נחנך מתקן לטיהור זיהום האוויר במערב העיר

 

ביום ב' בשבוע שעבר, נחנך מתקן לטיהור זיהום האוויר ונטרול ריחות ממתקן השפכים של השפד"ן במערב העיר. האירוע נערך במעמד ראש העירייה דב צור, חברת מועצת העיר ומחזיקת תיק איכות הסביבה יפעת מאירוביץ, חבר מועצת העיר ומשנה לראש העיר רז קינסטליך, מנכ"ל העירייה, פרנקו גונן, סמנכ"לית העירייה חיה ברנפלד, מנכ"ל איגודן מארק אוקון ומנהל מחוז מרכז במשרד להגנת הסביבה מר גדעון מזור.

 במשך שנים היה מתקן לטיפול בגזי ביוב של שפד"ן (מכון טיהור שפכי גוש דן), בשדרות רחבעם זאבי פינת שדרות מרילנד, מקור של ריחות רעים שגרם לסבל רב לתושבי הסביבה ולעוברים ושבים במקום. הריח הרע באזור נבע כתוצאה מפילטר ביולוגי מיושן שהיה במתקן והוא שחשף את האזור לריחות רעים והביא את התושבים להתלונן במוקד העירוני.

 בעיריית ראשון לציון הבינו את מצוקת התושבים ופנו להנהלת איגודן ולמשרד להגנת הסביבה בדרישה להעביר את המסנן המיושן מהמקום, וכך נעשה. אך בכך לא באה הבעיה על פתרונה. סיורים שערכו עובדי אגף איכות הסביבה הוכיחו כי המתקן ממשיך לגרום למטרדי ריחות קשים. עיריית ראשון לציון עמדה על דרישתה למצוא פתרון מתקדם ולאחר מאמץ רב, הודיעה הנהלת האיגוד כי תבטל את המתקן הקיים לטיהור ריחות הגזים ובמקומו תקים מתקן העובד בטכנולוגיה מתקדמת. עם הקמתו של המתקן לפני מספר חודשים נפסקו כמעט לחלוטין תלונות התושבים אל המוקד העירוני והריח הרע שהיה נחלתם של תושבי האזור נעלם כלא היה.

 ראש העירייה, דב צור: "איכות חיים וסביבה נקייה ממטרדי ריח, רעש, זיהום אוויר, אינם מותרות, הם זכות בסיסית של כל אזרח במדינת ישראל, ולנו הרשויות יש חובה לדאוג לכך. אני גאה שהובלנו את התהליך הזה. אני מודה לאיגודן שהרים את הכפפה והקים פה מתקן לתפארת, ואני מודה לתושבים על אורך הרוח ושיתוף הפעולה."

 חברת המועצה ומחזיקת תיק איכות הסביבה, יפעת מאירוביץ יפת: אני שמחה שהעבודה המאומצת שלנו מול איגודן נשאה פרי. ההקלה על תושבי נווה חוף והעוברים ושבים בדרך לחוף הים, היא משמעותית, אך היא רק חלק מהפעילות השוטפת מול איגודן, ובכך לא תמה המלאכה, רבים מהתושבים עדיין סובלים מהריחות של מתקן השפד"ן עצמו. אנו עובדים בצורה אינטנסיבית מול איגודן ומול הוועדה המחוזית על מנת למזער גם את הריחות מהמתקן עצמו, אני בטוחה שבשנתיים הקרובות, תושבי מערב העיר בשכונות נווה דקלים, נאות אשלים ופרס נובל ירגישו שיפור משמעותי, אנו נעמוד על זכות התושבים ולא נוותר"  

 מנכ"ל איגודן, מארק אוקון:  "כחלק ממחויבות האיגודן לתפעול מערכותיו בסטנדרטים גבוהים ומתוך דאגה לאיכות חייהם של תושבי ראשון אנו פועלים כל העת לשדרג את המערכות. בין יתר הנושאים המטופלים על ידנו אנו פועלים ומשקיעים משאבים רבים על מנת לצמצם את  מפגעי הריח שהם חלק אינטגראלי מטיפול בשפכים. אנו מקווים שהמתקן החדש ימנע הפצת הריחות. האיגודן ימשיך לפעול ביחד עם עיריית ראשון לציון על מנת להבטיח את איכות חייהם של תושבי העיר והסביבה".

 כתב: עו"ד ינון אדלר, ס.דוברת עיריית ראשון לציון