חינוך בקדמת הטכנולוגיה - מחשבים ניידים בבתי הספר

  בית הספר יסוד המעלה צויד במעבדת מחשוב ניידת חדישה

כל מעבדת מחשוב ניידת מכילה בין 20-30 מחשבים ניידים שישמשו את התלמידים; בחודשים הקרובים יוצבו 11 מעבדות מחשוב ניידות נוספות ב-6  מוסדות חינוך בעיר-נגבה, מעלה שמעוני, מקיף ט' "אשלים", כרמים, אופקים ובמרכז פסג"ה

בימים אלו מבצעת עיריית ראשון לציון פיילוט ניסיוני במסגרתו מוצבות 12 מעבדות מחשוב ניידות ב-7 מוסדות חינוך בעיר, בהן מותקן גם אינטרנט אלחוטי. במסגרת התוכנית, הוצבה בבית הספר יסוד המעלה מעבדת מחשוב ניידת. בחודשים הקרובים יוצבו 11 מעבדות נוספות בבתי הספר נגבה, מעלה שמעוני, מקיף ט' "אשלים", במרכז פסג"ה ראשון לציון הפועל לפיתוחם האישי והמקצועי של עובדי ההוראה בעיר ובבתי הספר כרמים ואופקים בהם יותקנו 4 מעבדות ניידות במימון חלקי של משרד החינוך במסגרת תוכנית "ניסוי מבוקר".

 יתרונן של מעבדות המחשוב הניידות טמון באפשרות לנייד את המחשבים. במקום להוציא את הילדים למעבדת המחשבים המיושנת, ילמדו התלמידים בעזרת מחשבים ניידים המגיעים לכיתה על גבי ארגזי ציוד ניידים. כל עגלת מחשוב ניידת תכיל בין 20-30 מחשבים ניידים באמצעותם ילמדו התלמידים. מדובר בפתרון של שינוע מחשבים ניידים בין כיתות בית הספר. 

בעירייה מציינים כי מטרת מחשוב מערכת החינוך העירונית היא ליצור עבור התלמידים גיוון וחדשנות בלמידה שתייצר סביבת לימוד מעניינת ומאתגרת לתלמידים בהתאם לעקרונות הלימוד של המאה ה-21.

במסגרת מגמה רחבה למחשוב כל מערכת החינוך בראשון לציון, בימים אלו עמלה העירייה על בנייתה של תוכנית אב רב שנתית לתקשוב מערכת החינוך, שתכלול את מחשוב כל מוסדות החינוך בעיר, בהיבט התשתיתי ובהיבט הפדגוגי בהשקעה של 25 מיליון ש"ח.

עד שזו תושלם, השלימה העירייה את התקנתם של מחשב ומקרן בכל כיתות ג'-ו' בעיר, ובמהלך השנה, תושלם ההתקנה בכל כיתות ב'. נדגיש, כי העירייה תקצבה מחשב ומקרן לעבודת המורה בכיתה בכל בתי הספר היסודיים. כמו כן, השנה מתוכננים להתבצע שדרוג והחלפה של מחשבים במעבדות מחשבים של בתי הספר היסודיים והעל יסודיים בהתאם לדרישות בתי הספר. סך הכול מדובר בהחלפה/הוספה של  כ- 1200 עמדות מחשבים חדשים הכוללות את החלפתם ושדרוגם של מחשבים בבתי הספר ובגני הילדים ברחבי העיר.

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור:"כולנו חשים כיצד העולם משתנה הודות לפלאי הטכנולוגיה. שינויים אלה מלהיבים ומאתגרים אך מצריכים גם התאמה שאת צעדיה הראשונים אנו כבר עושים.  אחריותנו  כעירייה להעמיד לרשות התלמידים וצוותי החינוך את מיטב הכלים, הציוד, התוכנות והידע כדי שיוכלו ללמוד וללמד בעידן המיוחד הזה –וכך אנו פועלים. אבל העבודה עוד מרובה ויכול מאד להיות שנצטרך לעשות התאמות נוספות כי העולם המשתנה ויספק לנו כלים שנהיה חייבים להשתמש בהם. בינתיים אנו שוקדים במרץ על מחשוב מערכת החינוך העירונית כולה, במסגרת השקעתנו בחינוך באמצעים החדישים ביותר בקדמת הטכנולוגיה".

 ראש מינהל החינוך, שוש נחום:"מערכת החינוך בראשון לציון מצטיידת בהדרגה באמצעי מחשוב איכותיים שיקדמו אותה צעד נוסף בדרך להיותה עיר שמקנה לילדיה את החינוך האיכותי והטוב ביותר בכל תחומי הלימוד ובכישורי חיים. במסגרת השינויים,  העירייה מתקצבת 20 שעות שבועיות  להדרכה לבתי הספר היסודיים בנושא שילוב מחשב בהוראה על מנת לעשות במחשבים שימוש מיטבי, ממצה באופן הטוב והיעיל ביותר".

 מנהל התקשוב העירוני, איציק כרמלי: "התקשוב העירוני מבצע את הפרויקטים האלו בשיתוף פעולה הדוק עם מינהל החינוך, להתאמת התשתיות והחומרה לצרכים הפדגוגים של המערכות המותקנות, אנו מבצעים התקנות של מוצרים הנמצאים בחזית הטכנולוגית, בכדי להציב את מערכת החינוך בראשון לציון לדרישות של המאה 21. "

  בעירייה מציינים כי בהתאם לתוצאות הפיילוט  ימשיכו ויתקינו  מעבדות ניידות בשאר בתי הספר בעיר.

 כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

5 במרץ 2012