משקמים את העצים בגן המושבה

תמונה של עצי הדקל בגן המושבה
 

עצי גן המושבה, אשר נמצאים במקומם עשרות שנים וחלקם אף מראשית ימיה של המושבה, עומדים לעבור שיקום על מנת לשמר ולטפח אותם.

העצים מהווים פיסת היסטוריה בפני עצמם, אומרים במוזיאון ראשון לציון. בשנת 1883, לאחר מציאת המים בבאר, הקימו המתיישבים במימון פקידות הברון תחנת ניסיונות חקלאית. במקום נשתלו מאות זני צמחים נדירים שהובאו באוניות מרחבי העולם: מדרום אמריקה, אפריקה, אסיה ואוסטרליה.

לראשונה באדמת ארץ ישראל גודלו בגן תפוזים מסוג ולנסיה, אשר עד היום הוא הזן הנפוץ בארץ בקרב מגדלי התפוזים. שתילים מזנים ייחודיים בארץ כמו איקליפטוס, פיקוס, קזוארינה ותות, נשלחו מהגן לכל המושבות בארץ, וחקלאים מכל הארץ באו לראשון-לציון על מנת ללמוד כיצד לגדל את השתילים הללו.

בשנת 1890, כאשר הגן הוסב לגן ציבורי ניטעה שדרת הדקלים הקנריים המפארת את הגן עד היום ובה נערכו קבלות פנים לאישים חשובים שהגיעו למושבה ובתוכם הברון רוטשילד, הרצל, בלפור, צ'רצ'יל ועוד.

 בשנתיים האחרונות יכרו סימני חולשה על חלק מהעצים. הדבר עורר דאגה רבה בעירייה וחשש לפגיעה בתושבים המבלים בגן. בשל החשש מקריסה נוספת של עצים, ביצע מינהל איכות הסביבה, בעזרת יועץ מומחה, סקר לבדיקת בריאות העצים ולאיתור עצים המועדים לקריסה. ממצאי הסקר הראו שקיים צורך לבצע בהקדם גיזום בכ- 60 עצים.

מנכ"ל העירייה, פרנקו גונן, ערך סיור בגן על מנת לאשר באופן אישי את העבודות הצפויות על מנת שהטיפול בעצים יהא מדויק וללא טעויות, וכן, על מנת שגן המושבה ישמור על ציביונו כגינה ירוקה, מטופחת, המעניקה צל למבקרים בה.

 במסגרת העבודות יבוצעו פעולות למניעת תמותה וקריסה של עצים חולים. לא תהיה כריתה של עצים חיים, יבוצע גיזום מבוקר של עצים חולים והורדה של גדמים ספורים של עצים שמתו על מנת למנוע את קריסתם. כל הטיפולים יעשו בליווי צמוד של יועצים מקצועיים -  אגרונומים המתמחים בעצים.

 מנכ"ל העירייה, פרנקו גונן, אמר כי "גן המושבה הוא פיסת היסטוריה בפני עצמו. כפי שאנו מובילים תכניות שימור למבנים, כך, באותה עדינות, מלאכת מחשבת ודקדוק, אנו מטפלים בעצים בגן מושבה, שנותנים לגן את צביונו. אנו נבצע את העבודות תוך שמירה על בטיחותם של המבקרים בגן".

 כתבה: טליה סומך, דוברת העירייה

25 ביולי 2011