גאווה ראשונית: נתנאל לויס

  נתנאל לויס מראשון לציון עלה לחצי הגמר העולמי בתחרות יריד המדע המקוון של גוגל

 גאווה ראשונית: נתנאל לויס, בן ה- 14, תלמיד חטיבת הביניים "זלמן ארן" של קריית החינוך השש-שנתית "גן נחום"  בראשון לציון הוא הישראלי היחיד שהעפיל לשלב חצי הגמר בתחרות העולמית יריד המדע המקוון של גוגל.

הצעת המחקר שהגיש לויס באמצעות אתר יו-טיוב מיוחד שהוקם לתחרות, נבחרה מבין אלפי הצעות מחקר שהוגשו על ידי בני נוער מיותר מ-100 מדינות ברחבי העולם. הצעתו, יחד עם 89 הצעות נוספות, תתמודד כעת על הזכות להיות בין 15 ההצעות שיגיעו לגמר שיתקיים בארצות הברית. זוהי הפעם הראשונה שישראלי מעפיל לחצי הגמר בתחרות זו המתקיימת על ידי גוגל זו השנה השנייה.

פרויקט יריד המדע המקוון של גוגל החל בינואר השנה וקודם בישראל לראשונה בתמיכת משרד המדע והטכנולוגיה. מטרת הפרויקט הייתה ליצור השראה בקרב בני נוער, לעודד צעירים לעסוק במדע בצורה חווייתית, לקדם חדשנות ומקוריות, לחשוף את נפלאות המדע לתלמידים ולהביא להעלאת מספר התלמידים הבוחרים לעסוק בתחום המדעים. במסגרת התחרות התבקשו בני הנוער לפתח שאלת מחקר והנחות מחקר ולהדגים את הניסוי שלפיו יבדקו את השאלה.

הצעתו של לויס עסקה בבדיקת הקשר שבין זיהום אוויר לבין יכולות קוגניטיביות כגון זיכרון לטווח קצר ויכולות מוטוריות. בניסוי שערך לויס על פני זמן, הוא מצא כי כאשר זיהום האוויר עולה, היכולות הקוגניטיביות והמוטוריות יורדות בהתאמה.

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור:"ראשון לציון משקיעה בחינוך למצוינות. תלמידי העיר מסבים לנו גאווה, פעם אחר פעם, וכעת נתנאל לויס, האחראי להישג העולמי המדהים, שם את ראשון לציון על המפה פעם נוספת בתחום החינוך. אני רוצה לומר לנתנאל כי העיר כולה עומדת מאחריו, מריעה לו ומאחלת בהצלחה בהמשך הדרך. ישר כח".

מנהל חט"ב  זלמן ארן,  אורן קמינצקי:"שוב גאווה והפעם עולמית- תלמיד כיתת מופת ט'8 נתנאל לויס נבחר לייצג את מדינת ישראל בשלב חצי הגמר בתחרות מדע יוקרתית של ענקית האינטרנט גוגל. נראה כי צומח אצלנו מדען של ממש בחטיבה ואין לי ספק כי נשמע עליו בהמשך.
בתקווה שנמשיך לפתח בבית ספרנו השראה, יזמות, יצירתיות, חשיבה ומצוינות ושנדע הרבה הצלחות וימים שכאלה ובברכת הצלחה בהמשך הדרך לנתנאל לויס".

 כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

29 במאי 2012