משלחת בראשותו של שגריר הפיליפינים התארחה בראשון לציון

  ב-21 ליוני 2009 נחנכה בראשון לציון אנדרטת הפיליפינים, "דלתות פתוחות", הממוקמת בגן הזיכרון בעיר בסמוך לאנדרטת השואה.  האנדרטה הוקמה בעקבות הוקרת התודה אותה רוחשת מדינת ישראל והעם היהודי כולו לעם הפיליפיני  ולנשיאם  מנואל קאזון על שהושיטו יד להצלת יהודי אירופה בימים האפלים של מלחמת העולם השנייה. הקמת האנדרטה היא פרויקט ראשון מסוגו בישראל, המעלה על נס הן את הסיפור המופלא של הצלת יהודים על ידי הפיליפינים והן את הידידות האמיצה בין שני העמים. לרגל מאורע זה אירח ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, את שגריר הפיליפינים, מר חנרוסו קלונחה, בראש משלחת מכובדת של דיפלומטים ואורחים מהפיליפינים, ביניהם האמן שעיצב את האנדרטה, מר לואיס ייה, וד"ר אריסטוטל אליפ, בעל הפרס המדעי הגבוה ביותר באסיה.

מלבד ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, המפגש עם המשלחת נערך בנוכחותם של חבר המועצה, מיכאל רייף, מנכ"ל העירייה, פרנקו גונן ונציג אגף קשרי חוץ, אשר כהן אשר נשא דברים באנדרטה.

בקבלת פנים חגיגית שנערכה בעירייה לכבוד המשלחת  עמד ראש העירייה, דב צור, על  ייחודה של האנדרטה ועל העובדה שעיריית ראשון לציון החליטה להנציח בעירה את האירוע ההיסטורי. בהמשך הציג צור, סקירה של  פרקים מתולדות העיר ועמד על  מעמדה המרכזי של ראשון לציון בחיי המסחר והכלכלה בארץ.

בתום קבלת הפנים בעירייה המשיכו כל המשתתפים אל הטקס לציון  שלוש שנים להקמת האנדרטה.   הטקס נערך בהשתתפות אורחים רבים מהארץ ומחו"ל. במהלך הטקס נערך מפגש מרגש וחוויתי בין צאצאי הניצולים מהפיליפינים עם חבריהם בארץ. בין האורחים המכובדים נמנה גם הרב הראשי של הקהילה בפיליפינים, הרב אליהו עזריה, שהגיע במיוחד כדי להשתתף בטקס. בסיום הטקס הוענקה מתנה מיוחדת שנשלחה מהקהילה בפיליפינים  למר מקס וייסלר מהניצולים המעטים ששרדו את השואה, המתגורר בארץ.

 ראש עיריית ראשון לציון, דב צור:"בשנת 1939 פתחה ממשלת הפיליפינים את דלתותיה וקידמה בברכה את הפליטים היהודים שברחו מהנאצים באירופה. הפיליפינים פתחו את שעריהם בפני היהודים בשונה ממדינות אחרות שהעדיפו לסגור את שעריהם ואף שיתפו פעולה עם החיה הנאצית. הדלתות הפתוחות בין שני העמים והאופן בו פתח העם הפיליפיני בשמחה את דלתותיו וקיבל את הפליטים היהודים בזרועות פתוחות הביא ליחסי ידידות בין שתי האומות שמתקיימים כבר מעל ל-50 שנה.

הקמת האנדרטה היא פרויקט ראשון מסוגו בישראל, המעלה על נס הן את הסיפור המופלא של הצלת יהודים על ידי הפיליפינים והן את הידידות האמיצה בין שני העמים.

עבורי לפחות, האנדרטה מדגישה יותר מכל את ניצחון רוח האדם והידידות בין עמים ובין אנשים, שמצליחה להתגבר גם על דברים נוראיים כמו השואה. האנדרטה המרשימה הזו אינה סוף פסוק אלא תחילתה של דרך. הסיוע לעמים נרדפים, האומץ, הנדיבות שגילו הפיליפינים, והידידות בין העמים קשרו בין עמנו לעמכם".

צור הוסיף וציין כי לכבוד הוא לעיר ראשון לציון לארח את המשלחת והודה לאמן הפיליפיני על העיצוב הנאה של האנדרטה.

השגריר, הודה בחום לראש העירייה על ההחלטה להקים בראשון לציון את האנדרטה היחידה מסוגה בארץ. השגריר הביע תקווה שתהיה זאת התחלה ליצירת  מערכת יחסים  של שיתוף פעולה בין הפיליפינים וראשון לציון בנושאים שונים.

 כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

25 ביוני 2021