מושב מיוחד בנושא "ילדים חיילים"

 

במסגרת מפגש משותף בין מועדון מודל האו"ם של המכללה למינהל ומועדון מודל האו"ם של אגף הנוער והצעירים בעיריית ראשון לציון שהוקם ביוזמת חבר המועצה ומחזיק תיק הצעירים והנוער דורון אוזן, בתיאום עם ראש העירייה, מנהלת אגף הנוער דפנה שקורי ומנהלת תחום קשרי חוץ של אגף הנוער והצעירים- מירב קופיטו, חברו תלמידי תיכון לסטודנטים ודנו על פתרונות יצירתיים לתופעה של ילדים חיילים בדיון שמדמה את הועדה לזכויות אדם של האו"ם.  

על פי דו"ח של משמר זכויות האדם משנת 1998, כ-300,000 ילדים מתחת לגיל 18 משתתפים כיום בעימותים ובסכסוכים מזוינים ביותר משלושים מדינות ברחבי העולם. בעוד שרוב הילדים נמצאים בגיל העשרה, חלקם אף בני 7 בלבד. אין ספק כי שימוש בילדים כחיילים הינה תופעה מטרידה אשר נמשכת כבר שנים רבות, ולמרות מספר אמנות בינלאומיות המנסות למגר את התופעה, הפתרון לא נראה באופק. במסגרת מפגש מיוחד אשר דימה דיון בוועדה לזכויות אדם של האו"ם, דנו וחשבו יחדיו תלמידי תיכון מצטיינים וסטודנטים מהמכללה למינהל על מציאת פתרונות יצירתיים להתמודד עם תופעת ילדים חיילים. בין הפתרונות שהוצעו על ידי הוועדה: סנקציות כלכליות יוטלו על מדינות שתופעת ילדים חיילים רווחות בשטחם ותמריצים כלכליים חיוביים יועברו למדינות אשר הצליחו למגר את התופעה בשטחן.

מבחינת חניכי מועדון מודל האו"ם של אגף הנוער והצעירים בראשון לציון, האירוע היווה את אקורד הסיום להכשרה בת שנה אשר במסגרתה רכשו החניכים יכולות ניתוח מדיניות, כישורי משא ומתן, יכולות דיבייט, התבטאות וניסוח באנגלית וידע תיאורטי ומעשי על נושאים אקטואליים העומדים בראש סדר היום העולמי.  בפתיחת האירוע בחן עו"ד עדו רוזנצוייג, יו"ר עלמ"ה (העמותה לקידום המשפט הבין-לאומי ההומניטרי) את הפתרונות שמציע המשפט הבינלאומי כיום לתופעה. עידו אף סקר את היקף התופעה של ילדים חיילים בעולם והסביר על הכשלים להילחם בתופעה עד כה.

דורון אוזן, חבר מועצת העיר ומחזיק תיק הצעירים והנוער, התרגש מאוד לראות את כמות המשתתפים, הרמה הגבוהה בניסוח של התלמידים, העמידה מול קהל, והצגת הדברים בצורה הטובה ביותר והכל התנהל בשפה האנגלית "הבסיס שעמד לפנינו כאשר ביקשתי לקדם את התוכנית היא שאנחנו בראשון לציון מאמינים בדור הדיפלומטים הבא שיצמח מחברי מועדון מודל האו"ם.  ללא ספק ראיתי פה היום כמה מהדיפלומטים הבאים של מדינת ישראל. מבחינתי מספיק היה לראות את הפרצופים הקורנים של הורי החניכים ולהתמלא בגאווה על הנוער המצוין שלנו פה בראשון לציון. ללא ספק, העתיד כבר כאן!"

עו"ד אריאל יוסף, מייסד ProMUNers, הגוף האחראי להקמת וניהול מועדוני מודל האו"ם, התרגש באופן מיוחד: "אני זוכר שראיתי את הילדים במפגש הראשון של מועדון מודל האו"ם 'שוברים שיניים' באנגלית כדי להגן על האינטרסים של המדינה אותה הם מייצגים. היום נפעמתי מהביטחון העצמי והיכולת הפרזנטטיבית של הילדים לעמוד מול קהל של כשמונים איש, לרבות הורים וחברים ולהגן בצורה כל כך איטלגנטית ורהוטה את עמדת המדינה אותה הם מייצגים. כיף לשבת באותו החדר עם הילדים שהולכים להוביל את הדיפלומטיה של המחר!"

מועדון מודל האו"ם של ProMUNers היא התכנית מתקיימת בעידוד מחלקת ארב"ל (ארגונים בינלאומיים) של משרד החוץ ומשרד המתאם המיוחד מטעם האו"ם לתהליך השלום במזרח התיכון.