ראשונים בקדמת הטכנולוגיה

תמונה של מקבלי הפרס
עיריית ראשון לציון זכתה במקום הראשון בתחרות מפות שהופקו תוך שימוש בטכנולוגיה מיוחדת

המפה שהוכנה על ידי עיריית ראשון לציון משמשת את כל גורמי העירייה הרלוונטיים ומייעלת תהליכים על ידי יצירת תאום למניעת כפילות עבודות תשתית באותו קטע דרך

 בשבוע שעבר נערך הכנס השנתי של חברת "סיסטמטיקס" בנושא מערכות GIS (מפה בעלת שכבות מידע רבות), המבוססות על כלי התוכנה של חברת ESRI העולמית. בכנס, שהתקיים במרכז הקונגרסים של מלון הילטון ת"א, נכחו כ- 1,300 נציגים מכ- 400 ארגונים שונים העוסקים בתחום ה-GIS . במסגרת הכנס נערכה תחרות מפות בה זכתה המפה שהגישה עיריית ראשון לציון לתחרות בנושא "תכנית עבודה לתאום עבודות תשתית ושפת רחוב" במקום הראשון.

המפה הזוכה, אותה הגישה עיריית ראשון לציון, הופקה לבקשתו של סמנכ"ל התיפעול בעירייה, איתן דורון, למפות את כל עבודות התשתית המתוכננות בעיר לשנת 2012  על מנת לקבל תמונת מצב של כל עבודות הפיתוח המתוכננות להתבצע בעיר– מים, ביוב, ניקוז, חשמל, סלילת כבישים, גינון, חשמל, פריסת סיבים למצלמות, שדרוג קו הדלק ופרוייקט שדרוג הרחובות "שפת רחוב".

 לצורך כך, נעשתה עבודה מעמיקה של איסוף נתונים מכל הגורמים הרלוונטיים לגבי קטע הרחוב וסוג העבודות המתוכננות בו. כל סוג עבודה (מים, ביוב, סלילה וכדומה) סומן באופן שונה בקטע הדרך שבו מתוכננת העבודה עם ציון מספר בולט בצבע נושא העבודה. בנוסף, נשתלו טבלאות עם חישוב אורכי הדרך לכל קטע עבודה ולכל סוג עבודה כך שכל קטע דרך שסומן, מפנה לטבלה על המפה המפרטת את שם הרחוב – כולל קטע הרחוב – עם פרוט העבודה ואורך קטע הרחוב.

 הממונה על המערכות ההנדסיות הממוחשבות במינהל ההנדסה, עיריית ראשון לציון, אפריים ג'יאן:"המפה שהוכנה משמשת את כל גורמי העירייה הרלוונטים ומייעלת תהליכים על ידי יצירת תאום למניעת כפילות עבודות באותו קטע דרך. כך, למשל, מונעת העירייה מצב שבו קטע דרך ניפתח לעבודות מים, נסגר עם סיום העבודה, ולאחר מספר חודשים שוב נפתח לביצוע עבודות חשמל או שפת רחוב. ברגע שרואים על-גבי המפה את כל סימון העבודות המתוכננות באותו קטע הדרך - קיים תאום בין כל הגורמים הרלוונטים לבצע את כל העבודות המתוכננות על ידי פתיחת הדרך רק פעם אחת לצורך ביצוע כל העבודות במקביל".

כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

19 בנובמבר 2012