נערכים לשעת חירום

 פרויקט ניסיוני של עיריית ראשון לציון ופיקוד העורף למיגון חדרי מדרגות לשעת חירום

במסגרת ההיערכות לשעת חירום, מבצעת עיריית ראשון לציון בשיתוף פיקוד העורף, פרויקט ניסיוני במסגרתו ימוגן חדר המדרגות של בניין בשכונת רמת אליהו. הבניין, ברחוב גולינקין 8, בן 4 קומות, יעבור טיפול כולל במסגרתו יהפוך חדר המדרגות לחלל מוגן, בו יוכלו התושבים לשהות בעת מתקפת טילים או רעידת אדמה. מטרת הפרויקט הוא לספק מענים לתושבי העיר אשר אין ברשותם מקלט או חדרי ממ"ד לשעת חירום. במסגרת הפרויקט, תעניק החברה הכלכלית, המבצעת את העבודות מטעם עיריית ראשון לציון, טיפול רחב לבניין שיכלול בין היתר את חידוש מעטפת הבניין, טיפול בתשתיות ובפיתוח הסביבתי של הבניין.

מדובר בפרויקט ניסיוני, שבהתאם להצלחתו במתן מענה לשעת חירום תיבחן הרחבתו וביצועו בבניינים נוספים בעיר. הבניין בגולינקין 8, נבחר להשתתף בפרויקט הניסיוני בהמלצה של האגודה לתרבות הדיור על פי הקריטריונים שהוצבו על ידי פיקוד העורף.

נשאלת השאלה, כיצד ניתן להפוך חדר מדרגות פשוט לחלל מוגן? על כך עונה לנו ישראל מוטעי, מנהל הפרויקט מטעם עיריית ראשון לציון: "מעבים את חזית חדר המדרגות, יוצרים מעיין לובי חדש ממוגן בקירות בטון בעובי מספק, יוצקים תקרת בטון מעל חדר המדרגות, ועוד. כל התהליך מגיע ליעילות דומה לזו של  הממ"ד ומאפשרת יצירה של חלל מוגן בעלויות פחותות".

העבודות יחלו עוד החודש ויסתיימו ככל הנראה, בעוד 6 חודשים.

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור: "אירועי החודשים האחרונים לימדו אותנו כי עלינו להיות מוכנים לכל תרחיש. אנו עושים את כל ההכנות המקדימות מבחינת היערכות למצב חירום וכעת, במסגרת ההשתתפות בפיילוט של פיקוד העורף, מנסים לספק פתרון נוסף לכל אותם תושבים המתגוררים בבניינים ישנים נטולי מרחבים מוגנים. עיריית ראשון לציון פועלת בשיתוף פעולה אדוק עם פיקוד העורף אשר בחר לבצע את הפרויקט הניסיוני בשטחה ותקווה ליישומו באזורים נוספים".

יו"ר דירקטוריון החברה הכלכלית, יוסי שניר:"מדובר בפרויקט ראשון מסוגו בעיר ובין הראשונים בארץ. החכ"ר תנהל את ביצוע העבודות למיגון חדרי המדרגות תוך פיקוח מלא של פיקוד העורף במטרה להגדיל את מספר המרחבים המוגנים אשר יעמדו לרשות תושבים באזורים הוותיקים יותר של העיר".

 כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

13 פברואר 2012