והרי התחזית

 כמות המשקעים בראשון לציון מתחילתו של החורף ועד כה: 150.5 מ"מ

עד כה חודש נובמבר היה הגשום ביותר עם כמות משקעים של 127.5 מ"מ ואילו את החודש הכי פחות גשום מייצג חודש ספטמבר עם כמות משקעים של 0.5 מ"מ-השיא עוד לפנינו!

מזה 20 שנה מתבצעת בעיר מדידה של מי גשמים באמצעות תחנת מדידה של השרות המטאורולוגי, הממוקמת בגג בריכות המים של חברת מניב. לרגל החורף שקפץ לביקור במהלך השבוע החלטנו לבדוק מהי כמות המשקעים שירדו בחודשים האחרונים בראשון לציון.

 מהבדיקה עולה כי עד כה עומדת כמות המשקעים בראשון לציון בלבד על 150.5 מ"מ. החודש הגשום ביותר עד כה, הוא חודש נובמבר שתרם 127.5 מ"מ של מי גשמים ואילו החודש ה"יבש" ביותר הוא חודש ספטמבר עם כמות משקעים של 0.5 מ"מ בלבד.

 בתקופה המקבילה אשתקד, כמות המשקעים עמדה על 89.5 מ"מ-כמות פחותה בהרבה מזו של השנה.

 אם תהיתם, לאן הולכים כל המים הללו אז לידיעתכם מי הגשמים בראשון לציון מתנקזים משלושה מוקדים מרכזיים למספר מיקומים:

 גשמים המצטברים באגן היקוות הצפון מערבי וחלק מגשמי חולון - בת ים מתנקזים לאגם הסופרלנד, ומשם, באמצעות משאבות, לאגם הנקיק. משם, מועברים המים למערכת צנרת נפרדת לצורך השקיית פארקים ציבוריים במערב העיר.

 גשמים המצטברים באגן היקוות הדרום מזרחי מתנקזים דרך העיר נס ציונה לנחל שורק ולים. כמו כן, גשמים המצטברים באגן היקוות צפוני, מתנקזים דרך תעלת כביש 4 לתעלת ניקוז דרך הישוב אזור, ומשם לנחל איילון, לנחל הירקון ולים. פתרון לתפיסת מי גשמים בצפון העיר ובדרום מזרח העיר נמצא בשלבי אישור סטטוטוריים.

 כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

27 בדצמבר 2011