30 שנה לברית ראשון לציון-מינסטר

תמונה של ראש העיר מחליף מתנות
  תאומות ותיקות, בשבוע שעבר אירחה עיריית ראשון לציון משלחת מהעיר מינסטר שבגרמניה בראשותו של  ראש עיריית מינסטר, מרקוס להווה; צור:"קשרי הידידות האמיצים בין הערים, הם אינם קשרים של לאום ומדינה, אלו הם קשרים אמיצים בין אנשים, במובן הכי פשוט של המילה"

לעיר ראשון לציון הסכמי ערים תאומות עם ערים שונות באירופה, אסיה, אפריקה  וארה"ב, אולם לברית בת 30 השנים, בין ראשון לציון והעיר מינסטר שבגרמניה, משמעות מיוחדת. שתי הערים  מחזיקות בקשרי ידידות חמים, על רקע הקשרים בין מדינת ישראל וגרמניה המסמלים את הדואליות של זכר העבר הטרגי עם השאיפה לבניית מערכת יחסים חדשה בין שני העמים. 

 בשבוע שעבר אירחה עיריית ראשון לציון משלחת של חברי מועצת עיריית מינסטר וקבוצת אמנים, ציירים ופסלים בראשותו של  ראש עיריית מינסטר, מרקוס להווה. המשלחת הגיעה לרגל ציון 30 שנות ידידות ושיתוף פעולה בין שתי הערים.

 המשלחת שהתה בעיר שלושה ימים במהלכם סיירה בראשון לציון, תל אביב ובירושלים בהדרכתם של אגף קשרי החוץ בעיריית ראשון לציון.

 בבניין העירייה ערכו לכבוד המשלחת קבלת פנים חגיגית שכללה תערוכה בשם "מולדת" בה הציגו אמנים מראשון לציון  לאחר שתערוכה דומה נערכה בחודש מאי השנה במינסטר.

 באותו הערב נערך בבניין העירייה טקס קבלת פנים למשלחת אותו הנחתה אנט בן שחר, מנהלת אירועי העירייה, ובו השתתפו ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, שגריר גרמניה בישראל, אנדריאס מיכאליס, ראש עיריית מינסטר, מרקוס להווה ורעייתו, המשלחת הגרמנית, חברי מועצת העיר, סורין גנות ומיכאל רייף, סמנכ"ל העירייה, חיה ברנפלד, עובדי עירייה ואורחים מוזמנים.

 ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, אמר בטקס:"קשרי הידידות האמיצים בין הערים, הם אינם קשרים של לאום ומדינה, אלא אלו הם קשרים אמיצים בין אנשים, במובן הכי פשוט של המילה.

ההיסטוריה מלווה ותמשיך כנראה ללוות את יחסי הערים גם בעתיד. אבל בדיוק כמו בהיסטוריה, רק אנשים יכולים לשנות יחסים בין מדינות. יחסי הידידות בין אנשים משתי הערים היא שהביאה לחתימת ברית ערים תאומות בין מינסטר לראשון לציון. אנשים הם הכוח השומר על הקשר לאורך שלושים השנים ואני מאמין שכך יהיה גם בעתיד".

 ראש עיריית מינסטר הדגיש גם הוא בדבריו, את המשמעות המיוחדת שיש לקשרים אלה נוכח העבר האפל של השואה ואחריותה של גרמניה לטרגדיה של העם היהודי באירופה.

הוא הביע את הערכתו הרבה לעובדה, שאינה מובנת מאליה, שגרמנים ויהודים, תושבי ראשון לציון ומינסטר יכולים לקיים מפגשים משותפים וליצור יחסי ידידות ואמון הדדי.

 כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

31 באוקטובר 2011