בניית מקבץ הדיור לעולים החלה

דב צור ומכובדים
בטקס חגיגי וחורפי הניחו ראש העירייה, שרת הקליטה ושר התיירות את אבן הפינה למקבץ הדיור החדש ברחוב פריימן

בטקס חגיגי וחורפי הונחה ביום ג' אבן הפינה להקמת מקבץ הדיור הרביעי בראשון לציון, שתקים העירייה יחד עם משרד הקליטה לרווחת עולים קשישים בעיר.

הטקס שהתקיים במקבץ הדיור הקיים ברחוב פריימן נערך במעמד שרת הקליטה, סופה לנדבר, שר התיירות, סטס מיסזניקוב, ראש העירייה, דב צור, חברי המועצה ודים קירפיצ'וב ומיכאל רייף, הנהלת העירייה, הנהלת החברה הכלכלית, וכמובן, דיירי המקבץ.

הקמת המקבץ החדש הינה יוזמה עירונית שנולדה כבר בתחילת הקדנציה של צור, יחד עם ממלא  חברי המועצה נציגי המגזר הרוסי ובראשם ממלא מקומו, ודים קירפיצ'וב. בתקופה האחרונה יזמה שרת הקליטה תכנית ארצית להקמת 5,000 יחידות דיור לקשישים עולים, וכך התחברו היוזמות יחד, כאשר משרד הקליטה יסייע במימון הפרויקט.

על הקמת הפרויקט אמונה החברה הכלכלית. הקמתו צפויה לעלות 40 מיליון שקלים והוא צפוי לכלול 200 יחידות דיור. בחברה הכלכלית מעריכים כי העבודות יימשכו כשנה וחצי. מקבץ הדיור ייקרא על שמו של ד"ר יורי שטרן ז"ל.

ראש העירייה דב צור, סיפר לנוכחים על אחד ממכריו, עולה בן 74, פנסיונר, נשוי וסב לנכדים. כשהיה צעיר יותר עבד בענף הבנייה. היום, הוא ואשתו מכניסים יחד 3,500 ₪ בחודש בלבד. כדי לגמור את החודש הוא נאלץ בגילו לעבוד באבטחה ולעמוד שעות ארוכות וקשות על הרגליים.

"הסיפור הזה אינו רק סיפורו של אדם אחד", אמר צור, "לצערי הוא סיפור נפוץ לקשישים רבים, וביניהם עולים ותיקים וחדשים, שהגיעו לארץ בגיל מבוגר ואין להם מקורות הכנסה נוספים למעט קצבאות המדינה. אני חושב שתסכימו איתי שמ-3,500 ₪ אי אפשר לחיות בכבוד במדינה הזו".

צור הוסיף ואמר, "אני לא מוכן שבראשון לציון יהיו קשישים שיצטרכו לחשב האם החודש הם קונים תרופות או אוכל, האם הם מחממים את הבית ביום סערה או מוותרים כי אין כסף לשלם את חשבון החשמל. זו הסיבה שיזמתי את הקמת מקבץ הדיור הזה, שיכלול 200 דירות, ויהווה בית להזדקנות בכבוד למאות עולים".  צור הודה לכל השותפים למלאכה.

שר התיירות, סטס מיסזניקוב, אמר כי הוא מתרגש פעמיים, פעם אחת כי אנו רואים סוף סוף את פירות העמל שלנו להניע את נושא הדיור בראשון לציון לרווחת עולים קשישים, ופעם שנייה שהבית הזה ייקרא על שמו של אדם שתרם רבות למען מדינת ישראל ולמען העולים, ד"ר יורי שטרן ז"ל שנפטר בשנת 2007 כתוצאה ממחלת הסרטן הארורה". מיסזניקוב בירך את שרת הקליטה על הובלת הפרויקט ברמה הלאומית, וכן, ציין לטובה את עיריית ראשון לציון שבפרויקט זה מהווה דוגמה ומופת לעשייה משותפת של רשות מקומית בשיתוף פעולה עם הממשלה, לרווחת הציבור.

שרת הקליטה, סופה לנדבר, אמרה כי לא כל ראשי הערים במרכז הרימו את הכפפה כל כך מהר. לא מעטים אמרו שהם אינם רוצים את האוכלוסייה הקשישה והמבוגרת בעיר שלהם. זה לא מובן מאליו שאנחנו מקימים את זה היום בראשון ותודה לראש העירייה ולודים קירפיצ'וב שדחפו להקמת הפרויקט הזה.

בתום הטקס טמנו המכובדים את אבן הפינה בקרקע.    

קרדיט צילום: יוסי אלטרמן

 

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

9 בינואר 2013