נתי"ב-יחד תומכים בילדים בקהילה

 במסגרת היוזמה המיוחדת של עיריית ראשון לציון מציע הפרויקט פעילות פנאי והעשרה, ללא תשלום, לילדים בגילאי 6-10

הנוער העובד והלומד, הצופים, מכבי צעיר, בני עקיבא, בנות בתיה, תלמידי מחויבות אישית, מד"צים, סטודנטים מהמכללה למנהל, תושבים והורים חברו יחד בפרויקט קהילתי חדשני: נתי"ב - נוער תומך ילדים בקהילה. הפרויקט מציע מסגרת פעילות פנאי והעשרה, ללא תשלום, לילדים בגילאי 6-10. הכוח המניע העיקרי של  הפרויקט הינו בני נוער, סטודנטים והורים אשר עוברים הכשרה על ידי המחלקה לעבודה קהילתית, המתמקדת בעבודה עם ילדים, במטרה לפתח ולקדם מנהיגות, מעורבות חברתית,  ולקיחת אחריות על הקהילה בה הם חיים.

מ"מ ראש העירייה ומחזיק תיק הרווחה מוטי עג'מי:"השנה האחרונה העלתה למודעות את מלחמת הקיום של מעמד הביניים. בימים בהם הכל עולה לנו, מציע הפרויקט פעילות פנאי העשרתית לילדים בנושאים שונים: ערכים, תרבות, איכות הסביבה, ואקטואליה, משחקי חשיבה, יצירה, וספורט. כל זאת  ללא תשלום לילדים בשכונות שונות ברחבי העיר".

מלי בן-משה, מנהלת המחלקה לעבודה קהילתית שבמינהל לשילוב חברתי:"במיפוי עירוני שערכנו בלטה תופעה מדאיגה של ילדים המשוטטים ברחובות ללא מטרה והשגחה. תופעה זו זוהתה בגילאים צעירים מאוד, כשבחלק מהמקרים זוהו אף ילדים בגילאי גן. היקפי התופעה שונים בין שכונה לשכונה בהתאם למאפייניה. בחלק מהשכונות הילדים לא נמצאים פיזית ברחוב, אך נמצאים בבית ללא השגחה הולמת וללא פעילות בלתי פורמאלית מעשירה. לצד הצורך, זוהו כוחות משמעותיים של בני נוער וצעירים אשר ביקשו להתגייס לעשייה חברתית ולפעול למען השכונה בה הם גרים.  מתוך כך צמח פרויקט נתי"ב - נוער תומך ילדים בקהילה: בני נוער המתגייסים לעשייה למען ילדי השכונה בה הם גרים, והפיכתם לגורם שלוקח אחריות על קהילתו".

נעמי אחימור, ראש המינהל לשילוב חברתי: "אני מברכת על הרעיון הנפלא אותו יזמה  המחלקה לעבודה קהילתית, פרויקט זה הנו פרויקט דגל מתוך פרויקטים נוספים אותם היא מובילה. כמו ביתר הפרויקטים של המינהל לשילוב חברתי, אני רואה בפרויקט זה סמן לפיתוח והרחבת תוכניות עבודה לשיפור איכות החיים של קבוצות ואוכלוסיות שונות בקהילה ".

דפנה שקורי, מנהלת אגף נוער וצעירים: "בני נוער רבים רוצים להשפיע ולתרום למען הקהילה ואנחנו פועלים בדרכים שונות לקדם ערך זה, תוכנית נתי"ב פתחה אפיק נוסף להתנדבות משמעותית הגורמת לבני הנוער לרצות ולהתמיד ואף לראות בערך הנתינה דרך חיים, אני שמחה על כך שמרכזי הנוער ותנועות הנוער נענו בחיוב לפניה של המחלקה לעבודה קהילתית שבמינהל לשילוב חברתי ואימצו פעילות זו, הנותנת מענה בו זמנית לחוסרים של הילדים ולצורך של הנערים לפעול ולתרום לטובת הקהילה ".

לפרויקט זה שותפים גם הורים לילדים אשר הזדהו עם הצורך והביעו רצון ומחויבות להיות שותפים לעשייה. קבוצה זו התחייבה לקידום הפרויקט, יחד הם פועלים לפיתוח המענה, שותפים לעשייה ולוקחים אחריות על פתרון הבעיה. אחת האמהות שהצטרפה לפרויקט מספרת כי היא מרגישה "שזו הדרך הטובה ביותר ללמד את ילדיי על סולידריות חברתית, דוגמא אישית ותרומה לקהילה". ההורים הפעילים קוראים ומזמינים הורים נוספים שיהיו מעוניינים לתרום לעשייה להצטרף אליהם לקבוצה.

הפרויקט מתאפשר אודות לתרומה אדיבה של משפחת חמי, תושבי העיר שבחרו להקדיש את הפרויקט לזכר יקיריהם אהובה ומרדכי בוכמן. אב המשפחה, מר עידן חמי: "ההשקעה בילדים היא השקעה שיש בכוחה לשנות את המציאות החברתית, כיום יש ילדים רבים הזוכים לחוגים והעשרה בשעות אחר הצהריים ויש חשיבות רבה לאפשר זאת לכלל ילדי העיר".

בחודש האחרון, הסתיימה הכשרת בני הנוער, ובהדרגה נפתחו מרכזי הפעילות ברחבי העיר.  בני הנוער, מקבלים את הילדים בהתרגשות רבה ובפעילות חברתית מושקעת. הפעילות זוכה לתגובות חמות של הילדים והוריהם ואלה פנו בבקשה להרחבת הפעילות לימים נוספים.

בפרויקט השתלבו כ – 74 בני נוער ו- 230 ילדים, ושותפים לו גורמים עירונים רבים אשר מחויבים להצלחתו: המחלקה לעבודה קהילתית, לשכות ואגפים שונים במינהל לשילוב חברתי , אגף נוער וצעירים, והרשות העירונית למלחמה בסמים ואלכוהול.

מעוניינים לקחת חלק? ניתן לפנות למחלקה לעבודה קהילתית: 03-9689909

 כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

13 בפברואר 2012