נתנאל לויס - גאווה ראשונית

דב צור ונתנאל לויס
 

ראש עיריית ראשון לציון אירח את נתנאל לויס מראשון לציון שעלה לחצי הגמר העולמי בתחרות יריד המדע המקוון של גוגל
בשלישי האחרון אירח ראש עיריית ראשון לציון, דב צור בלשכתו את נתנאל לויס, בן ה- 14, תלמיד חטיבת הביניים "זלמן ארן" של קריית החינוך השש-שנתית "גן נחום"  בראשון לציון, שהינו הישראלי היחיד שהעפיל לשלב חצי הגמר בתחרות העולמית יריד המדע המקוון של גוגל.

 נתנאל, שהגיע למפגש מלווה באימו, פגש את ראש העירייה, דב צור, המפקחת על החינוך העל יסודי בעיר, פנינה שומרון ואת ראש מינהל החינוך בעיריית ראשון לציון, ד"ר שוש נחום.

 צור התעניין לדעת כיצד הגיע לויס לתחרות, ולויס השיב שממש במקרה:" ראיתי את הפרסום והחלטתי להשתתף". הצעתו של לויס עסקה בבדיקת הקשר שבין זיהום אוויר לבין יכולות קוגניטיביות כגון זיכרון לטווח קצר ויכולות מוטוריות. בניסוי שערך לויס על פני זמן, הוא מצא כי כאשר זיהום האוויר עולה, היכולות הקוגניטיביות והמוטוריות יורדות בהתאמה. לויס סיפר כי עשה לשלושה מחבריו מבחני זיכרון ושליטה מוטורית, בחדר מלא עשן:"לקחתי מילים בשלוש דרגות קושי, את הקשות ביותר לקחתי ממילון של פסיכומטרי, ובדקתי את ההשפעה של העשן על הזיכרון והשליטה המוטורית". צור בירך את לויס ואמר כי גם אם לא יגיע לגמר, בכל מקרה הוא הגיע להישג מכובד מאוד וכי הוא שמח שיש צעירים כמו לויס בעיר, מלאי סקרנות ויוזמה, שעוד יגיעו רחוק.

 הצעת המחקר שהגיש לויס באמצעות אתר יו-טיוב מיוחד שהוקם לתחרות, נבחרה מבין אלפי הצעות מחקר שהוגשו על ידי בני נוער מיותר מ-100 מדינות ברחבי העולם. הצעתו, יחד עם 89 הצעות נוספות, תתמודד כעת על הזכות להיות בין 15 ההצעות שיגיעו לגמר שיתקיים בארצות הברית. זוהי הפעם הראשונה שישראלי מעפיל לחצי הגמר בתחרות זו המתקיימת על ידי גוגל זו השנה השנייה.

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור:"ראשון לציון משקיעה בחינוך למצוינות. תלמידי העיר מסבים לנו גאווה, פעם אחר פעם, וכעת נתנאל לויס, האחראי להישג העולמי המדהים, שם את ראשון לציון על המפה פעם נוספת בתחום החינוך. אני רוצה לומר לנתנאל כי העיר כולה עומדת מאחריו, מריעה לו ומאחלת בהצלחה בהמשך הדרך. ישר כח".

 כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

11 ביוני 2012