מאמצים למניעת שריפות

תמונה של קוצים
  החברה לבטחון קוראת לבעלי  מגרשים לגדר ולנקות אותם

 הקיץ כבר כאן והחום עושה את שלו, 13 שריפות פרצו בחודש האחרון בשטחים פתוחים ושדות קוצים. השיא נרשם בסוף השבוע האחרון עם ארבע דליקות. מנכ"ל החברה לביטחון מזהיר מפני שריפה שתאבד שליטה ותתפשט לאזורים מאוכלסים

 עם פתיחתו של הקיץ, שדות הקוצים במגרשים הריקים הופכים למוקדים מועדים לשריפות. בחודש האחרון פרצו 13 דליקות בשטחים פתוחים ובשדות קוצים. ארבע מהן בסוף השבוע האחרון. בחברה לביטחון פועלים כל השנה על מנת לאכוף את גידור וניקיון המגרשים ריקים, אך גם שם יודעים שהסיכונים מתחילים בל"ג בעומר וממשיכים לאורך כל הקיץ. "דליקות פורצות מסיבות שונות" מסביר מנהל האגף לסיור ושיטור עירוני בחברה, אשר חן "זה יכול להיות מישהו שזרק סיגריה דולקת או מישהו שהדליק מנגל ולא כיבה אותו. אבל זה גם יכול להיות גיצים שהרוח מעיפה אותם למקום רחוק וגורמת לשריפה. בל"ג בעומר האחרון היה לנו מקרה דומה, ילדים עשו מדורה והייתה רוח חזקה שהעיפה גיצים לעצים הסמוכים והם עלו באש". חן מסביר ששדות הקוצים מהוות כר פורה לשריפות ולכן החברה לביטחון עושה כל שביכולתה כדי לצמצם את היקפם בעיר.

החברה ממפה את המגרשים הריקים בעיר ושולחת לבעלים התראות שאלה ינקו ויגדרו את המגרש שברשותם. במידה ופניות החברה לביטחון לא נענות, נרשם דו"ח לבעל המגרש. היה וגם הקנס הכספי לא מוביל את בעל המגרש לפעול, מינהל איכות הסביבה נכנס לפעולה ולוקח על עצמו לנקות ולגדר את השטח ובמקביל נרשמת לבעלי הקרקע הערת אזהרה בטאבו, כך שביום שהבעלים יבקש לעשות שימוש במגרש, למכור או לבנות בו, יהיה עליו לשלם את עלות הגידור והניקיון עם הריבית וההצמדה. יש לציין עוד כי מטרת הגידור היא למנוע תופעות של השלכת פסולת במקום.

אבל בחברה לביטחון מקווים שלא יהיה צורך בדו"חות שיהוו זרז לטיפול במגרשים אלא שבעלי המגרשים יגלו אחריות בנושא "האקלים היבש בשילוב שדות קוצים הם מתכון לשריפות, החשש הגדול שלנו הוא משריפה שיכולה לאבד שליטה ולהתפשט לאזורים מאוכלסים. בעל המגרש חייב לגלות אחריות על השטחים בבעלותו ולטפל בהם".

בשנתיים האחרונות טיפלה החברה לביטחון בלמעלה ממאה מגרשים פרטיים, שטחים אלה נוקו וגודרו. 20 מגרשים נוספים נמצאים בתהליך טיפול ומעקב צמוד של החברה לביטחון.

תמונות: אילוסטרציה של שריפות קוצים

צילום: יניב אוחנה

  

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

17 ביוני 2013