משקיעים בסביבה-דואגים לצמצום הפסולת העירונית

 עיריית ראשון לציון מסבסדת קומפוסטרים שיימסרו לבניינים ברחבי העיר בתשלום חד פעמי של 70 ₪ בלבד

20 הבניינים הראשונים שירשמו-יקבלו קומפוסטר ללא כל תשלום

עיריית ראשון לציון מקדמת בימים אלה מהלך בהיקף גדול בתחום המחזור והשמירה על איכות הסביבה; על מנת  לצמצם את כמות הפסולת הביתית המצטברת בעיר ולהפוך את העיר "לירוקה יותר" החליטו ראש העירייה, דב צור, והמשנה לראש העירייה, רז קינסטליך לעודד את תושבי ראשון לציון לרכוש קומפוסטרים במחיר מסובסד וחד פעמי של עשרות שקלים במסגרתו תעניק העירייה לדיירי הבניינים קומפוסטר ותמנה נציג שידאג ללוות את הדיירים בתהליך

 במטרה  לצמצם את כמות הפסולת הביתית המצטברת בעיר יזם המשנה לראש העירייה, מחזיק תיק איכות הסביבה, רז קינסטליך בתמיכתו המלאה של ראש העירייה, דב צור, מהלך מקיף בתחום המחזור והשמירה על איכות הסביבה. עיריית ראשון לציון תספק לתושבי העיר קומפוסטרים למחזור פסולת במחיר מסובסד וחד פעמי של 70 שקלים בלבד ואף תספק איש מקצוע שיעבור הכשרה מיוחדת במימונה המלא של עיריית ראשון לציון וילווה את הבניין בתהליך.  

 המשנה לראש העירייה, מחזיק תיק איכות הסביבה, יו"ר מפלגת הירוקים, רז קינסטליך, מסביר את חשיבות הנושא ומדוע החליט להשקיע על מנת לממן מהלך נרחב זה: "מדובר ביוזמה שמטרותיה הן הטמעת מודעות חזקה ויציבה של שמירה על איכות הסביבה. נכון להיום, כל תושב  מייצר בממוצע כ- 35 קילוגרם פסולת ביתית מדי חודש. כמות הפסולת העירונית רק הולכת וגדלה והשנה כבר נדרש תקציב שנתי של 32 מליון שקלים כדי לפנות את האשפה המצטברת מדי יום ולהעביר אותה להטמנה בדרום הרחוק. ההוצאה הזו, המהווה כ – 5 אחוזים מהכנסות הארנונה, מעיקה מאוד על הקופה הציבורית. היום, כל טון אשפה שחייבים לשנע אל המטמנות המורשות כבר עולה לתושבי העיר כ- 600 שקלים. בשנים הקרובות יעלה היטל ההטמנה שהעירייה חייבת לשלם למדינה מ – 50 ל-90 שקלים לטון אשפה וברור לכל שאם לא נפעל לצמצום הכמויות  האלה, ההוצאה הזו רק תלך ותגדל".

 כיוון שכמעט חצי מכמות הפסולת הביתית מורכב משאריות מזון וגזם הניתנות למיחזור, הקומפוסטר, שמוצע כעת לתושבים במחיר מסובסד, מספק פיתרון יעיל ונוח לצמצום הבעיה. באמצעות הפרדת אשפה ושימוש בקומפוסטר יכול כל תושב להפחית את כמות הפסולת שדורשת פינוי והטמנה יקרים. כשמציבים את הקומפוסטר בפינה מוצלת של הגינה בבית המשותף, אפשר להפוך בקלות  חלק משמעותי משאריות המזון והגזם לקומפוסט, שמשמעותו, זבל אורגני. כך, גם מקטינים את כמות הפסולת הביתית שצריך להוציא מהעיר, גם חוסכים בהוצאות, גם מגינים על הסביבה וגם מדשנים גינות ועציצים והופכים את ראשון לציון לעיר ירוקה ויפה יותר.

 בנייני מגורים, בהם מתגוררים עד 14 דיירים, המעוניינים להשתתף בפרויקט, לקבל קומפוסטר ואיש מקצוע שילווה אותם בתהליך מוזמנים לפנות לתמיר  050-3366727   tamir@citytree.net

 כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת העירייה

24 ביולי 2012