באזור מגוריהם. הפניות הועברו לטיפול פיקוד העורף. גם בנושא מקלטים פרטיים התקבלו במוקד 168 פניות מצד התושבים ולכן בעירייה חוזרים ומדגישים כי על כל אדם להיות ערוך, לדעת מה היכן המרחב המוגן שלו ולהכינו מראש.

לפני הישמע האזעקה בראשון לציון נערכו בעירייה לאירוח תושבים וילדים מהדרום בעיר ובמערכת החינוך העירונית. לאחר פרסום הודעה זו, החלה האזעקה להישמע גם בראשון לציון. יחד עם זאת, נקלטו במערכת החינוך העירונית בסך הכל 34 ילדים מהדרום: 9 בגני הילדים, 22 בבתי הספר היסודיים ו-3 בבתי הספר העל יסודיים. בעירייה מציינים כי ההצעה לאירוח עדיין בתוקף וכי מוסדות החינוך העירוניים ערוכים לקלוט תלמידים מאזור הדרום אשר משפחותיהם מעוניינות להתארח בראשון לציון.

מכל מקום, בעירייה מדגישים כי במקרה חירום יש לפעול לפי הנחיות פיקוד העורף. במידה ויש עומס במוקד העירוני 106 ניתן לחייג למוקד פיקוד העורף 1207 מכל טלפון.

באמצעות הידיים.
ברכב - יש לעצור בצד הדרך, לצאת מהרכב ולהיכנס למבנה או למחסה קרוב. אם לא ניתן להגיע למבנה או למחסה תוך פרק הזמן העומד לרשותכם - יש לצאת מהרכב, לשכב על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים. במקרה שלא ניתן לצאת מהרכב, יש לעצור בצד הדרך ולהמתין 10 דקות.
אם לא ניתנה הנחיה אחרת - לאחר 10 דקות ניתן לצאת ממיגון.
יש להמשיך ולהאזין להנחיות באמצעי התקשורת.

באתר האינטרנט של עיריית ראשון לציון תוכלו למצוא את כל ההפניות הרלוונטיות למצב חירום-

www.rishonlezion.muni.il

למידע כיצד לפעול בשעת חירום ניתן להיכנס לאתר פיקוד העורף בכתובת הבאה:

www.oref.org.il

כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת העירייה

19 בנובמבר 2012