שלב א' בפריסת המצלמות בעיר הושלם

הרכב שעלה באש * תאונת האופנוע *כיוס התייר וגניבת המשאיות *

אירועים אלה ועוד נתפסו בעדשות 200 המצלמות שהוצבו בשנה האחרונה בעיר כחלק מפרויקט המצלמות הגדול בישראל * החברה לביטחון העיר מסכמת שנה מוצלחת ונערכת לפריסת 800 מצלמות נוספות

בחופשת חג הסוכות בשנה שעברה, הגיע לעיר תייר שביקר את משפחתו, נכנס לחנות המרת כספים כדי להמיר עשרת אלפים דולרים. הוא יצא מהחנות וניגש לדוכן מיצים סמוך. כשסיים, הוא הבחין לתדהמתו שכל השטרות הישראליים נעלמו. את זריזות הידיים של הכייס, תפסה אחת המצלמות מתוך 200 שהוצבו בשנה האחרונה במסגרת פרויקט "מבט ראשוני" שנועד להרתיע גורמים שליליים מביצוע מעשי פשע ואלימות במרחב הציבורי ולהעניק לתושבים תחושת בטחון.

מדובר בפרויקט המצלמות הנרחב ביותר בישראל ובעל הטכנולוגיה המתקדמת ביותר בזכות העובדה כי המידע יעבור על גבי סיבים אופטיים שפרושים ברחבי העיר. בסוף התהליך יוצבו אלף מצלמות ברחבי העיר, התמונות עוברות בשידור חי למוקד העירוני. עלות הפרויקט נאמדת ב-25 מיליון שקלים. בקרוב צפויה החברה לביטחון להציב מצלמות בשכונת רמת אליהו ובקרית ראשון.

המצלמות מוצבות במרחבים הציבוריים כאשר מרחבים פרטיים כגון בניינים מטושטשים בפני סיירי המצלמות היושבים במוקד. בשנה האחרונה הוכיחו המצלמות את יעילותן ונחיצותן לשמירה על הסדר הציבורי. כך למשל קרה בחודש דצמבר השנה, כאשר רכב שנסע ברחוב ז'בוטינסקי בעיר, עצר ברמזור סמוך להיכל התרבות, הרכב , ככל הנראה התחמם והתלקח. המוקד שזיהה את האירוע באמצעות המצלמות הזעיק מיידית את מכבי האש והרכב כובה ללא נפגעים.

באירוע אחר, שהתרחש בחודש ספטמבר בשנה שעברה, נסע רוכב קטנוע במעלה רחוב הכרמל, במקביל לו, הלך באיטיות על המדרכה גבר בן 70 עם שקית קניות. כשהקטנוע הגיע לרחוב אחד העם, כשהוא נוסע באור ירוק , פתח האיש בריצה והתפרץ לכביש באור אדום. הקטנוע התנגש בו בעצמה, ושניהם נפלו לכביש. רוכב הקטנוע קם מהרצפה והסתובב בצומת מבוהל. הולך הרגל נפצע בידיים ובראש באורח קל ופונה לבית חולים אסף הרופא. בזכות המצלמות המשטרה זיהתה בקלות מי גרם לתאונה.

בחודש מאי האחרון, באמצע הלילה, שני גנבים חנו את רכבם הפרטי בחניון בעיר, וירדו רגלית לחניון חולי שם חונות משאיות שחלקן מלאות בסחורה. הגנבים ניצלו את העובדה ששני החניונים שוממים וריקים מאדם בשעות אלה, וכעבור זמן קצר, הם חזרו עם עגלה מלאה סחורה, אותה דחסו לרכבם הפרטי. הגנבים התנהלו באיטיות. הם לא ידעו שהמצלמה קלטה כל תנועה שלהם. בזכות הצילומים הצליחו במשטרה להגיש נגדם כתבי אישום.

מנכ"ל החברה לביטחון, מוטי נחמני, מספר כי במקרים רבים, המצלמות מסייעות למנוע אירועים בטרם החלו, למשל כאשר במוקד מזהים התגודדות של צעירים שמתחילים לשתות לשוכרה. מקרים אלה מובילים לא פעם הקמות רעש, ונדליזם ואף אלימות.

אגב, המצלמות הצליחו בשנה האחרונה להביא לפיצוח מספר מקרי שוד בערים סמוכות, כאשר השודדים הנמלטים מהמקום עושים שימוש בצירי התנועה המרכזיים החוצים את העיר. באמצעות הצילומים, המשטרה מצליחה לעלות על עקבות השודדים ולזהות אותם. יש לציין כי כל הצילומים נמסרים רק לידי המשטרה, רק אחרי הצגת צווי שופט.

"המטרה היא לרתום את הטכנולוגיה המתקדמת ליצירת עיר בטוחה" מסביר נחמני ומוסיף "מערכת השליטה והבקרה תאפשר לנו לספק ביטחון והתרעה, וגם לתת מענה בתחומים אחרים, כגון, זיהוי מפגעים בטיחותיים, תברואתיים ואחרים וטיפול בהם. מדובר בפרויקט שיעלה משמעותית את איכות החיים, הביטחון ותחושת הביטחון בעיר",

 

כתב:י ניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

30 ביוני 2013