הקמת צוות לבחינת מיקום אנטנות סלולאריות

  העירייה תקים צוות לבחינת מיקומי אנטנות סלולאריות

ראש העירייה נפגש השבוע עם נציגות פורום המחאה שהוקם בעיר נגד אנטנות סלולאריות והודיע על הקמת צוות שיבחן את הנושא

ראש העירייה, דב צור, נפגש השבוע עם נציגות פורום המחאה שהוקם לאחרונה בעיר, נגד הצבת אנטנות סלולאריות.

בפגישה השתתפו המשנה לראש העיר ומחזיק תיק איכות הסביבה, רז קינסטליך, מנכ"ל העירייה, פרנקו גונן, ראש מינהל איכות הסביבה איתמר לוי, ורכז משאבי אוויר, רעש וקרינה במינהל איכות הסביבה, ד"ר צבי דיקר. אל נציגות הפורום התלוותה חברת המועצה יפעת מאירוביץ-יפת.

נציגות הפורום הסבירו את התנגדותן להצבת אנטנות סלולאריות ומתקני גישה אלחוטיים בסמוך לריכוזי אוכלוסייה בעיר, בדגש על בתי ספר וגנים, וכן קבלו על כך שגורמים פרטיים רואים בהצבת אנטנה סלולארית עניין עסקי המניב רווחים. הנציגות הבהירו כי האנטנות אמנם עומדות בתקנים הקיימים בישראל, אך ייתכן שבעתיד יתגלה מידע נוסף באשר להשפעות הקרינה הסלולארית, ולכן עדיף להתנהג כיום במשנה זהירות, מתוך הבנה שאולי אנו לא יודעים את כל ההשפעות.

הנציגות אף הודו כי יש היבט פסיכולוגי בעניין וכי המראה של האנטנה בקרבת מקום מגורים מרתיע ומלחיץ.

בעירייה הבהירו כי את הכללים בנושא הצבת אנטנות מכתיב המשרד להגנת הסביבה, אשר איפשר לחברות הסלולאריות החדשות להציב מתקני גישה אלחוטיים ללא היתר מהעירייה והדבר לא מאפשר לעירייה למנוע זאת מהם. במקרים של אנטנות סלולאריות אחרות, הדבר מחייב היתר בנייה ובתחומים אלו העירייה יכולה להגביל את החברות, אך גם זה באופן מוגבל. ראש העירייה אף ציין כי בשני מקרים העירייה מנעה הקמת אנטנה במיקום מסוים והחברות ערערו לערכאות גבוהות יותר והשיגו את מבוקשן.

בעירייה מדגישים, כי מצד אחד, המחקר המדעי וכל הנתונים העומדים לרשותנו בימים אלה, אינם מעידים על פגיעה כתוצאה מהאנטנות הסלולאריות, מצד שני, נכון לנקוט במשנה זהירות ולהחמיר היכן שניתן.

בפגישה הודיע ראש העירייה כי הנושא הועלה לדיון בהנהלת העיר והוחלט להקים צוות שיבחן דרכים אשר תעודדנה את החברות הסלולאריות להציב את האנטנות ומתקני הגישה במרחב הציבורי ובמקומות אשר אליהם תוביל העירייה.

את הצוות ירכז המשנה לראש העירייה ומחזיק תיק איכות הסביבה, רז קינסטליך, ובו יהיו חברים חברי המועצה: סורין גנות, דוד ראובן ודורון אוזן, כמו כן, יצורפו אליו נציגי ציבור ונציגים מהפורום.

ראש העירייה, דב צור: "אנו נעשה ככל יכולתנו למצוא פתרונות שיעודדו חברות סלולאריות לפעול איתנו בשיתוף פעולה".

 המשנה לראש העירייה, מחזיק תיק איכות הסביבה , רז קינסטליך: "כבר מתחילתו של חודש מרץ האחרון אני פועל נמרצות כדי לקדם את הרחקתם של האנטנות הסלולריות מקרבתם של גני ילדים ובתי ספר.

חשוב לי לעשות זאת בשיתוף עם תושבי העיר ובסיועם. לכן, כבר לפני חודשיים, הגשתי הצעה להנהלת העירייה שמטרתה קידום אכיפה והתגייסות לטובת הרחקתן של האנטנות מקרבתם של מוסדות חינוך ולטובת אכיפה תקיפה כנגד בעלי מבנים שבשטחם אנטנות בקרבת ריכוזי ילדים.

בעקבות הצעתי, העירייה תקים וועד פעולה עירוני שיורכב מנציגי מועצת העיר בשיתוף עם תושבי השכונה, נכון לעכשיו, בנוסף אליי , יפעלו בוועד חברי המועצה סורין גנות , דוד ראובן ודורון אוזן בתקווה כי יחד נביא את השינוי המיוחל לטובתם ורווחתם של ילדי העיר ותושביה כולם".

טליה סומך - פינגולד, דוברת העירייה

23 באפריל 2013