מרכז עולמי לשפה העברית בראשון לציון יוצא לדרך

 

בעיריית ראשון לציון שוקדים בימים אלו על הקמת מרכז עולמי לשפה העברית. לפני מספר שבועות התקיימה בלשכת ראש העיר ישיבה ראשונה של  מעגל החשיבה הראשון מתוך סדרה של מפגשי חשיבה  בדרך להקמת מרחב השפה העברית  (שם זמני) בבית ספר חביב בראשון לציון, בי"ס העברי הראשון בעולם משנת 1886.

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, אומר כי אין מקום טבעי יותר להעלות על נס את השפה העברית מאשר המקום בו היא נולדה בגלגולה האחרון - ראשון לציון - המקום שבו חודשה לראשונה השפה העברית, בו חובר ההמנון הלאומי, בו הוקמו בית הספר העברי הראשון בעולם והגן העברי בראשון בעולם.

בצוות החשיבה שהתכנס השבוע השתתפו פרופסורים להיסטוריה, בלשנות, עיתונאים, בלשנים, מרצים, אנשי תקשורת ותיאטרון כגון: פרופ' אביגדור שנאן-  פרופ' מן המניין בחוג לספרות עברית באונ' העברית, פרופ' יפה ברלוביץ-  פרופ' מן המניין במח' לספרות עם ישראל- אונ' בר אילן, פרופ' יזרעאל שלמה - ראש המגמה לבלשנות שמית של החוג ללימודי תרבות באונ' ת"א, פרופ' גולדוואסר אורלי – פרופ' לתרבות מצרים העתיקה, אשכול נבו-  סופר, מרצה בבי"ס לקולנוע, רוביק רוזנטל - עיתונאי, סופר בלשן חבר באקדמיה ללשון העברית, פרופ' יוסי יונה –פרופ' לפילוסופיה של החינוך, פרופ' פדיה חביבה- פרופ' במחלקה להיסטוריה של עם ישראל ועוד.

מי שאחראי מטעם העיר  על המיזם המתגבש זו הגב' רותי מקבי, מנהלת הרשות לתרבות ואמנות בחברה העירונית-ראשון לציון שבאמתחתה רקורד של 4 שנים  בקיום הכנס הארצי "לשון ראשון  - כנס ראשון לציון לשפה העברית", כנס המושך אליו במהלך 3 ימים וחצי מדי שנה בשנה כ 10,000 משתתפים מכל רחבי הארץ ומכל שכבות האוכלוסייה.

כמו כן בצוות המוביל נמצאים ד"ר צביה ולדן, הוגת המיזם המיוחד ומי שמרכזת את תחום התוכן, ד"ר מרטין וייל מנכ"ל קרן ברכה ומנהל לשם כבוד של מוזיאון ישראל שהסכים להוביל ולהנחות את המהלך. כמו כן נמצאים בצוות הלינה חמו היועצת לענייני פרוגרמה ודוד אבגי היועץ לענייני אומנות.

 

כתבה: טליה סומך, דוברת עיריית ראשון לציון

8 בנובמבר 2011