כמאה מתושבי נחלת יהודה א' נטלו חלק בתכנון תכניות הפיתוח של שכונתם

משתפים את התושב, מאה מתושבי נחלת יהודה א' התכנסו בתחילת החודש במטרה ליטול חלק בתכנון תכניות הפיתוח של שכונתם.

הכנס הייחודי נערך ביוזמתו ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, אשר בעקבות בקשת התושבים, הנחה את הגורמים האמונים על התכנון והפיתוח במינהל ההנדסה להיפגש עם נציגי התושבים על מנת לייצר שיתוף פעולה והידברות בתכנון העתידי של השכונה הוותיקה בעיר.

 ההתכנסות נערכה, באופן סמלי, באולם ארגון החרשים המועמד לשימור, אשר היווה מקום מפגש לתושבי נחלת יהודה הוותיקה מיום היווסדה, בהשתתפותם של אדריכל העיר, אבנר אקרמן, מנכ"ל החברה הכלכלית, ניצן פלג, סמנכ"ל החברה הכלכלית, יעקב דץ, ראש מינהל איכות הסביבה, איתמר לוי, ראש מינהלת שיל"ת מרכז, איריס לבון, שדאגה לארגון המפגש ומהנדס התנועה העירוני ודים קוזלוב.

במהלך המפגש, סקר אדריכל פיתוח ונוף, חיים כהנוביץ, את תוכניות הפיתוח שתצאנה לפועל  בשכונה, ומנכ"ל החברה הכלכלית, ניצן פלג הסביר לתושבים את שלבי תוכנית הפיתוח. בהמשך המפגש, ענו נציגי העירייה והחברה הכלכלית על שאלות התושבים בנושאים הקשורים לפיתוחה של השכונה.

 ראש עיריית ראשון לציון, דב צור:"שמחתי להיענות לבקשתם של התושבים ולשתפם בתוכניות הפיתוח שתצאנה לפועל בשכונה הוותיקה-נחלת יהודה א'. שכונת נחלת יהודה עומדת בפני שדרוג משמעותי שישנה את פני השכונה אך בה בעת ישמור על צביונה ההיסטורי הטוב". צור פירט בפני התושבים את התכנית ואמר, כי למעשה, תוכנית הפיתוח של השכונה מכילה בתוכה שלושה מישורים: האחד, פיתוח הרחובות שיכלול כבישים ומדרכות בריצוף אבנים משתלבות, שביל אופניים שיחצה את השכונה, נטיעת עצים חדשים ושימור הקיימים, כמו גם התקנת ריהוט רחוב תוך שמירה על צביונה של השכונה. המישור השני, פיתוח מוסדות ציבור היסטוריים הכולל שיקום מבנים תוך שימוש בחומרים אותנטיים לתקופה כמו חיפוי אבן וטיח בקירות, ריצוף אבן, ספסלים, גדרות מברזל יציקה ועוד. המישור השלישי, פיתוח שטחים ציבוריים הכולל שטחי גינון, שבילים ופינות משחקים משולבים עם מוטיבים שאפיינו את המקום בעבר. תעלות מים שאפיינו את השקיית הפרדסים, גן תבלינים, שטח שבו יוצגו כלים חקלאיים ברוח התקופה, גן בוסתן ופרגולות של עמודי אבן ועץ.

 אדריכל העיר, אבנר אקרמן:"שכונת נחלת יהודה א' תשנה את פניה. מרגע בו יתחילו העבודות להיראות לעין ייהנו התושבים משכונה מחודשת, בעלת שפת רחוב אחידה, שתגשים את מטרת שיפור פני העיר הוותיקה. שמחתי לקחת חלק במפגש עם התושבים ולראות את שביעות רצונם מתוכניות הפיתוח המגובשות".

 מנכ"ל החברה הכלכלית, ניצן פלג:"בימים אלו מתבצעות עבודות נרחבות לפיתוח נחלת יהודה, הן בשכונה החדשה והן בשכונה הותיקה. אנו פועלים על מנת לפתח את השכונות בסטנדרט הגבוה ביותר, תוך הפעלת מספר קבלנים העובדים במקביל". במהלך המפגש ביקשו תושבי השכונה מפלג, לשקול את האפשרות להקים הנצחה באחד מאתרי השכונה לוותיקי ומקימי שכונת נחלת יהודה א'. פלג ציין כי האפשרות תישקל וביקש מן התושבים להציע שמות שברצונם להנציח והנושא יטופל.

בסופו של המפגש הודו התושבים לעירייה ולנציגיה על שיתוף הפעולה ועל שקיפות המידע.

כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

31 באוקטובר 2011