מתקן דן וירו לטיפול בבוצה הושק הבוקר במעמד השר להגנת הסביבה

תמונה של דב צור ומכובדים בעת גזירת הסרט
 

ביום ה', 2.6.11, הושק בשפד"ן מתקן דן וירו לטיפול בבוצת גוש דן.

המפעל, הפועל בטכנולוגיית N-Viro המהפכנית, הופך את בוצת השפד"ן בתהליך פשוט ומהיר לדשן לחקלאות, ולחומר בעל שימושים נוספים, בהם אנרגיה חליפית וזאת ללא מטרדי ריח והשפעות שליליות על הסביבה.

מפעל דן וירו, שבשליטת גרנית הכרמל מקבוצת עזריאלי, נמצא כיום בהרצה ומטפל ב-15% מכמות הבוצה- 15% של בוצה שלא מוזרמת לים ועם סיומה של ההרצה, בחודש אוגוסט, משוכנעים בדן וירו כי בעזרת הטכנולוגיה יוכלו להבטיח טיפול יעיל, אפקטיבי וסביבתי בכל כמות בוצה שיידרשו לה, עד כדי הפסקה מוחלטת של הזרמת בוצה מזוהמת לים.

מבדיקות מעבדה שנערכו על עשרות טונות של בוצה שעברה טיפול במתקן, התקבלו תוצאות מרשימות המוכיחות כי הטכנולוגיה עובדת בהצלחה יתרה. התוצר שהתקבל בעקבות התהליך ישמש כדשן לחקלאות לאחר שעמד בקריטריונים המחמירים ביותר של המשרדים להגנת הסביבה, הבריאות והחקלאות.

המפעל הושק בנוכחות גלעד ארדן השר להגנת הסביבה, יוסי זינגר מנכ"ל גרנית הכרמל, זהר פולובין מנכ"ל GES (מבעלות השליטה על דן וירו), וראשי ערי איגודן- רון חולדאי (ת"א), דב צור (ראשל"צ) ושלומי לחיאני (בת ים).

לדברי השר ארדן, "למפעל שאנו חונכים היום יש משמעויות סביבתיות מרחיקות לכת. הוא מסמן את השלב הביצועי הראשוני של הזרמת הבוצה לים התיכון. הפרויקט המיוחד, החדשני והמתקדם של דן וירו הוא סיבה משמעותית למסיבה. היום אנחנו מדגימים את המודל שבו המשרד להגנת הסביבה מאמין, בו מפגע סביבתי הופך למשאב כלכלי החוסך פגיעה בסביבה ומייצר מקומות עבודה. זהו המודל שמוביל למהפכה הסביבתית שאותה אנו מקדמים".

לדברי זהר פולובין, מנכ"ל GES, בעלת השליטה במפעל: "אני משוכנע שהטכנולוגיה הזו, שפועלת בהצלחה גדולה בארה"ב, תוכיח גם כאן שיש ביכולתה להעניק פתרון סביבתי וכלכלי לבעיית הבוצה. התהליך שמתבצע כאן הוא נקי מריח, בטוח לחלוטין ומהווה איזון מושלם, של טכנולוגיה לתועלת הסביבה והאדם גם יחד. תוצאות הבדיקה של התוצר הסופי מאשרות את שידענו- המפעל יטפל בצורה טובה מאד בכל כמות השפכים שתועבר אליו. היום אנחנו בשלב ההרצה, שבסיומו  נטפל ב15% מהבוצה שנשפכת כיום ליום. אם תתקבל החלטה מתאימה, נוכל בתוך שנה לטפל בכל בוצת השפד"ן ולהופכה למוצר איכותי לתועלת החקלאות".

לדברי ראש עירית ראשל"צ, דב צור: "המפעל הזה היה צריך לקום לפני שנים רבות. דו וירו הוא פתרון לא רק לבוצה. עבור תושבי ראשל"צ הוא עשוי להיות פיתרון לבעיית הריח שתושבים רבים בראשון לציון סובלים ממנה כבר שנים".

ארד תקשורת

מחלקת גופים ציבוריים וניהול משברים