מוצרט בהיכל התרבות

  סדרת הרצאות והקרנות סרטים על גדול המלחינים: וולפגנג אמדאוס מוצרט

 היכל התרבות בראשון לציון פותח בסדרת הרצאות והקרנות המפגישה את הקהל עם גדול המלחינים - מוצרט. מוצרט ילד הפלא מצית את דמיונם של יוצרים בכל התקופות ובכל צורות הביטוי האומנותי. מאות רבות של ספרים, מאמרים פילוסופיים, סיפורים, מחזות, ציורים ויצירות מוסיקליות ניסו להתמודד עם המורשת. גם יוצרי קולנוע חיפשו את הביטוי האישי שלהם להבאת יצירתו של מוצרט לעולם הקולנוע ובסדרת מפגשים זו יהיה ניתן לפגוש יצירות של שלושה אנשי קולנוע המתמודדים כל אחד בדרכו עם מורשת מוצרט.

המפגש הראשון בסדרה, אשר יתקיים ב 08.02.2011 בשעה 20:00 בהיכל התרבות בעיר יציג את עיבודו הסוער והחושני של מילוש פורמן למחזהו של פיטר שייפר "אמדאוס". גיבור המחזה הוא המלחין האיטלקי טנטוניו סאליירי המשחזר בדמיונו מתוך בית חולים לחולי רוח בו הוא מאושפז, את יחסיו עם וולפגנג אמדאוס מוצרט. סאליירי מלחין החצר של פרנץ יוזף השני קינא מאוד במוצרט הצעיר והמוכשר. פורמן מציג את המוסיקה של מוצרט ומאיר בעזרתה את קנאתו של המלחין הקשיש המכיר בבינוניותו ומוגבלותו.

את המפגש הראשון ינחה יוסי שיפמן, מבקר המוסיקה של "קול ישראל". שיפמן הינו מנהל אומנתי של סדרות מוסיקה מגוונות בישראל, הוא משמש כיועץ מוסיקלי לגופים מובילים בארץ ועד לשנת 2009 שימש כמנהלו האומנותי של פסטיבל האביב הבנלאומי בראשון לציון. בהרצאתו ידבר שיפמן על מוצרט ילד הפלא ועל השפעתו הרבה על יוצרים רבים לאורך השנים.

בסדרת המפגשים צפוי הקהל לצפות ב"חליל הקסם" הפקת אופרה קולנועית תיאטרלית שצולמה על  ידי אינמגר ברגמן וכן בסרט "אני דון ג'ובני" – סרט חדש של הבמאי הספרדי קרלוס סאורה העוקב אחר המפגש בין מוצרט ללורנצו דה פונטה.

גיל בלט, מנהל היכל התרבות בראשון לציון: "סדרת המפגשים הזו היא דוגמא אחת לתוכניות הרבות והמיוחדות שאנו מציעים לקהל הפוקד את ההיכל. אנו שואפים להעניק לציבור מגוון רחב ככל הניתן של מופעי תרבות על מנת שצעירים ומבוגרים כאחד יוכלו ליהנות מערב תרבותי ועשיר, כל אחד כאוות נפשו".

 כתב: עו"ד ינון אדלר, ס.דוברת עיריית ראשון לציון