מפגש ראש עיריית ראשון לציון עם צוותי "עיר ללא אלימות"

ראש העיר קיים את המפגש על מנת להתרשם ממקור ראשון אודות פעילותם בשטח של הצוותים; במסגרת המפגש בלט שיתוף הפעולה ההדוק בין כל הגורמים המעורבים בתוכנית

 עיריית ראשון לציון החלה בשנה האחרונה להפעיל את תכנית "עיר ללא אלימות", אשר נבחרה לשמש כתכנית הדגל של ממשלת ישראל ושל המשרד לביטחון הפנים בתחום למלחמה באלימות. 

 מטרתה של התכנית היא להפחית את מפלס האלימות וליצור תחושת ביטחון בקרב התושבים. התכנית פועלת במספר ערוצים, מחד, הגברת פעילות האכיפה, ומאידך, בניית מערכת תמיכה וקשב לבני הנוער בבית הספר, ויצירת אלטרנטיבה חיובית לבילוי בשעות הפנאי על מנת למנוע התגודדות ושוטטות מתוך שעמום. בעיקר, התכנית שמה דגש על קשר אישי ועל כך שאף נער לא ייפול בין הכיסאות.

על מנת לייצר את אותו יחס אישי, גייסה העירייה צעירות וצעירים לתפקידי מדרכיכם, בין השאר, מדריכי מוגנות בחטיבות הביניים, שתפקידם להוות "זוג עיניים" נוסף למורים בבית הספר ולמנוע אלימות ושוטטות. בנוסף, התוכנית כוללת מדריכים לאוכלוסיית חבר העמים, הפועלים במסגרת הרשות למלחמה בסמים. כמו כן, פועלים בעיר עובדים סוציאליים מומחים לטיפול באלימות, ומדריכי חבורות רחוב, המסתובבים בשעות הערב בשכונות, מאתרים נוער בסיכון, משלבים אותו בפעילויות ומעניקים לו תמיכה. כל הצוותים יחד, מעניקים מענה כולל מבוקר עד בוקר ובאים במגע עם הנוער במהלך כל שעות היממה.

 ראש העיר, דב צור, ביקש להיפגש עם כל צוותי "עיר ללא אלימות", במטרה להתרשם ממקור ראשון כיצד מתקדמת פעילותם של הצוותים בשטח. מלבד ראש העיר, נכחו במפגש: מנכ"ל העירייה, סמנכ"ל העירייה, מנכ"ל החברה לביטחון, ראש מינהל חינוך, מנהלת אגף הנוער, מנהלת האגף לקידום וטיפול נוער וצעירים, מנהל הרשות העירונית למלחמה בסמים ואלכוהול ומנהלת תוכנית "עיר ללא אלימות". במסגרת המפגש בלט שיתוף הפעולה ההדוק בין כל הגורמים המעורבים בתוכנית.

המדריכים סיפרו ארוכות על הנערים והנערות שהם מצליחים להגיע אליהם, לדבר איתם ולהעניק להם דוגמה חיובית ואוזן קשבת.

ראש העירייה, דב צור: "החלטנו להילחם מלחמת חורמה באלימות ולא לחסוך באמצעים. אני שמח שבזכות הפעילות של כל הגורמים רמת האלימות בעיר ירדה ב-30% (לפי נתוני המשטרה). אין לי ספק, שהפעילות שאתם עושים היא מלאכת קודש. להיות שם עבור נערים שלעתים באים ממשפחות מצוקה, שאולי לא מקבלים מספיק תשומת לב, ונגררים למחוזות שליליים של אלכוהול, וחלילה סמים ופשע".

צור הוסיף ואמר, כי המדיניות שלנו היא לא לוותר על אף ילד ולא לוותר לאף ילד.   

ליאת עברי, מנהלת התכנית, ציינה כי: כוחה של תכנית "עיר ללא אלימות" מצוי בצוותי השטח הרבים הפרוסים בשכונות ומעבודתם המשותפת זה עם זה. העובדה כי ישנם יותר מעני פנאי לנוער, יש יותר אכיפה ויותר מדריכים שמסתובבים ומלווים בני נוער- יוצרת מטריית מענים טובה להתמודדות עם תופעות אלימות. הצוותים פועלים בשיתופי פעולה ויוצרים סינרגיה אמיתית בעבודת השטח.

חשוב לציין, כי לתוכנית שותפים גורמים מערכתיים רבים ומשמעותיים כגון: החברה לביטחון וסדר ציבורי, משטרת ראשון לציון, מינהל החינוך, מינהל הרווחה, אגף הנוער והצעירים והרשות למלחמה בסמים, וכולם פועלים יחדיו באמצעות תוכניות מגוונות, ליצירת אווירה עירונית מיטיבה וליצירת התמודדות טובה יותר עם תופעת האלימות".

  כתבה: יפעת חמו ,סגנית דוברת העירייה

 16 במאי 2011