תכנית מתאר לעיר בדרך לאישור

תמונה של דב צור ובינת שוורץ
המשמעות: סוף לבירוקרטיה - תכניות הבנייה והפיתוח של העיר יאושרו מהר יותר.

ראש העירייה, אירח בשבוע שעבר את ראש מינהל התכנון במשרד הפנים, בינת שוורץ, יחד עם אנשי צוותה ומתכננת מחוז מרכז במשרד הפנים, דניאלה פוסק.

מינהל התכנון הוא הגורם המקצועי העליון בתחום התכנון והבניה בממשלת ישראל, תחתיו פועלת הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז מרכז המאשרת את כל תכניות הבנייה והפיתוח של העיר ראשון לציון.

בביקור השתתפו מהנדס העיר, אדר' אלי יהלום, אדריכל העיר, אבנר אקרמן, מנכ"ל החברה הכלכלית, ניצן פלג, והיועץ המשפטי לעירייה, עו"ד רועי בר.

בסיור הציג ראש העירייה את תכניות הפיתוח העתידיות של העיר, חלקן ממתינות לאישור הוועדה המחוזית. בביקור עלה נושא תכנית המתאר לעיר, אשר הוגשה לאישור הוועדה המחוזית לפני כשנה.

כאשר תאושר התכנית, תועברנה סמכויות התכנון לוועדה המקומית לתכנון ולבניה במסגרת כללים שתקבע תכנית המתאר. המשמעות: סוף לבירוקרטיה - תכניות הבנייה והפיתוח של העיר יאושרו מהר יותר.

צור הסביר על מטרות העל של התכנית: הבטחת איכות חיים עירונית לכלל תושבי העיר, ניצול יתרונות העיר במיקומה במרחב המטרופוליני של תל-אביב, שמירה על ערכיה המיוחדים והמשך פיתוחה של העיר. צור גם סיפר על הכוונה לייצר רחוב עירוני שישתרך ממזרח העיר למערבה, שמטרתו לחבר בין כל חלקי העיר.

צור:"במסגרת תוכנית המתאר יש כוונה לפתח את הרקמות העירוניות במגמה לאחדן לכלל עיר אחת תוך ניצול יתרונותיה כעיר השוכנת לחוף ים- פוטנציאל שטרם מומש.

על מנת להתמודד עם אתגר זה תכנית המתאר מייצרת שדרה מרכזית החוצה את כל העיר, ובנויה כרחוב עירוני, שיעביר את החיים בעיר מהמרחב השכונתי/אזורי למרחב הציבורי הפתוח והמשותף לכל תושבי העיר.  ציר הפיתוח יימשך ממזרח-מתחם צריפין דרך רחוב רוטשילד לאורך שד' ההסתדרות דרך שד' רבין ושד' אבא אבן ועד לחוף הים".

 בתחום העסקי, אמר צור, "העיר ראשון לציון נמצאת בתנופת פיתוח אדירה. יש לנו את כל הנדרש כדי להפוך למרכז העסקים הבא של ישראל: נגישות מצוינת, עתודות קרקע והון אנושי המתגורר בעיר. שקדנו על תכניות למתחמי עסקים, אנו מקווים שהתכניות הללו יקבלו את אישור וועדות התכנון והבנייה ונוכל להתקדם".

 ראש מינהל התכנון, בינת שוורץ, ואנשי צוותה אמרו כי תכנית המתאר שהוגשה הינה טובה מאוד וזכתה למחמאות הצוות המקצועי. מתכננת המחוז, דניאלה פוסק, העריכה כי התכנית תאושר בתוך כשנה ואז כל תהליך הבדיקה והאישור של התכניות יעבוד מסמכות מחוזית לסמכות מקומית, ובכך יתקצרו משמעותית זמני אישורי התכניות.

הסיור הסתיים באחת מפנינות הטבע בעיר, אגם הסופרלנד. המבקרים התכנסו במתחם היס פלנט, שנבנה על גדות האגם והתרשמו מהטבע העירוני, שנוצר בזכות פרויקט אגירת מי הגשמים של העיר.

כתבה : טליה סומך פינגולד, דוברת העירייה

12 בפברואר 2013